Рішення від 02.08.2018 по справі 925/280/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2018 року справа № 925/280/18

Господарський суд Черкаської області в складі:

Головуючий суддя - Єфіменко В.В.,

з секретарем судового засідання - Горбатюк С.В.

за участю прокурора Архипенко В.О.

представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1 за довіреністю,

від відповідача - ОСОБА_2 за посадою,

розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси матеріали справи

за позовом заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Черкаської міської ради

до Приватного підприємства “Інвестиційно-будівельна компанія “Будгарант”, м.Черкаси

про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури (далі - Прокурор), посилаючись на ст.23 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст. 15, 526, 649 Цивільного кодексу України, ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності”, та ст. ст. 1, 2. 4. 179, 181, 187 Господарського кодексу України, звернувся з позовом в якому просить суд:

- стягнути з приватного підприємства “Інвестиційно-будівельна

компанія “Будгарант” заборгованість за договором № 291 від 12.05.2017 у сумі

899 257,36 грн., інфляційні втрати у сумі 38 668.07 грн., 3% річних у сумі

8 943,30 грн., пеню у сумі 84 456, 28 грн., а всього 1 031 325.03 грн.;

- стягнути з приватного підприємства “Інвестиційно-будівельна компанія “Будгарант” на користь прокуратури Черкаської області ( код ЄДРПОУ 02911119) судовий збір у сумі 15 469.87 грн. на банківський р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ (МФО 820172) за кодом класифікації видатків бюджету 2800.

Прокурор в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник Позивача заявлені прокурором вимоги повністю підтримав.

Відповідач у відзиві на позов та його представник заявлених вимог не визнав і просив у позові відмовити посилаючись, зокрема на те, що що кошторисна вартість переданих на баланс комунальних підприємств зовнішніх мереж та комунікацій становить - 2 366 499,00 грн.; відповідачем виконані умови Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.

(а.с.106 - 111).

Прокурор у відповіді на відзив зазначив, що рішенням Черкаської міської ради від10.08.2017 за № 2-2323 надано згоду на безоплатну передачу інженерних мереж у власність територіальної громади та додатковою угодою № 1 від 08.08.2017 до договору № 292 від 12.05.2017 внесено зміни в частині зменшення розміру пайової участі до 1 115 924, 28 грн. Тобто, виконавчим комітетом Черкаської міської ради вже зменшено розмір пайової участі у зв'язку із будівництвом інженерних мереж поза земельною ділянкою забудовника. На відведеній під забудову земельній ділянці по вул. Гоголя 261 у м. Черкаси, Відповідач також збудував інший багатоповерховий будинок та уклав договір пайової участі № 30 від 19.07.2017. Акти приймання - передачі мереж відсутні, а тому неможливо визначити до якого саме будинку будувалися інженерні мережі і, за яким саме із договорів повинна бути зменшена сума пайової участі Відповідача (а.с. 156 - 169).

Виконавчий комітет Черкаської міської ради (далі - Виконком; Позивач) у відповіді на відзив та його представник у судовому засіданні пояснив суду, що Відповідно до п. 2.2.1 Відповідач був зобов'язаний протягом ЗО календарних днів з дня укладання договору, сплатити Пайову участь у сумі 921 520, 00 грн. єдиним платежем до спеціального фонду міського бюджету.

Таким чином, сплата пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту є обов'язком забудовника. Розмір пайової участі чітко регламентовано в межах 4% від кошторисної вартості - для житлових об'єктів будівництва. Зазначені відсотки є граничними та можуть бути погоджені сторонами.

Відповідно до додатку 1 цього договору (розрахунок пайової участі) кошторисна вартість об'єкта становить 230238,006 грн. та в себе включає:

- витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх та поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Відповідно до умов додаткової угоди № 1 до Договору № 291 від 12.05.2017 розмір пайової участі визначено у сумі 899257, 36 грн.

Станом на день звернення до суду місцевої прокуратури, пайова участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси на будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Смілянській 126 та вул. 30- річчя Перемоги 8 у сумі 899257, 36 грн. Відповідачем не сплачена (а.с. 185-188).

Суд, під час підготовчого провадження (ухвала від 27.06.2018) пропонував сторонам надати в суд:

- письмове пояснення з пропозиціями щодо необхідності застосування спеціальних знань і можливості призначення судової експертизи (перелік питань спеціалісту (експерту);

- найменування експертної установи;

- авансування витрат на експертне дослідження ( а.с. 183-184).

Заяв/клопотань від сторін щодо призначення судової експертизи до суду не надійшло.

Суд, вислухавши прокурора, представників сторін, дослідивши подані сторонами докази, приходить до наступного.

Предметом спору є стягнення коштів на виконання забудовником зобов'язань за законом і договором щодо пайової участі (внесення платежів до бюджету ) у розвитку інженерно-транспортної інфраструктури м. Черкаси.

Взаємовідносини сторін регламентуються нормами Цивільного кодексу (далі - ЦК) України, Господарського кодексу (далі - ГК) України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI ) в редакції на час правовідносин сторін та іншими нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком залучення замовників до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 23.06.2011 № 2-621 ( далі - Порядок).

В судовому засіданні встановлено, що Приватне підприємство «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» ( далі-Позивач; Замовник ) є замовником будівництва об'єктів нерухомості - багатоквартирних будинків по вул.Смілянська 126 та по вул. 30 річчя Перемоги 8 у місті Черкаси.

Відповідно до ч.ч. 2-3 ст. 40 Закону, замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Згідно абз. 1 ч. 9 ст. 40 Закону договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Як вбачається з відзиву відповідача та пояснень його представників. як під час підготовчого провадження, так і під час розгляду справи по суті, Відповідач визнає, що він, як замовник будівництва, зобов'язаний прийняти участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, однак, Відповідач заперечує щодо визначеного Прокурором і Позивачем розміру пайової участі.

В ч.ч. 5, 6 ст. 40 Закону передбачено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених Законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Відповідно до п. 2.5 Порядку, для житлових будинків передбачений пайовий внесок у розмірі 4% вартості будівництва об'єкта.

Судом з'ясовано, що 12.05.2017 відповідач уклав із виконавчим комітетом Черкаської міської ради договір № 291 пайової участі у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Черкаси у разі будівництва об'єкта - «багатоквартирний житловий будинок по вул. Смілянській, 126 та вул. 30-річчя Перемоги, 8 в мікрорайоні «Перемога» м. Черкаси ( далі - Договір).

Додатком № 1 до Договору визначено розрахунок пайової участі ( а.с. 11 - 12 ).

За умовами п. 2.2.1 Договору, Відповідач зобов'язаний протягом 30 календарних днів з дня укладання договору, сплатити розмір Пайової участі у сумі 921 520, 00 грн. єдиним платежем до спеціального фонду міського бюджету.

Суд приходить до переконання, що сплата пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту є обов'язком забудовника. Розмір пайової участі чітко регламентовано Порядком: в межах 4% від кошторисної вартості - для житлових об'єктів будівництва. Зазначені відсотки є граничними та можуть бути погоджені сторонами.

Чинне законодавство передбачає можливість зменшення суми пайового внеску шляхом передачі до комунальної власності певних об'єктів інженерних мереж.

Згідно із п.4 статті 40 «Про регулювання містобудівної діяльності» до

пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються

замовники у разі будівництва визначених Законом об'єктів:

- об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;

- об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури рішення Черкаської міської ради від 23.06.2011 № 2-621), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Кошторисна вартість об'єкта визначена в п. 20 Декларації про готовність до експлуатації об'єкта, яка зареєстрована відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю 21.12.2016 в розмірі 23 038,006 тис. гривень ( а.с. 23 - 29 ).

08.08.2017 між Позивачем і Відповідачем укладена додаткова угода № 1 до Договору (далі - Угода) з Додатком № 1 до Договору ( а.с. 13 - 14 ).

Додатком № 1 до Договору визначено розрахунок пайової участі у сумі 899 257, 36 грн.

Суд приходить до переконання, що Виконком вірно визначив розмір пайової участі Відповідача.

Станом на день розгляду справи пайова участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси на будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Смілянській, 126 та вул. 30- річчя Перемоги,8 у сумі 899 257, 36 грн. Відповідачем не сплачена.

Суд бере до уваги, що Відповідач не надав до суду доказів щодо його звернень до виконавчого комітету Черкаської міської ради з пропозицією укласти додаткову угоду до Договору № 291 з метою зменшення розміру або звільнення від сплати коштів за участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Черкаси при будівництві багатоквартирного житлового будинку по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30- річчя Перемоги,8.

За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Аналізуючи вищевикладені обставини та доводи сторін, Суд приходить до переконання, що Прокурор і Позивач довели заявлені вимоги, і, позов підлягає до задоволення повністю.

Виходячи з положень ст.ст. 123, 129 ГПК України судові витрати по справі покладаються на Відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 202,232-241 ГПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути:

- 899 257,36 грн боргу.;

- 38 668.07 грн. втрат внаслідок інфляції;

- 8 943,30 грн. в якості 3 % річних ;

- 84 456, 28 грн. пені,

а всього 1 031 325 грн. 03 коп. (один мільйон тридцять одна тисяча триста двадцять п'ять гривень три копійки) з приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» код ЄДРПОУ 33752870 (вул. Чехова 33, м. Черкаси, 18000) на користь Виконавчого комітету Черкаської міської ради код ЄДРПОУ 38031150 ( вул. Б. Вишневецького 36, м. Черкаси, 18000).

Судові витрати у справі покласти на відповідача.

Стягнути 15 469 грн. 87 коп. витрат по сплаті судового збору з приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» код ЄДРПОУ 33752870 (вул. Чехова 33, м. Черкаси, 18000) на користь прокуратури Черкаської області код за ЄДРПОУ 02911119 ( бульв. Шевченка 286, м.Черкаси, 18000) на банківський р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ (МФО 820172) за кодом класифікації видатків бюджету 2800.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в порядку визначеному ГПК України.

Повне рішення складено 10.08.2018

Суддя В.В.Єфіменко.