09 серпня 2018 року Справа № 915/1274/17
За позовом: Державного підприємства «Адміністрація морських портів України»
(01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14; ідентифікаційний код 38727770)
в особі: Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація
морських портів України»
(Адміністрація Миколаївського морського порту)
(54020, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23; ідентифікаційний код 38728444)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю
сільськогосподарського підприємства “НІБУЛОН”
(54002, м. Миколаїв, Каботажний спуск, 1; ідентифікаційний код 14291113)
про: стягнення 37453,73 грн.,
Суддя Смородінова О.Г.
Секретар судового засідання Ковальжи А.І.
Від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю.
Від відповідача: ОСОБА_2, за довіреністю.
Позивач 28.11.2017р. звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 37453,73 грн., з яких: 2278,33 грн. заборгованості зі сплати адміністративного збору, 17605,36 грн. - заборгованість зі сплати корабельного збору, 1740,54 грн. нарахованих на вказані суми 3% річних та 15829,5 грн. втрат від інфляції.
Позовні вимоги ґрунтуються на підставі норм ст.ст. 525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, ст. 85 Кодексу торговельного мореплавства України, ст. 22 Закону України «Про морські порти України», Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. №316 та мотивовані наступним:
- при експорті зернових культур ТОВ СП «Нібулон» навантажує великотоннажні судна на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту, який розташований в районі банки Трутаєва біля міста Очаків та входить до акваторії морського порту ОСОБА_3, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2008р. №934 «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3»;
- для виконання вантажних операцій суднами відповідача в період з 20.12.2014р. по 26.12.2014р. було здійснено 12 заходжень (вхід та вихід) на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків), у зв'язку з чим відповідач отримав від позивача послуги, які оплачуються портовими зборами, а саме: адміністративним збором, корабельним збором та санітарним збором. За заходження суден відповідача (КС «Святий Миколай», буксир «Баштанський», буксир «Нібулон-5», буксир «Нібулон-6», баржа NBL-004, баржа NBL-007, баржа NBL-011, баржа NBL-017, баржа NBL-023) на зовнішній рейд Миколаївського морського порту позивач нарахував відповідачу адміністративний збір в сумі 2278,33 грн., корабельний збір в сумі 17605,36 грн., та санітарний збір в сумі 482,78 грн., та виставив відповідачу відповідний рахунок від 31.12.2014р. №68121512. Відповідач виставлений рахунок оплатив частково, сплативши нараховану суму санітарного збору в розмірі 482,78 грн. у повному обсязі. Залишок боргу в сумі 2278,33 грн. адміністративного збору та 17605,36 грн. корабельного збору залишається несплаченим. У зв'язку з несплатою основного боргу позивач додатково нарахував відповідачу до стягнення 1740,54 грн. - 3% річних та 15829,5 втрат від інфляції.
Відповідач у відзиві №1070/3-18/27 від 25.01.2018р. (вх. №1034/18), та у запереченні вих. №2941/3-18/27 від 07.03.2018р. проти позовних вимог заперечує, зазначаючи про їх необґрунтованість з наступних підстав: по-перше, заявлені позивачем ставки корабельного та адміністративного збору були частково сплачені відповідачем платіжним дорученням №63230 від 09.11.2015р., №10250 від 24.03.2015р., та в подальшому платіжним дорученням №1135 від 09.01.2018р.; по-друге, позивачем, на думку відповідача, було здійснено подвійне нарахування портових зборів за одні і ті ж рейси, оскільки судна відповідача при здійсненні донавантаження судна «GAURI PREM» здійснювали рейс від перевантажувального терміналу ТОВ «СП «Нібулон» (який знаходиться поза межами акваторії порту, визначеної постановою КМУ №934) на зовнішній рейд морського порту ОСОБА_3 та у зворотному напрямку до причалів ТОВ СП «Нібулон», що за твердженням відповідача, знаходиться за межами акваторії порту. За кожне судно відповідачем були сплачені 1 ставка корабельного збору за вхід в акваторію морського порту ОСОБА_3, 1 ставка за вихід з акваторії морського порту ОСОБА_3 та 1 ставка адміністративного збору за заходження суден до порту ОСОБА_3. Таким чином плавання виключно на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 та між зовнішнім рейдом та ділянкою акваторії, що знаходиться в межах міста ОСОБА_3 є плаванням в межах акваторії морського порту ОСОБА_3. В ділянці водного простору внутрішнього рейду порту ОСОБА_3 судна не швартувались до причалів, не ставали на якір, не здійснювали вантажних операцій, оскільки причали ТОВ СП «Нібулон» не знаходяться в акваторії морського порту ОСОБА_3, судна пройшли цю ділянку «транзитом» до того ж пройшли по ній судновим ходом внутрішніх водних шляхів, який за Законом України «Про морські порти України» є виключенням з «акваторії порту». Окрім цього, за твердженням відповідача судно «Святий Миколай» 26.12.2014р. не здійснювало виходу з зовнішнього рейду морського порту; по-третє, відповідач стверджує, що на адміністративний збір не можуть нараховуватись втрати від інфляції та відсотки річних, оскільки вказаний платіж є платежем до Державного бюджету України, отже доходом державного бюджету, відносини між сторонами спору є такими, що виникли з бюджетного законодавства, тому вони не можуть регулюватись нормами ЦК України та ГК України.
31.01.2018р. позивач надав відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначив, що, по-перше, він не виставляв відповідачу кілька рахунків за портові збори, які є предметом позову, не допускав будь-якої обчислювальної помилки, та корабельний та інші портові збори, які включені до рахунку №68111512 від 31.12.2014р. були нараховані позивачем відповідно до Порядку №316 та сплачені відповідачем 03.11.2015р. не з підстав, які є предметом позову, а з інших підстав - вихід з акваторії морського порту ОСОБА_3 від причалу терміналу ТОВ СП «Нібулон», вхід до акваторії морського порту ОСОБА_3 до причалу терміналу ТОВ СП «Нібулон»; по-друге, термінал ТОВ СП «Нібулон», в т.ч. причали, акваторія, підхідний канал входять до меж морського порту ОСОБА_3 відповідно до п. 3 прикінцевих положень Закону України «Про морські порти України».
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України № 2147-VIII від 03.10.2017р., яким, зокрема, Господарський процесуальний кодекс України викладено в новій редакції.
В судовому засіданні 10.01.2018р. сторін було повідомлено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання.
07.03.2018р. від позивача до суду надійшла заява про часткове погашення боргу відповідачем, відповідно до якої позивач повідомив, що відповідач платіжним дорученням від 09.01.2018р. №1138 сплатив частину основного боргу, на загальну суму 7171,52 грн., в т.ч.: 601,22 грн. адміністративного збору та 6570,3 грн. корабельного збору, у зв'язку з чим позивач просив суд в цій частині провадження у справі закрити.
Ухвалою суду від 07.03.2018р. було задоволено заяву позивача, розпочато процедуру врегулювання спору за участю судді-доповідача (ОСОБА_4Д.), провадження у справі зупинено.
Ухвалою суду від 06.04.2018р. провадження у справі поновлено, припинено врегулювання спору за участю судді, справу передано для визначення іншого складу суду в порядку норм ст. 32 ГПК України.
За результатами автоматизованого розподілу ухвалою суду від 11.04.2018р. справу було прийнято до провадження суддею Смородіновою О.Г.
02.08.2018р. відповідач надав суду та просив залучити до матеріалів справи висновок експерта №120-983 від 23.07.2018р.
За результатами дослідження в судовому засіданні 02.08.2018р., господарський суд не приймає до уваги надані відповідачем результати експертизи (висновок експерта №120-983 від 23.07.208р.), оскільки вони не стосуються обставин даної справи. Наданий експертний висновок стосується дослідження місцезнаходження гідротехнічних споруд морського терміналу ТОВ СП «Нібулон» за адресою м.Миколаїв, вул. Каботажний узвіз,1, тоді як предметом даного спору є нараховані позивачем адміністративний та канальний збори за заходження (вхід та вихід) на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків).
09.08.2018р. від позивача в судове засідання надійшла заява щодо наявності конфлікту інтересів у представника відповідача, якою позивач повідомив суд, ОСОБА_5, представляючи інтереси ТОВ СП «Нібулон», має конфлікт інтересів згідно з нормами ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».
В судовому засіданні представник позивача повідомив суд, що вказану заяву було подано ним в порядку інформування.
Отже, заява дослідженню не підлягала.
02.08.2018р. відповідач надав суду клопотання (розрахунок) згідно з яким просить долучити до матеріалів справи відомості щодо здійснення оплати спірної суми платіжними дорученнями №63230 від 09.11.2015р. зазначає, що станом на 02.08.2018р. в процесі оформлення знаходиться часткова оплата спірного рахунку №68121512 від 31.12.2014р. орієнтовно на суму 1389,08 грн. корабельного збору та 359,02 грн. адміністративного збору.
09.08.2018р. відповідач додатково надав суду платіжне доручення №44779 від 07.08.2018р. та просить суд закрити провадження у справі у цій частині.
Розгляд справи неодноразово відкладався. Протягом розгляду справи сторони надавали суду численні письмові та усні пояснення на підтвердження своїх тверджень.
За наслідками проведеного судового засідання 09.08.2018р., у відповідності до приписів ст.240 Господарського процесуального кодексу України, було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши в судових засіданнях представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, господарський суд, -
встановив:
У грудні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Нібулон» звернулось до Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів» (адміністрація Миколаївського морського порту) з листами-заявками №14868/3-14/33 від 08.12.2014р., №14869/3-14/33 від 08.12.2014р. та 14870/3-14/33 від 08.12.2014р., в яких просило надати якірну стоянку на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 а також дозвіл на дозавантаження судна «GAURI PREM» пшеницею із залученням плавзасобів (барж, буксирів та плавкранів) згідно з переліком.
17.12.2014р. судно «GAURI PREM» прибуло в Миколаївський морський порт до перевантажувального терміналу ТОВ СП «Нібулон» без вантажу, про що свідчить копія відповідної загальної декларації (а.с.34 т.1).
19.12.2014р. судно «GAURI PREM» вибуло з Миколаївського морського порту та 20.12.2014р. прибуло на зовнішній рейд Миколаївського морського порту з вантажем пшениці у кількості 36499,700 мт, що підтверджується наданою позивачем копією загальної декларації, заявки на лоцманське проведення та довідки ІДПН №164 від 20.12.2014р. (а.с.35-37 т.1).
Для проведення та виконання вантажних операцій на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту (Очаків) відповідачем були застосовані наступні судна: КС «Святий Миколай», буксир «Баштанський», буксир «Нібулон-5», буксир «Нібулон-6», баржа NBL-004, баржа NBL-007, баржа NBL-011, баржа NBL-017, баржа NBL-023.
На підтвердження вказаних обставин позивачем були надані суду копії довідок, коносаментів, здавальних актів, вантажних маніфестів, доручень на відвантаження, копію загальної декларації на вихід судна «GAURI PREM» із зовнішнього рейду з вантажем пшениці 57749,800 МТ та копію акту наданих послуг (виконаних робіт) №65681512 від 29.12.2014р. за використання місця на зовнішньому рейді по т/н «GAURI PREM» на загальну суму 12750,06 грн. а також рахунку №68121512 від 31.12.2014р. (а.с.38-78 т. 1).
Акт наданих послуг №65681512 від 29.12.2014р. про надання послуг з використання місця для перевантаження вантажу на зовнішньому рейді порту по т/х «GAURI PREM» підписаний представником ТОВ СП «Нібулон» належним чином без зауважень.
Також позивач надав суду копію акту наданих послуг (виконаних робіт) №68121512 від 31.12.2014р. на загальну суму 20366,47 грн.
Даний акт підписаний відповідачем із зауваженнями, які полягали у наданні власного розрахунку корабельного та адміністративного зборів виходячи із різної кількості заходів/виходів суден відповідача до акваторії порту.
В подальшому позивач виставив відповідачу рахунок №68121512 від 31.12.2014р. на загальну суму 20366,47 грн., з яких 2278,33 грн. адміністративного збору, 17605,36 грн. корабельного збору та 482,78 грн. санітарного збору.
Відповідач вказаний рахунок сплатив 24.03.2015р. частково на суму 482,78 грн. про що свідчить банківська виписка, надана позивачем (а.с.95 т.1).
Решта боргу, а саме 17605,36 грн. адміністративного збору та 2278,33 грн. корабельного збору залишилась несплаченою.
В ході розгляду справи, відповідач сплатив частину заявленої позивачем суми боргу в сумі 7171,52 грн., про що свідчить надане відповідачем платіжне доручення №1138 від 09.01.2018р. (а.с.157 т.1), а в подальшому, 09.08.2018р. відповідач додатково сплатив 1748,61 грн., про що свідчить платіжне доручення №44779 від 07.08.2018р.
Позивач заявою від 07.03.2018р. (вх. №2978/18) підтвердив факт отримання коштів в сумі 7171,52 грн. та зазначив, що вони були розподілені та зараховані ним наступним чином: 601,22 грн. за адміністративний збір та 6570,3 грн. за корабельний збір. В цій частині позивач просить суд провадження у справі закрити
Відповідачем заперечень проти даної заяви не висловлено.
В судовому засіданні представник позивача визнав/підтвердив факт оплати відповідачем частини боргу в сумі 1748,61 грн.
Пунктом 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Враховуючи викладене, провадження у справі в частині стягнення заборгованості з адміністративного збору у сумі 960,73 грн. та з корабельного збору у сумі 7959,4 грн. підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю предмету спору.
При цьому, відповідачем зазначено, що вказана заборгованість ним визнається; нараховані позивачем на цю суму портові збори не є надмірно нарахованими, понад вже сплачені ним портові збори, а визначені в наступному обсязі: одна ставка корабельного збору за вхід в акваторію порту, одна ставка корабельного збору за вихід з акваторії порту, одна ставка адміністративного збору за заходження в порт, що відповідає приписам Наказу №316. Несвоєчасну сплату заборгованості відповідач пояснює значним обсягом виконуваних робіт, що створює певні складнощі по їх документальному оформленню, перевірці та оплаті.
У відповідності до ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
В силу приписів ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з положеннями ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановленні договором або законом.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи, що заборгованість з адміністративного збору у сумі 960,73 грн. та корабельного збору у сумі 7959,4 грн. сплачені відповідачем з порушенням строків оплати, то суд вважає, що стягненню з відповідача підлягають: 3% річних у загальній сумі 781,07 грн. (за період з 23.12.2014 по 24.11.2017) з яких: 84,07 грн. нараховані на адміністративний збір та 697,0 грн. - на корабельний збір та збитки від інфляції у загальній сумі 7101,36 грн. (за період з січня 2015 року по жовтень 2017 року) з яких: 764,86 грн. нараховані на адміністративний збір та 6336,5 грн. - на корабельний збір.
У поданому до суду відповідачем контррозрахунку річних та збитків від інфляції зазначені суми підтверджені (клопотання-розрахунок за вх. №9610/18).
Також відповідач надав суду платіжне доручення №63230 від 09.11.2015р. про сплату корабельного та адміністративного зборів на суму 11791,55 грн., та зазначає, що вказана оплата також є оплатою суми, що є предметом даного позову.
Господарський суд, вивчивши наявні матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності не приймає до уваги дане твердження відповідача враховуючи наступне.
Вказане платіжне доручення у призначенні платежу містить «за адміністративний, корабельний збір зг. рах. №68111512 від 31.12.2014р.». Як вбачається з матеріалів справи, сторонами суду надано два рахунка: рахунок №68121512 від 31.09.2014р. та рахунок №68111512 від 31.09.2014р.
Вказані рахунки містять відомості щодо нарахування Миколаївською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» адміністративного, корабельного, канального та санітарного зборів та видані на підставі: акту наданих послуг №68121512 від 31.12.2014р. та акту наданих послуг №68111512 від 31.12.2014р.
При цьому як вказані рахунки так і акти наданих послуг не являються ідентичними за змістом.
Так, рахунок №68121512 від 31.12.2014р. на суму 20366,47 грн. та акт наданих послуг №68121512 від 31.12.2014р. мають призначення платежу «т/х Нібулон-6, Нібулон-5, Баштанський, НБЛ-017, НБЛ-004, НБЛ-011, НБЛ-023, НБЛ-007, ОСОБА_3 у грудні ОСОБА_3/Зовнішній рейд ММТП, т/х «GAURI PREM»», тоді як рахунок №68111512 від 31.12.2014р. та акт наданих послуг №68111512 від 31.12.2014р. мають призначення платежу «т/х Лідіївський, Нібулон-5, НБЛ-004, НБЛ-023, НБЛ-017, НБЛ-011, у грудні ОСОБА_3/Нібулон - Зовнішній рейд ММТП, т/х «GAURI PREM»».
Отже, вказані рахунки та акти не є ідентичними, у них зазначені надані послуги щодо надання умов для безпечного входу до порту, стоянки в порту, виходу з порту та інших послуг по заходженню різних суден відповідача, тому суд приходить до висновку, що платіжне доручення №63230 від 09.11.2015р., за яким був оплачений лише рахунок №68111512 (виданий за актом №68111512), не може вважатись належним та допустимим доказом оплати послуг, зазначених у рахунку та акті за №68121512.
Стосовно решти заявлених позивачем вимог щодо стягнення залишку адміністративного збору в сумі 1317,6 грн. та 9645,96 грн. корабельного збору, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Матеріалами справи підтверджено та сторонами не оспорюється, що в період з 20.12.2014р. по 26.12.2014р. ТОВ СП «Нібулон» здійснювало перевезення пшениці з власного причалу до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_3 (Очаків) для завантаження судна «GAURI PREM» власними суднами: КС «Святий Миколай», буксир «Баштанський», буксир «Нібулон-5», буксир «Нібулон-6», баржа NBL-004, баржа NBL-007, баржа NBL-011, баржа NBL-017, баржа NBL-023.
У зв'язку з виконанням зазначених операцій, ТОВ СП «НІБУЛОН» отримало від порту послуги, які оплачуються портовими зборами, зокрема, корабельним та адміністративним збором.
Згідно з нормами ст.85 Кодексу торговельного мореплавства України, під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст.22 Закону України «Про морські порти України» у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.
Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в України встановлені Порядком справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 за №930/23462 (надалі - Порядок №316).
Відповідно п.2.1 Порядку №316 із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.
Згідно з Додатком 1 до Порядку №316, вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій, та плавучі споруди належать до групи А.
Нарахування портових зборів здійснюється з умовного об'єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює. (п.1.5 Порядку №316)
Відповідно до ст.1 Закону України «Про морські порти» акваторія морського порту (портова акваторія) це визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.
Рейдом є частина акваторії морського порту, що використовується для стоянки суден на якорі, у тому числі для ремонту суден, посадки (висадки) пасажирів, проведення вантажно-розвантажувальних робіт, в її незахищеній частині (зовнішній рейд) або в частині, захищеній повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження (внутрішній рейд).
Постановою Кабінету Міністрів України “Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3” від 22.10.2008 №934 визначено, що акваторія порту включає:
- водний простір р.Південний Буг, обмежений береговою лінією, лінією кордонів причалів та лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;
- водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3;
- водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт, обмежений лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;
- водний простір територіального моря (акваторія приписаного портового пункту Очаків), обмежений береговими гідротехнічними спорудами та лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;
- акваторію підхідного каналу портового пункту Очаків завширшки 200 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу у напрямку 30° - 210° між лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами;
- акваторію Очаківського каналу завширшки 100 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу.
Згідно Лоції Чорного та Азовського морів на води України Миколаївський морський порт розташований біля лівого берега річки східніше Каботажного молу. Акваторія порту поділена на зовнішній та внутрішній рейди. Акваторія порту охоплює водний простір річки Південний Буг, обмежений береговою лінією причалів, тринадцятим коліно Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першим коліном каналу акваторії порту ОСОБА_3, що є внутрішнім рейдом порту; акваторію приписаного портового пункту Очаків і підхідного каналу портового пункту Очаків; а також водний простір в районі банки Трутаєва, що є зовнішнім рейдом порту.
Для здійснення вантажних операцій з довантаження судна «GAURI PREM» на зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 судна відповідача здійснили вхід в акваторію порту ОСОБА_3 і після завершення вантажних операцій здійснили вихід з акваторії морського порту ОСОБА_3.
При переміщені від причалів ТОВ СП “НІБУЛОН” до зовнішнього рейду морського порту ОСОБА_3 судна здійснили перехід, під час якого пройшли дві ділянки водного простору вказаних в Постанові Кабінету Міністрів України “Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3” від 22.10.2008 №934, а саме:
- водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3;
- водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт, обмежений лініями, що з'єднують точки з відповідними координатами.
В даному випадку після заходу до Миколаївського морського порту судна відповідача не здійснювали входу/виходу з порту, а відбувалося переміщення суден та перевезення вантажу водами акваторії Миколаївського морського порту на зовнішній рейд для завантаження судна «GAURI PREM», що підтверджується наявними в матеріалах справи належними доказами. При цьому, часткова сплата відповідачем корабельного збору у сумі 7959,4 грн. вже була здійснена за вхід та вихід з акваторії порту по платіжним дорученням №1138 від 09.01.2015р. (а.с.157 т.1) та №44779 від 07.08.2018р.
Відповідно Закону України «Про морські порти України» рейд є частиною акваторії морського порту. Тому, прибуття судна на зовнішній рейд не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вхід судна в акваторію морського порту. Аналогічно відхід судна з зовнішнього рейду не потребує оплати понад вже сплачений корабельний збір за вихід з акваторії морського порту.
Суд погоджується з позицією відповідача, що додані позивачем до матеріалів позовної заяви Довідки складені ІДПН порту про «прибуття судна» на зовнішній рейд порту і «відходу судна» з зовнішнього рейду не є тотожними поняттям «вхід в акваторію» та «вихід з акваторії».
Слід також зауважити, що при такому переміщені судно не виходило за межі зони нагляду капітана морського порту ОСОБА_3 визначених наказом Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (Укрморрічінспекція) «Про визначення меж зон нагляду за безпекою мореплавства» від 23.07.2014р. №331, «вихід з порту» - додаток №5 до наказу Міністерство інфраструктури від 27.06.2013р. №430 не оформлювався суднам при переміщенні від одного водного простору до іншого водного простору в межах однієї акваторії порту.
Відповідно Реєстру гідротехнічних споруд морських портів, розміщеного на офіційному сайті ДП «АМПУ» Миколаївській філії ДП «Адміністрація морських портів України» за актом приймання - передачі майна від 13.06.2013р. та розподільчим балансом майна від 13.06.2013р. було передано Акваторію Миколаївського порту, номер ГТС згідно з базою даних Регістра ГТС-2081, Свідоцтва про придатність ГТС до експлуатації СП-104-4-155-14.
Позивачем було долучено до матеріалів справи паспорт Акваторії порту, який розроблений на підставі меж акваторії порту визначених Постановою Кабінету Міністрів України «Про межі акваторії морського порту ОСОБА_3» від 22.10.2008р. №934.
Наявність в господарському віданні ДП «АМПУ» Миколаївській філії ДП «Адміністрація морських портів України» декількох акваторій позивачем суду не доведено.
Окрім цього, суд також погоджується з позицією відповідача стосовно виходу 26.12.2014р. із зовнішнього рейду судна «Святий Миколай» та стосовно того, що позивачем невірно визначено факт виходу судна “Святий Миколай” з акваторії порту і, як наслідок, виникнення у відповідача обов'язку сплати корабельного збору за кожний такий факт виходу, з огляду на таке.
Так у розрахунку наведеному позивачем (а.с. 16 т.1) вказано що судно “Святий Миколай” прибуло на зовнішній рейд порту ОСОБА_3 24.12.2014р. і 26.12.2014р. покинуло рейд морського порту ОСОБА_3.
Однак, в інформаційній довідці Головного диспетчера судноплавної компанії ТОВ СП "Нібулон" (а.с.30 т.3) зазначено, що кранове судно «Святий Миколай» прибуло на Зовнішній рейд морського порту ОСОБА_3 16.12.2014р. о 15:55год. З 16.12.2014р. (15:55 год.) по 17.01.2015р. (11:40 год.) судно знаходилось на Зовнішньому рейді морського порту ОСОБА_3 та 17.01.2015р. о 11:40 год. кранове судно «Святий Миколай» покинуло Зовнішній рейд морського порту ОСОБА_3.
Відповідно до п. 1.2 Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.06.2013р. №430 «Про затвердження Порядку оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту» (далі - наказ) у цьому Порядку терміни та скорочення вживаються у таких значеннях вихід судна - відправлення судна від причалу, розташованого в акваторії порту, або з якірної стоянки в акваторії порту; прихід судна - постановка судна на якір в акваторії порту або швартування судна до причалу, розташованого в акваторії порту, у визначеному адміністрацією морського порту місці.
Згідно з п.2.2 розділу 2 вказаного наказу оформлення приходу судна в морський порт здійснюється таким чином: до початку навантажувально-розвантажувальних операцій усі судна, що прибули до порту, оглядаються уповноваженими особами Служби (крім суден, відносно яких застосовується вільна практика) для встановлення факту відсутності в останньому рейсі порушень. Прихід судна в порт оформлюється капітаном морського порту не більше ніж через 6 годин з моменту приходу судна за умови виконання прикордонних, митних, санітарних і карантинних процедур в установленому законодавством порядку та відвідування судна уповноваженою особою Служби.
У відповідності до п. 3.1. наказу дозвіл на вихід судна з порту надає капітан морського порту відповідно до Правил контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 17 липня 2003 року N 545, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23 березня 2004 року за N 353/8952, та після перевірки суднових документів, зазначених у пункті 4.3 розділу IV цього Порядку, за умови позитивних результатів контролю судна, а також задовільного морехідного стану судна і готовності до виходу його в море.
Штампи входу на виходу судна з порту містяться у додатках №3 та №5 до наказу.
Разом з цим у матеріалах справи відсутні, а позивачем не надані належні та допустимі докази на підтвердження виходу судна «Святий Миколай» з акваторії порту саме 26.12.2014р.
Надана позивачем на підтвердження виходу судна «Святий Миколай» з акваторії порту довідка №240 від 26.12.2014р. (61 т.1), з урахуванням наявності заперечень відповідача, інформаційної довідки Головного диспетчера судноплавної компанії ТОВ СП «Нібулон» в якій зазначено, що судно «Святий Миколай» покинуло акваторію порту (зовнішній рейд) 17.01.2015р. та положень Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.06.2013р. №430 «Про затвердження Порядку оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту» не може бути належним доказом на підтвердження виходу судна «Святий Миколай» із акваторії порту саме 26.12.2014р.
Крім того в означеній довідці у графі найменування послуг вказано «оформлення відходу», а не «вихід з порту».
Таким чином, у суду відсутні правові підстави для стягнення залишку нарахованого позивачем корабельного збору в сумі 9645,96 грн. за переміщення суден в т.ч. КС «Святий Миколай» в межах акваторії порту від одного водного простору до іншого водного простору, які є складовими елементами одного об'єкту - Акваторія порту і переміщувались в межах портових вод морського порту ОСОБА_3.
Відповідно положень п.7.1. Порядку №316 із суден груп А, Б, В і Г адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт.
Відповідач зазначає, що платіжними дорученнями №63230 від 09.11.2015р., №1138 від 09.01.2018р. та №44779 від 07.08.2018р. він сплатив виставлений позивачем рахунок на сплату однієї ставки адміністративного збору за вхід належних йому суден у порт у сумі 1319,53 грн.
Позивач заперечує факт повної оплати адміністративного збору, вважаючи, що до рахунку №68111512 від 31.12.2014р. (який сплатив відповідач платіжним дорученням №63230 від 09.11.2015р.) були включені адміністративний та корабельний портові збори, нараховані не з підстав, які є предметом позову, а з інших підстав - за заходження (вхід/вихід) суден відповідача з основної акваторії морського порту ОСОБА_3 (в адміністративних межах м.Миколаїв) після виконання вантажних операцій у порту ОСОБА_3 на причалі ТОВ СП «Нібулон».
Судом за результатами дослідження спірних рахунків було встановлено їх не ідентичність, що свідчить про здійснення різні заходження (вхід/вихід) суден відповідача, однак відповідач в ході розгляду справи частково сплатив нарахований саме за рахунком №68121512 адміністративний збір, що підтверджується наданими суду платіжними дорученнями та не заперечується позивачем.
Отже, загальна сума адміністративного збору, сплачена відповідачем за спірним рахунком складає 960,73 грн. Залишок адміністративного збору в сумі 1317,6 грн. на думку відповідача є надмірно (подвійно) нарахованим позивачем.
Термін «вхід судна в порт» регулюється нормами міжнародного і національного права, що неможливо ототожнювати з «фактичним перетином координат порту».
Відповідно до розділу 2 Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року (Конвенцію прийнято Постановою Кабінету Міністрів України №775 від 21.09.1993р.) прибуття судна - це постановка судна, яке прибуло в порт, на якірну стоянку або біля причалу «час прибуття: час постановки судна, яке прибуло в порт на якірну стоянку або біля причалу».
Аналогічна норма міститься в національному нормативно-правовому акті, так 27.06.2013р. Міністерство інфраструктури наказом від 27.06.2013р. №430 затвердило Порядок оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.07.2013р. за №1230/23762. Цей Порядок розроблений відповідно до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року (з поправками), статей 78, 90, 91 Кодексу торговельного мореплавства України та статті 14 Закону України "Про морські порти України".
Дія цього Порядку поширюється на судна, які заходять у морські порти України (крім морських рибних портів), капітанів морських портів, служби капітанів морських портів (далі - Служби) під час виконання ними процедур з оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден із морського порту та оформлення виходу суден із морського порту.
Згідно з пунктом 1.2 Порядку оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту: прихід судна - постановка судна на якір в акваторії порту або швартування судна до причалу, розташованого в акваторії порту, у визначеному адміністрацією морського порту місці; вихід судна - відправлення судна від причалу, розташованого в акваторії порту, або з якірної стоянки в акваторії порту.
Згідно з п.2.2. розділу 2 Порядку оформлення приходу судна в морський порт здійснюється таким чином: до початку навантажувально-розвантажувальних операцій усі судна, що прибули до порту, оглядаються уповноваженими особами Служби (крім суден, відносно яких застосовується вільна практика) для встановлення факту відсутності в останньому рейсі порушень. Прихід судна в порт оформлюється капітаном морського порту не більше ніж через 6 годин з моменту приходу судна за умови виконання прикордонних, митних, санітарних і карантинних процедур в установленому законодавством порядку та відвідування судна уповноваженою особою Служби.
У відповідності до п.3.1 Порядку дозвіл на вихід судна з порту надає капітан морського порту відповідно до Правил контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 17 липня 2003 року №545, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23.03.2004 за №353/8952, та після перевірки суднових документів, зазначених у пункті 4.3 розділу IV цього Порядку, за умови позитивних результатів контролю судна, а також задовільного морехідного стану судна і готовності до виходу його в море.
Штампи входу та виходу судна з порту затверджені наказом Міністерство інфраструктури від 27.06.2013 №430, додатках №3 та №5 до наказу. Разом з цим у матеріалах справи відсутні, а позивачем не надані, докази на підтвердження входу/виходу суден в порт в частині «водного простору тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3».
Матеріали справи свідчать, що рухаючись по річці Південий Буг в частині “водного простору тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту ОСОБА_3” судна відповідача рухались транзитом без заходження (в цій частині) в морський порт ОСОБА_3. Вказане підтверджується копіями довідок ІДПН, наданих відповідачем (а.с.42 т.3), відповідно до яких судна відповідача здійснювали «транзитний прохід до місця виконання робіт».
Крім того, як вже зазначалось судом, у даному випадку після заходу до Миколаївського морського порту судна відповідача не здійснювали входу/виходу з порту, а відбувалось переміщення суден та перевезення вантажу водами акваторії Миколаївського морського порту на зовнішній рейд для дозавантаження судна «GAURI PREM», що підтверджується наявними в матеріалах справи належними доказами. При цьому, сплата адміністративного збору відповідачем частково вже була здійснена за вхід в порт по платіжним дорученням №1138 від 09.01.2018р. та №44779 від 07.08.2018р.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги в частині стягнення адміністративного збору у сумі 1317,6 грн. задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищенаведені обставини, вимоги щодо стягнення 3% річних та втрат від інфляції, нарахованих позивачем на 1317,6 грн. адміністративного збору та 9645,96 грн. корабельного збору також задоволенню не підлягають, оскільки мають похідний характер від основної вимоги, у задоволенні якої було відмовлено.
Беручи до уваги викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судовий збір у сумі 717,76 грн., пропорційно розміру задоволених позовних вимог та вимог, по яким провадження у справі закрито, слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Судові витрати у вигляді судового збору у сумі 882,24 грн., пропорційно розміру позовних вимог, в яких позивачу відмовлено, слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 91, п.2) ч.1 ст.231, ст.ст.210, 220, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Провадження у справі, в частині стягнення 960,73 грн. адміністративного збору та 7959,4 грн. корабельного збору, закрити.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «Нібулон» (54002, м.Миколаїв, Каботажний спуск, буд.1, код ЄДРПОУ 14291113) на користь Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (01135, м.Київ, пр-т Перемоги, буд.14, код ЄДРПОУ 38727770) в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) (54020, м.Миколаїв, вул.Заводська, буд.23, код ЄДРПОУ 38728444) 781,07 грн. - 3% річних, 7101,36 грн. інфляційних втрат та 717,76 грн. судового збору.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Судові витрати у вигляді судового збору у сумі 882,24 грн. покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дати складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в порядку, визначеному статтею 256 і підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено 10 серпня 2018 року.
Суддя О.Г.Смородінова