пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
"08" серпня 2018 р.
Справа № 903/938/17
Суддя господарського суду Волинської області Кравчук А.М., розглянувши заяву
Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал"
про розстрочку виконання рішення суду
по справі №903/938/17
за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк
до відповідача: Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал", м. Ковель
про стягнення 110 963,63 грн.
Суддя Кравчук А.М.
Секретар судового засідання Касьянова К.М.
За участю представників сторін:
від заявника-боржника: н/з
від стягувача: н/з
Суть спору: 01.08.2018 року надійшла заява Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" про розстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.03.2018 року на 36 місяців рівними сумами по 3 083 грн. 00 коп.
Заява обґрунтована тим, що на сьогоднішній день у підприємства немає можливості в повному обсязі виконати рішення господарського суду та одним платежем сплатити суму в 110 963 грн. 33 коп. Така ситуація склалася у зв'язку із складним фінансово-економічним станом підприємства. Станом на 1 липня 2018 року підприємством від основної діяльності отримано збиток в сумі 405,4 тис. грн. Збитковість підприємства зумовлена тим, що вартість фактично наданих послуг значно перевищує ту, яка була запланована у діючих тарифах. Постійний невпинний ріст вартості електроенергії, зростання цін на паливно-мастильні матеріали, збільшення ставок податків і зборів, ріст вартості матеріальних ресурсів, мінімальної заробітної плати при незмінних тарифах, в умовах тривалої та ускладненої процедури їх перегляду, призводить до значного погіршення фінансово-економічного стану підприємства. Крім того, невпинно зменшуються і обсяги надання послуг з водопостачання та водовідведення. Зумовлено це, насамперед, причинами, які не залежать від діяльності підприємства. Враховуючи те, що через складну економічну ситуацію у країні великі підприємства, представники малого та середнього бізнесу інтенсивно скорочують свою діяльність, а то припиняють її, реальні надходження готівки на банківські рахунки підприємства становлять 55-62% від суми нарахувань по підприємству. Фінансовий колапс в частині розрахунків за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за допомогою діючої системи пільг і субсидій, а також неплатоспроможність населення, яке є основним споживачем (82,9%) наших послуг, тягне за собою зменшення надходжень до бюджету підприємства, а відтак і до збиткової діяльності підприємства. Для ведення господарської діяльності підприємство вимушене для оновлення обігових коштів використовувати кредитні кошти банківських установ, але і це не дозволяє підприємству функціонувати у належному режимі, крім того, виникають додаткові витрати за користування отриманими кредитами, які не передбачені витратами діючих тарифів. На даний час кредитний ліміт для підприємства становить 940 000,00 грн. Цими коштами підприємство користується у випадку недостачі власних обігових коштів. Блокування роботи підприємства через накладення арешту на рахунки та майно останнього несе реальну загрозу до зупинення роботи підприємства та позбавлення жителів міста Ковеля та Ковельського району питної води та зупинення послуг водовідведення.
Ухвалою суду від 02.08.2018 року заяву прийнято до розгляду. Розгляд заяви призначено на 08.08.2018 року о 12 год. 00 хв.
У судове засідання представник Державної екологічної інспекції у Волинській області 08.08.2018 року не з'явився. Звернувся до суду з клопотанням про розгляд заяви без їхньої участі. Розстрочку заперечує.
Представник заявника у судове засідання не з'явився. У клопотанні від 08.08.2018 року просить розстрочити виконання рішення шляхом сплати щомісячних платежів протягом 6 (шести) місяців рівними сумами по 18 494 грн. 00 коп. щомісячно. Розгляд заяви проводити за їх відсутності.
Суд, розглянувши заяву, встановив:
26.03.2018 року рішенням господарського суду Волинської області позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Волинській області про стягнення з Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" 110 963,63 грн. збитків, нанесених державі за відсутність дозволу на здійснення спеціального водовикористання, задоволено.
На виконання рішення господарським судом Волинської області видано накази від 25.04.2018р. №903/938/17-1 та №903/938/17-2.
Відповідно до статті 331 Господарського процесуального кодексу України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Частиною 5 ст. 331 ГПК України встановлено, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Запроваджений процесуальними нормами права механізм відстрочки виконання судового рішення є винятковою мірою, спрямований на досягнення кінцевої мети судового розгляду виконання ухваленого судом рішення.
Право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав особи і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43). Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Савіцький проти України" (Заява № 38773/05) від 26.07.2012 суд наголосив, що право на суд, захищене пунктом 1 статті 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали щоб остаточні та обов'язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній із сторін. Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок.
Питання щодо надання відстрочки виконання рішення суду повинно вирішуватися господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на перше півріччя 2018 року дебіторська заборгованість споживачів за послуги становить 2 082,3 тис. грн. Крім того, заборгованість державного бюджету з різниці в тарифах на теплову енергію становить 456, 3 тис. грн., що підтверджено звітом про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг водопостачання та водовідведення.
Основним джерелом надходжень грошових коштів на комунальне підприємство є оплата послуг водопостачання та водовідведення споживачами, однак оплата послуг не здійснюється своєчасно та в повному обсязі.
Боржник є комунальним підприємством, яке створено для задоволення потреб споживачів, у тому числі населення та державних органів, в водопостачанні та водовідведенні.
Тобто, з долучених до заяви доказів вбачається, що на підприємстві склалась складна економічна ситуація. Однією з причин тяжкого економічного стану відповідача є дефіцит коштів, пов'язаний з постійними неплатежами споживачів за надані послуги та надходженнями з бюджету.
Враховуючи збитковість та специфіку підприємства - надання послуг в водопостачанні та водовідведенні, значну заборгованість споживачів та бюджету за надані послуги, суд дійшов висновку, що заяву Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" про відстрочку виконання судового рішення слід задоволити та розстрочити виконання рішення у межах строків, передбачених ч.5 ст.331 ГПК України - на 6 місяців зі сплатою щомісячно 18 494 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 233, 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
1. Заяву Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" про розстрочку виконання рішення суду від 26.03.2018 року по справі № 903/938/17 задовольнити.
2. Розстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.03.2018 року в частині стягнення збитків в сумі 110 963 грн. 33 коп. на 6 місяців зі сплатою з серпня по грудень 2018 року по 18 494 грн. 00 коп., у січні 2019 року - 18 493 грн. 63 коп.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України.
Ухвала суду підписана 10.08.2018 року.
Ухвала суду може бути оскаржена до Рівненського апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 255-256 ГПК України, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Суддя А. М. Кравчук