Суддя Шевченко С. В.
Справа № 644/5484/18
Провадження № 2-о/644/186/18
08.08.2018
іменем України
08 серпня 2018 року Орджонікідзевський районний суд міста Харкова в складі: головуючого судді Шевченка С.В., за участю секретаря Голєніщевої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу №5484/18 за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту народження,
ОСОБА_1 подав до суду вказану вище заяву, в якій просив встановити факт народження дитини - ОСОБА_2, що народився 30 квітня 2018 року в м. Луганськ..
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилався на те, що він є батьком дитиниОСОБА_2, який народився 30 квітня 2018 року в м. Луганськ. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Звернувшись до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо реєстрації народження дитини, йому було відмовлено у зв'язку з тим, що на підтвердження факту народження дитини заявником пред'явлено копію медичного документу, свідоцтво про народження, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Через канцелярію суду подав заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутність. Підтримує свої вимоги та просить його заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про розгляд справи був повідомлений належним чином.
У відповідності до вимог ст.ст.223, 247 ч. 2ЦПК України, суд розглядає справу без участі сторін, які належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Заявник посилається на те, що 30 квітня 2018 року його дружина ОСОБА_3 народила дитину чоловічої статі на тимчасово окупованій території в м. Луганськ, про що свідчить медичне свідоцтво про народження №82, видане Державною установою «Луганська міська багатопрофільна лікарня №3» (а.с.2) та копія свідоцтва про народження дитини, ОСОБА_2, актовий запис №276, яке видано 15 травня 2018 року у м. Луганськ (а.с.3).
Батько дитини ОСОБА_1 та матір ОСОБА_3 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 06 липня 2012, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія I-ЕД № 152146, виданого Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції у Луганській області, актовий запис №287 (а.с.4).
При зверненні представника заявника ОСОБА_4 до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо реєстрації народження дитини ОСОБА_2, 30 квітня 2018 року, йому було відмовлено у зв'язку з тим, що на підтвердження факту народження дитини заявником пред'явлено копію медичного документу, свідоцтво про народження, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.12).
Встановлення даного факту заявнику необхідне для державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фату народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документів, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації народженняв даних випадках є рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час.
Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Населені пункти Луганської області входять до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Зі змісту ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Європейський суд з прав людини у справі «Кіпр проти Туреччини» зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади.
Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Таким чином, судом встановлено, що зареєструвати факт народження дитини ОСОБА_2, який народився 30 квітня 2018 року в м. Луганськ , у Харківському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області заявник не в змозі, оскільки видане незаконним органом свідоцтво про народження не є документом, на підставі якого можливо провести державну реєстрацію народження особи, а отже не створює жодних юридичних наслідків на території України.
Встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту її народження та видачі свідоцтва про народження. На підставі наведеного, суд приймає в якості доказу надане заявником медичне свідоцтво про народження №82, видане Державною установою «Луганська міська багатопрофільна лікарня №3» та свідоцтво про народження дитини, Бабенка Єгора Олеговича, 30 квітня 2018 року народження, актовий запис №276, яке видано 15 травня 2018 року у м. Луганськ, та у сукупності з іншими наданими заявником письмовими доказами, вважає їх достатніми для встановлення факту народження Бабенка Є.О. на тимчасово окупованій території України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.293, ст. ст. 315- 319, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд - в и р і ш и в :
Заяву Бабенко Олега Івановича, заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити юридичний факт, а саме те, що ОСОБА_2, народився в м. Луганськ, 30 квітня 2018 року. Мати - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Батько - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області провести реєстрацію факту народження ОСОБА_2.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Харківської області або через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення складено та підписано 08.08.2018 року.
Заявник : ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1.
Заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, місце знаходження: вул. Сумська, буд. 61, м. Харків, 61002.
Суддя: ОСОБА_5