Справа № 404/5353/18
Номер провадження 1-кс/404/2266/18
09 серпня 2018 року Слідчий суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда ОСОБА_1 з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в приміщенні суду в місті Кропивницькому клопотання слідчого СВ Кропивницького ВПГУНП в Кіровоградській області, ОСОБА_3 погоджене процесуальним прокурором Кіровоградської місцевої прокуратури ОСОБА_4 про отримання дозволу на тимчасовий доступ до документів по кримінальному провадженню 12018120020005223, з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 4 ст. 190 КК України,
Слідчий СВ Кропивницького ВПГУНП в Кіровоградській області, за погодженням з процесуальним прокурором Кіровоградської місцевої прокуратури звернувся до Кіровського районного суду міста Кіровограда з клопотанням про отримання дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів документів з реєстраційної справи садівничого товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Слідчий вимоги підтримав. Прокурор не зявився.
Подане слідчим клопотання не підлягає задоволенню, з наступних підстав:
До матеріалів клопотання не долучено належних, допустимих, достовірних доказів вчинення можливого злочину в місті Кропивницькому.
Докази місця вчинення можливих злочинних дій розповсюджуються на територію Кіровоградського району, Кіровоградської області.
Зміст внесенеих до ЄРДР відомостей чітко вказує, що бухгалтер товариства міг шахрайським шляхом заволодіти документами садівничого товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Юридична адреса та фактичне місцезнаходження товариства і робоче місце бухгалтера знаходиться поза межами міста Кропивницького, відтак слідчий не довів, що місце вчинення можливого злочину належить до територіальною підслідності слідчого, який звернувся до слідчого судді з цим клопотанням.
Згідно ч. 1-2 ст. 218 КПК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення. Якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він проводить розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення невідоме або його вчинено за межами України, місце проведення досудового розслідування визначає відповідний прокурор з урахуванням місця виявлення ознак кримінального правопорушення, місця перебування підозрюваного чи більшості свідків, місця закінчення кримінального правопорушення або настання його наслідків тощо.
Дійсно, до матеріалів клопотання слідчий долучив докази обґрунтованої підозри вчинення ймовірного злочину, але не надав підтвердження того, що такі дії вчинялись бухгалтером на території міста Кропивницького.
За таких умов, продовження проведення досудового розслідування слідчим Кропивницького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області не відповідає чіткому розумінню чинного КПК України. Внаслідок цього, без постанови прокурора відповідного рівня, про визначення місця проведення досудового розслідування, унеможливлюється звернення до слідчого судді з будь-яким клопотанням/скаргою. Таке звернення суперечить вимогам міжнародних стандартів якості проведення досудового розслідування, передбачених ст. ст. 5-6 Європейської Конвенції, щодо дотримання принципу юридичної визначеності.
Забезпечити досудовий контроль за правами учасників кримінального провадження, можна тільки після винесення прокурором постанови про місце проведення досудового розслідування. До цього часу викликають сумнів повноваження слідчого, якому доручено проведення кримінального провадження.
Згідно ст. 3 КПК України, керівник органу прокуратури - Генеральний прокурор України, керівник регіональної прокуратури, керівник місцевої прокуратури та їх перші заступники і заступники, які діють у межах своїх повноважень. Відповідно ч. 5 ст. 36 КПК України, Генеральний прокурор України, керівник регіональної прокуратури, їх перші заступники та заступники своєю вмотивованою постановою мають право доручити здійснення досудового розслідування будь-якого кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, у тому числі слідчому підрозділу вищого рівня в межах одного органу, у разі неефективного досудового розслідування.
На момент вирішення заявлених вимог, до скарги не долучено документального підтвердження: неефективності проведення досудового розслідування слідчими органами міста Олександрія, Кіровоградської області, або постанови керівника відповідного рівня прокуратури про зміну чи визначення територіальної чи предметної підслідності у вирішенні означеного кримінального провадження, тощо.
Статтею 19 Конституції України передбачається, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Без доказів зміни територіальної чи/або предметної підслідності, слідчий суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда не вправі здійснювати досудовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у вказаному кримінальному провадженні, в тому числі вирішити вимоги поданого клопотання.
Тотожні висновки містить зміст листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 20.09.2016 року, адресований заступнику ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що згідно вимог ч. 1 ст. 9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК, міжнародних договорів,згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства. Положеннями ст. 216 КПК України визначено підслідність органів досудового розслідування. Таким чином, законодавче розмежування підслідності між різними органами досудового розслідування визначає розподіл наданих кримінальним процесуальним законом повноважень таким органам. З огляду на це варто зазначити, що відповідно до положень п. 2 ч. З ст. 87 КПК України недопустимими визнаються докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінальних правопорушень. Водночас питання допустимості тих чи інших доказів вирішується під час судового розгляду судом, який здійснює розгляд кримінального провадження.
Керуючись ст. ст. 216-218 КПК України,
У задоволенні клопотання слідчого СВ Кропивницького ВПГУНП в Кіровоградській області, ОСОБА_3 про отримання дозволу на тимчасовий доступ до документів реєстраційної справи садівничого товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу слідчого судді можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді. (ст. 309 КПК України)
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда ОСОБА_1