221/3779/18
3/221/1494/2018
27 липня 2018 року м. Волноваха
Суддя Волноваського районного суду Донецької області ПИСАНЕЦЬ Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від в.о. заступника начальника Головного управління - начальника УОЗ на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1 відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, інваліда ІІ групи, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, м. Краматорськ, Донецької області, паспорт серії ВВ №419807 виданий Совєтським РВ УМВС України в м. Макіївці 08.05.1998 року, згідно довідки ДФС України надати РНОКПП не має можливості, у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 статті 204-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 0308 від 06.06.2018 року, ОСОБА_2 06.06.2018 року приблизно о 09.00 годині здійснював перевезення товарів (парусна яхта), а саме: приїхав на КПВВ «Новотроїцьке» (дорожній коридор «Донецьк-Маріуполь (через Волноваху)») і після детального огляду автомобіля НОМЕР_1, з причепом-платформою ЕZWV, модель 1000, д.н.з. НОМЕР_2 працівниками ДФС України, ДПС України та оперативною групою операцій в адміністративних одиницях відділу поточних операцій ОШ ЦУ СБУ в районі проведення АТО з дислокацією у м. Волноваха та спільною (міжвідомчою) групою (підрозділи, що здійснюють державний контроль) було виявлено товарно-матеріальні цінності (парусна яхта), а саме: Яхта парусна «Микро», 1992 року випуску, білого кольору в кількості 1 шт. вартістю 156120 грн.
Вказані товари він перевозив з м. Макіївка, Донецької області до м. Маріуполь, Донецької області, рухався в сторону підконтрольної території України, вздовж лінії зіткнення між блокпостам першим та другим рубежів.
Тим самим, ОСОБА_2 було допущено переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, а саме: допущено перевищення граничних норм перевезення товарів через лінію зіткнення з неконтрольованої території на контрольовану територію.
Крім того, ОСОБА_2 було допущено перевищення граничних норм перевезення товарів через лінію зіткнення з неконтрольованої території на контрольовану територію та у зворотному напрямку товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 гривень на одну особу, що переміщуються до району або з району проведення антитерористичної операції, чим порушив вимоги п. 9 «Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» затвердженого Постановою КМУ від 01.03.2017р. № 99, а також порушені вимоги наказу від 24.03.2017 № 39 "Про затвердження Переліку та обсягів товарів, дозволених для переміщення до/з гуманітарно-логістичних центрів та через лінію зіткнення". /зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 р. за № 417/30285).
Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» №99 від 01.03.2018 року п.9 передбачено, що фізичні особи здійснюють переміщення товарів у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), що затверджений МТОТ (Наказ від 24.03.2017 року №39).
Вислухавши ОСОБА_2, який не визнав свою провину в скоєному правопорушенні, пояснив, що Яхта була придбана ним ще у 2008 році, технічний стан якої не дозволяв нею користуватися, у зв'язку із чим її вартість складала 3536,72 грн., про що було повідомлено працівникам ДФС та надано відповідні документи, тому вважає, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а також зазначив, що працівники ДФС під час складення протоколу роблять посилання на проведення АТО, хоча воно вже припинено.
Таким чином, заслухавши думку ОСОБА_3 та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про необхідність закрити провадження в зазначеній справі з наступних підстав.
Відповідно до ст.8 Конституції України, яка має вищу юридичну силу, держава Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що особа, яка його склала, посилається на Постанову КМУ від 01.03.2017 року № 99 «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції», як на нормативний акт, положення якого було порушено особою, що тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.
В протоколі також зазначається, що ОСОБА_2 порушив вимоги Постанови КМУ «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» № 99 від 1.03.2017р. п.9 передбачено, що фізичні особи здійснюють переміщення товарів у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), що затверджений МТОТ (НАКАЗ від 24.03.2017 № 39 "Про затвердження Переліку та обсягів товарів, дозволених для переміщення до/з гуманітарно-логістичних центрів та через лінію зіткнення". /зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 р. за № 417/30285), але в даному випадку не можливо застосувати дану норму, оскільки:
Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» запроваджено адміністративну відповідальність, за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, а саме доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 204-3.
Так, у відповідності до даної статті порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції тягне за собою накладення штрафу на осіб, які переміщують такі товари, з конфіскацією таких товарів.
Також цим законом, шляхом внесення змін до закону "Про боротьбу з тероризмом", було визначено, що переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції здійснюється в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням Служби безпеки України.
Саме на виконання зазначеного закону Служба безпеки України стала розробником постанови КМУ від 1 березня 2017 р. № 99, якою затверджено Порядок переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції.
30 квітня 2018 року набрав чинності Указ Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року "Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях" № 116/2018.
На підставі вказаного Указу Президента, з урахуванням статті 18 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», рішенням першого заступника керівника АТЦ при СБУ (керівника оперативного штабу з управління АТО) від 30 квітня 2018 року № 33/1- 4129 антитерористичну операцію припинено.
У відповідності до Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України.
В даний час такий порядок Кабінетом Міністрів не опубліковано.
Здійснюючи аналіз викладених обставин, вбачається, що притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, тобто, за статтею 204-3 КУпАП, після її офіційного припинення, є протиправним, у зв'язку з чим вважаю за необхідне провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.1 ст. 204-3 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 1, 3, 8, 9, 58, 92 Конституції України, ст. 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 1 ст. 247, ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Товарно-матеріальні цінності, згідно акту прийому-передачі ТМЦ на відповідальне зберігання, а саме: Яхта парусна «Микро», 1992 року випуску, білого кольору в кількості 1 шт., загальною вартістю 156120 грн., передана ОСОБА_2 на відповідальне зберігання залишити йому за належністю.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови, через Волноваський районний суд Донецької області.
Суддя Н.В. Писанець