справа № 165/872/18
провадження №1-кс/165/712/18
Нововолинський міський суд Волинської області
06 серпня 2018 року м. Нововолинськ
Слідчий суддя Нововолинського міського суду Волинської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Нововолинську клопотання старшого слідчого СВ Нововолинського відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції ГУНП у Волинській області майора поліції ОСОБА_4 , яке погоджене начальником Нововолинського відділу Володимир-Волинської місцевої прокуратури Волинської області ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, за матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за №42018031060000023 від 20.03.2018 року, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КК України,-
встановив:
Старший слідчий СВ Нововолинського відділення поліції Володимир-Волинського відділу поліції ГУНП у Волинській області майор поліції ОСОБА_4 , звернувся в суд з клопотанням, яке погоджене начальником Нововолинського відділу Володимир-Волинської місцевої прокуратури Волинської області ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, зокрема до реєстраційної справи державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яка знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованому за адресою АДРЕСА_1 , з можливістю їх подальшого вилучення (виїмки).
В обґрунтування свого клопотання слідчий посилається на те, що протягом лютого-березня 2016 року в м. Нововолинську, ОСОБА_5 , згідно наказу №63-к від 26.05.2015, перебуваючи на посаді виконуючого обов'язки генерального директора державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого по АДРЕСА_2 , будучи згідно Галузевої угоди між ІНФОРМАЦІЯ_3 , іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості, 2001 року із змінами та доповненнями, Колективного договору державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в редакції 2014 року із змінами та доповненнями, будучи службовою особою, наділеним адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями та розпорядником бюджетних коштів за КПКВК 1101520 «Поповнення обігових коштів або збільшення статутних фондів вугледобувних підприємств для погашення простроченої заборгованості із заробітної плати працівникам, що утворилася на 1 січня 2016 року (КЕКВ 2610)», затвердженого постановою КМУ від 13.01.2016 №1, діючи в порушення вимог п. 1-2 ч.1 ст. 119 Бюджетного кодексу, згідно якого нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів; ст.7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694 та п.1 Порядку безоплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР від 16.12.1987 № 731/П-13, яким заборонено оплату молока грошовими коштами, п.3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на поповнення обігових коштів або збільшення статутних фондів вугледобувних підприємств для погашення заборгованості із заробітної плати працівникам, шляхом нецільового використання бюджетних коштів, які не входять до складу заробітної плати, здійснив видатки бюджету без встановлених бюджетних призначень, перерахувавши вказані кошти на погашення заборгованості по інших компенсаційних виплатах (грошова компенсація замість видачі молока та вихідна допомога при звільненні), на виплату заборгованості по оплаті перших 5 днів тимчасової непрацездатності, а також на сплату обов'язкових платежів, пов'язаних з зазначеними виплатами, а саме:
- оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності працівників (АУП) ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за грудень 2015 року на суму 10215,64 грн.;
- вихідна допомога при звільненні працівників ВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за жовтень 2015 року на суму 104340,31 грн.;
- грошова компенсація замість молока працівникам ВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за жовтень на суму 23930,64 грн.;
- оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності працівників ВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за жовтень та грудень 2015 року на суму 278984,69 грн.;
- вихідна допомога при звільненні працівників ВП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за листопад та грудень 2015 року на суму 910239,36 грн.;
- оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності працівників ВП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за жовтень та грудень 2015 року на суму 300170,71 грн.;
- оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності працівників ВП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за листопад та грудень 2015 року на суму 2138,50 грн.
Таким чином, було проведено фінансування за рахунок коштів державного бюджету на витрати, не передбачені бюджетною програмою і відповідно до Наказу №5 від 13.01.2004 Державного комітету статистики України «Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати» не входять до фонду оплати праці підприємства та відповідно до Галузевої угоди фінансуються із коштів, отриманих від реалізації вугільної продукції у великих розмірах на загальну суму 1630,0 тис. грн.
Відомості про вчинене кримінальне правопорушення внесено 20.03.2018 до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42018030050000023 за попередньою правовою кваліфікацією ч.1 ст.210 КК України, яке в подальшому перекваліфіковане на ч.2 ст.210 КК України.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 в м.Нововолинську, згідно наказу №35-к від 23.03.2015, перебуваючи на посаді виконуючого обов'язки генерального директора державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого по АДРЕСА_2 , будучи згідно Галузевої угоди між ІНФОРМАЦІЯ_3 , іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості, 2001 року із змінами та доповненнями, Колективного договору державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в редакції 2014 року із змінами та доповненнями, ухваленого конференцією трудового колективу 29.05.2014 реєстраційний №24-14 від 02.06.2014, будучи службовою особою, наділеною адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями та розпорядником бюджетних коштів по КПКВ 1101110 «Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової вугільної продукції», в порушення п.1 ст.49 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010, п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового покриття витрат вугледобувних підприємств, що включаються до собівартості готової товарної вугільної продукції, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 № 153, п. 9 вказаного Порядку, яким передбачено, що у разі «прийняття рішення про ліквідацію шахти (розрізу) Міненерговугілля здійснює перегляд прогнозованих показників та перерозподіл затвердженого обсягу бюджетних коштів у розрізі вугледобувних підприємств у межах обсягу, передбаченого у державному бюджеті на відповідний рік, розрахунок збільшення обсягу бюджетних асигнувань на ліквідацію шахт та соціальну підтримку працівників шахт, що вивільняються у зв'язку з їх ліквідацією, здійснюється під час формування бюджетного запиту на наступний рік за бюджетною програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості», за яким розрахунковий обсяг у державній підтримці при затверджені її обсягів на 2015 рік був врахований Міненерговугілля на рівні 41,3% (або на 69 558,0 тис. грн. менше розрахунку), із загальної суми коштів держпідтримки, у квітні 2015 року, шляхом нецільового використання бюджетних коштів, здійснив видатки здійснивши видатки бюджету без встановлених бюджетних призначень на суму 3563000 грн., перерахувавши вказані кошти на фінансування виплати заробітної плати працівникам ТО шахта №1 ВП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », яка ліквідовувалася на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від №839 від 25.11.2014 «Про створення шляхом виділу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » зі складу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яким виділено технічну одиницю « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ВП « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою, в порушення п. 1 абз. 3 та абз. 4 ст. 119 Бюджетного кодексу, згідно якого нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів; бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів) та п. 3, 9 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового покриття витрат вугледобувних підприємств, що включаються до собівартості готової товарної вугільної продукції, всупереч розрахованому обсягу державної підтримки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », здійснив нецільове використання бюджетних коштів в особливо великих розмірах на суму 3563 000 грн., що полягало у незаконному витрачанні бюджетних коштів на виплату заробітної плати з відповідними нарахуваннями технічній одиниці « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яка ліквідовувалася.
Слідчий вказує, що під час проведення досудового розслідування з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду виникла необхідність у тимчасовому доступі до реєстраційної справи Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованому за адресою АДРЕСА_1 , документи якої наряду з іншими документами можуть мати значення речових доказів у даному кримінальному провадженні, а вилучення їх буде мати доказове значення, згідно ч.2 ст.159 КПК України не може бути здійснено без ухвали слідчого судді, суду, виникла необхідність здійснити їх вилучення, на підставі ч. 1 ст. 159 КПК України, забезпечивши таким чином виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, а також беручи до уваги, що в разі будь-якого зволікання з вилученням документів буде неможливо обґрунтовано провести розслідування кримінального правопорушення.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просить його задоволити з підстав викладених у клопотанні.
Заслухавши доводи прокурора, беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, вважаю за необхідне клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-164, 172-173 КПК України, -
ухвалив:
Надати старшому слідчому Нововолинського відділення поліції Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області майору поліції ОСОБА_4 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, а саме:
- реєстраційної справи державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованому за адресою АДРЕСА_1 , з можливістю їх подальшого вилучення (виїмки). Строк дії ухвали суду не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
В разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, відповідно до ст. 166 КПК України.
Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя підпис
Згідно з оригіналом
Суддя ОСОБА_6