Справа № 686/10081/18
24 липня 2018 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Піндрак О.О., з участю секретаря Біланя І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, фізичної особи - підприємця,
за ст.ст. 1551 ч. 1, 164 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1, яка є фізичною особою - підприємцем, в кафе «Домашня кухня», що по вул. Курчатова, 20 в м. Хмельницькому, порушила передбачений п.п. 1, 2, ст. 3 розділу ІІ Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" порядок проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, а саме 12.04.2018 р. о 15 год. 00 хв. провела розрахункову операцію з продажу 50 гр. горілки за ціною 8 грн. 60 коп. без застосування реєстратора розрахункових операцій, при цьому розрахунковий документ (фіскальний чек) не роздруковано та не видано.
Факт вчинення ОСОБА_1 вказаного порушення підтверджується її поясненнями в суді, даними протоколу про адміністративне правопорушення та акту фактичної перевірки № 0125/22/01/14/НОМЕР_1 від 17 квітня 2018 року.
Разом з тим, відповідно до ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
В силу ст. 247 п. 7 ч. 1 цього ж Кодексу провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, а також сплив строків накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, тому провадження в справі за ч. 1 ст. 1551 ч. 1 КУпАП підлягає закриттю.
Крім того, ОСОБА_1 ставиться у вину те, що вона 12.04.2018 р. о 15 год. 00 хв. в кафе «Домашня кухня», що по вул. Курчатова, 20 в м. Хмельницькому, всупереч вимог ч. 14 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання обігу спирту етилового, конячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» реалізувала 50 гр. горілки за ціною 8 грн. 60 коп. без ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Згідно з положеннями ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Так, відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП наступає у разі провадження господарської діяльності без державної реєстрації, як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом. Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
Вказана норма КУпАП є бланкетною, яка відсилає для встановлення її змісту до інших нормативних актів.
Під господарською діяльністю в Господарському кодексі України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ст. 3 ГК України).
Господарська діяльність включає як виробничу діяльність, у процесі якої виробляється продукція, вироби народного споживання та інші матеріальні цінності, та невиробничу діяльність, пов'язану з виконанням різних видів робіт, у тому числі науково-дослідних, надання послуг, результати яких відчужуються як товар. Господарська діяльність має здійснюватися належним чином та давати якісні результати, що можливо забезпечити якщо суб'єкти господарювання будуть мати достатні знання, навички, досвід, а це досягається коли така діяльність здійснюється постійно у вигляді промислу.
Тобто, важливою ознакою господарської діяльності є її систематичність, виконання на професійній основі, а саме вчинення три і більш разів, а разове вчинення будь-якої дії не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП (за такі дії передбачені спеціальні норми чинного законодавства, наприклад ч. 1 ст. 156 КУпАП).
Враховуючи наведене, протокол про адміністративне правопорушення повинен був містити дані про те, що ОСОБА_1 здійснювала регулярну, постійну та суттєву діяльність, а саме продаж алкогольних напоїв, спрямовану на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, що ОСОБА_1 здійснювала господарську діяльність (продаж алкогольних напоїв) систематично, на постійній основі (згідно з постановою суду від 14 травня 2018 року справа у зв'язку з цим поверталась до ГУ ДФС в Хмельницькій області для доопрацювання та належного оформлення, проте вказівки суду не виконані).
Зазначене дає підстави вважати про відсутність систематичності в провадженні господарської діяльності, що виключає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 38, 247 п. 7 ч. 1, 283, 284, 294 КУпАП,
постановив:
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, в зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Суддя: