Постанова від 02.08.2018 по справі 686/8625/17

КОПІЯ:
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/8625/17

Провадження № 22-ц/792/697/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2018 року м. Хмельницький

Апеляційний суд Хмельницької області у складі

колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ

Костенка А.М.(суддя-доповідач), Грох Л.М., Ярмолюка О.І.,

секретар судового засідання Шевчук Ю.Г.

з участю : позивача, її представника

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 686/8625/17 за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 3 березня 2018 року у складі судді Карплюк О.І. по цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до Олешинської сільської ради Хмельницького району та ОСОБА_6 про визнання незаконними та скасування рішень.

Заслухавши доповідача, пояснення позивача, її представника, матеріали справи, ознайомившись з апеляційною скаргою, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4, звертаючись до суду з позовом, вказувала, що згідно договору дарування від 23 липня 2004 року є власником житлового будинку АДРЕСА_1. З відповідачем ОСОБА_6 склались неприязні стосунки, оскільки відповідач не визнав її права власності на житловий будинок. Оскаржував договір дарування в судах. А також чинив перешкоди в користуванні будинком, руйнував його. Крім того, зазначала, що неправомірні дії ОСОБА_6 весь час підтримували посадові особи сільської ради с. Олешин, які не реагували на її звернення за захистом. В обґрунтування позову ОСОБА_4 вказувала, що звернулася із заявою до Олешинської сільської ради про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою. Рішенням сесії від 27 січня 2015 року їй надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, що знаходиться в АДРЕСА_1 в розмірі 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. При цьому, в жовтні 2015 року ОСОБА_6 звернувся до сільської ради із заявою про виділення йому землі із комунальної власності. Рішенням сесії Олешинської сільської ради № 37 від 9 жовтня 2015 року ОСОБА_6 було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі розміром 0,1500 га, що знаходиться в с. Олешин Хмельницького району. При цьому, у вказаному рішенні не вказано адресу місця знаходження земельної ділянки. В подальшому посадові особи сільської ради в змові з відповідачем прийняли рішення № 5 від 29 липня 2016 року, яким затвердили технічну документацію із землеустрою і передали ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,1200 га - для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в с. Олешин, але не вказали за якою адресою. Однак, фактично, відповідачу було передано не вільну земельну ділянку, а ділянку, що знаходиться біля її будинку та на якій знаходиться сад з плодовими деревами і кущами. Як зазначала позивач, саме вказана земельна ділянка була виділена їй рішенням цієї ж сільської ради. Тому ОСОБА_4 просила суд ухвалити рішення яким визнати незаконним і скасувати рішення сесій Олешинської сільської ради № 37 від 9 жовтня 2015 року, рішення № 5 від 29 липня 2016

Головуючий у першій інстанції Карплюк О.І. Провадження № 22-ц/792/69718

Доповідач Костенко А.М. Категорія № 47

року в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та передачі у власність земельної ділянки в розмірі 0,1200 га ОСОБА_6, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 3 березня 2018 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4 не погоджуючись з рішенням суду, просить його скасувати, ухвалити нове, яким задоволити позов, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права. Вказує, що суд прийшов до невірного висновку про ненадання позивачем доказів на підтвердження своїх вимог, та, відповідно, недоведеність позовних вимог. Зокрема, суд вказав, що позивач не надав доказів накладення земельної ділянки переданої у власність ОСОБА_6 на земельну ділянку, яка знаходиться в користуванні ОСОБА_4 Однак, апелянт вказує, що у відповідності до ст. 84 ЦПК України, звернулися до суду із письмовим клопотанням про витребування доказів, а також заявили про нього усно під час судового засідання. Однак, під час розгляду справи, суд не вирішив це клопотання. Тому, на думку апелянта, прийшов до помилкового висновку про недоведеність вимог.

Заслухавши учасників процесу та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а рішення скасуванню з ухваленням нового судового рішення наступних підстав.

У відповідності до ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Так судом встановлено, що ОСОБА_4, на підставі договору дарування від 23 липня 2004 року, є власником житлового будинку по АДРЕСА_1.

Відповідно виписок з господарської книги Олешинської сільської ради станом на 2012 рік за адресою АДРЕСА_1 рахується земельна ділянка, площею 0,02 га з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства 0,94 га.

В лютому 2012 року ОСОБА_4 звернулась до Олешинської сільської ради з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд по АДРЕСА_1.

Рішенням ХXIV сесії VI скликання Олешинської сільської ради № 24 від 22 березня 2013 року відповідно до ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу надано ОСОБА_4 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що знаходиться в її користуванні, орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд по АДРЕСА_1, а іншу частину земельної ділянки площею 0,14 га, яка рахується за даним господарством відповідно до господарської книги залишити за ОСОБА_6

Отже, як вбачається з даного рішення позивачу було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості на підставі ст. 118 Земельного кодексу України для набуття права власності на дану земельну ділянку як особі в користування якої перебуває ця земельна ділянка площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд по АДРЕСА_1, тобто сільська рада своїм рішення констатувала як доконаний факт, що вказана земельна ділянка перебуває в користуванні позивача.

В вересні 2015 року ОСОБА_6 звернувся до Олешинської сільської ради з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,12 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою Олешинська сільська рада с. Олешин.

Рішенням ХXХХI сесії VI скликання Олешинської сільської ради № 37 від 9 жовтня 2015 року відповідно до ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу надано ОСОБА_6 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що знаходиться в його користуванні, орієнтовною площею 0,15 га із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою Олешинська сільська рада с. Олешин без зазначенням вулиця та відповідного номера.

Рішенням ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради № 5 від 29 липня 2016 року відповідно до ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу затверджено ОСОБА_6 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства та передано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку, площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою Олешинська сільська рада с. Олешин без зазначення вулиці та відповідного номера з кадастровим номером НОМЕР_2.

В лютому 2017 року ОСОБА_4 звернулась до Хмельницької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» з заявою щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд по АДРЕСА_1.

За даною заявою вказане підприємство почало виготовляти технічну документацію, однак така документація виготовлена не була з тих причин, що Олешинська сільська рада не погоджує межі земельної ділянки.

При цьому під час підготовки даної технічної документації працівником землевпорядної організації було виконано кадастрову зйомку земельної ділянки ОСОБА_4 по АДРЕСА_1, з якої вбачається, що частина даної земельної ділянки, площею 0,1047 га приватизована та передана ОСОБА_6 в межах земельної ділянки, площею 0,12 га, яка була передано у власність ОСОБА_6 рішенням Олешинської сільської ради за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером НОМЕР_2 накладається на земельну ділянку по АДРЕСА_1, площею 0,25 га, яка перебуває в користування позивача та для передачі якої у власність позивача останній сільською радою було надано дозвіл на виготовлення землевпорядної документації.

Таким чином відповідачу ОСОБА_8 передано у власність частину земельної ділянки по АДРЕСА_1, площею 0,1047, з земельної ділянки, яка перебуває в користування позивача, площею 0,25 га, і таким чином площа земельної ділянки позивача за даною адресою з цільовим призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку зменшилась до 0,1453 га.

Згідно ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється поряд з іншими способами шляхом застосування інших, передбачених законом, способів.

У відповідності до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Ст. 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).

Згідно ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Ст. ст. 50, 55 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. А в разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).

З даних норм Закону вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки виготовляється при формуванні нової земельної ділянки, а технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - при передачі у власність земельної ділянки, яка перебуває в користуванні.

Як вбачається з рішення ХXIV сесії VI скликання Олешинської сільської ради № 24 від 22 березня 2013 року про надання ОСОБА_4 відповідно до ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу дозволуна розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що знаходиться в її користуванні, орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд по АДРЕСА_1 позивачу було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості для набуття права власності на дану земельну ділянку як особі в користування якої перебуває дана земельна площею, тобто сільська рада своїм рішення визнала факт, що саме вказана земельна ділянка за даною адресою з відповідною площею 0,25 га і цільовим призначенням перебуває в користуванні позивача.

Будь-яких рішень з приводу припинення права користування вказаною земельною ділянкою позивача Олешинська сільська рада не приймала, судові рішення з цього приводу теж не ухвалювались, отже слід прийти висновку, що ОСОБА_4 мала і має на даний час право на безстрокове користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 площею 0,25 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Таким чином на підставі ч. 3 ст. 121 Земельного кодексу України розмір земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, яку позивач бажає отримати у власність, не може бути меншим 0,25 га.

Відповідачу ОСОБА_6 рішенням ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради № 5 від 29 липня 2016 року було передано у власність земельну ділянку, площею 0,12 га, в с. Олешин без зазначенням вулиця та відповідного номера з кадастровим номером НОМЕР_2, яка накладається на земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, що перебуває в користуванні позивача і яку вона має намір отримати у власність, однак не може цього зробити внаслідок такого накладення.

Розмір накладення земельної ділянки, яка передана у власність відповідача, на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні позивача по АДРЕСА_1, складає 0,1047 га, внаслідок чого площа земельної ділянки позивача за даною адресою з цільовим призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку зменшилась до 0,1453 га.

За таких обставин, оскільки земельна ділянка в с. Олешин Хмельницького району з кадастровим номером НОМЕР_2 на період проведення процедури передачі її у власність ОСОБА_6 не була вільною, тому що її більша частина в розмірі 0,1047 га перебувала у користуванні позивача ОСОБА_4, то Олешинська сільська рада, приймаючи рішення про передачу даної земельної ділянки у власність ОСОБА_8, діяла з порушенням вимог ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що рішення ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради № 5 від 29 липня 2016 року про передачу у власність ОСОБА_6 земельної ділянки, площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою Олешинська сільська рада с. Олешин без зазначення вулиці та відповідного номера з кадастровим номером НОМЕР_2 прийнято з порушенням норм Земельного кодексу України, в свою чергу порушує права позивача на отримання земельної ділянки, що перебуває у її користуванні, є незаконним, а тому підлягає скасуванню.

На вказані обставини справи суд першої інстанції уваги не звернув, безпідставно відмовив в позові за недоведеністю, а тому висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову, визнання незаконним та скасування рішення ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради № 5 від 29 липня 2016 року про передачу у власність ОСОБА_6 земельної ділянки, площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою Олешинська сільська рада с. Олешин з кадастровим номером НОМЕР_2.

В той же час в задоволенні позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення ХXХХI сесії VI скликання Олешинської сільської ради №37 від 9 жовтня 2015 року про надання ОСОБА_6 дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що знаходиться в його користуванні, орієнтовною площею 0,15 га д із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою Олешинська сільська рада с. Олешин слід відмовити.

ОСОБА_6 у відповідності до вимог земельного законодавства має право на отримання у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. У вищевказаному рішення не вказано, що земельна ділянка, на виготовлення землевпорядної документації на яку надано відповідачу дозвіл з метою передачі їй йому у власність, знаходиться по АДРЕСА_1. У вказаному рішенні взагалі не зазначена адреса даної земельної ділянки.

Отже вказаним рішенням Олещинської сільської ради ніяким чином не порушуються права позивача.

Вирішуючипитання про розподіл судових витрат, апеляційний суд враховує положення ст. 141 ЦПК України щодо покладення судового збору на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог

Керуючись ст. ст. 374, 376, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 3 березня 2018 року скасувати та ухвалити нове судове рішення:

Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради № 5 від 29 липня 2016 року про затвердження ОСОБА_6 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Олешинської сільської ради та передачу у власність ОСОБА_6 земельної ділянки, площею 0,12 га за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Олешинська сільська рада с. Олешин з кадастровим номером НОМЕР_2.

Стягнути з ОСОБА_6 та Олешинської сільської ради (с. Олешин, вул. Козацька,8, код ЄДРПОУ 04403769) на користь ОСОБА_4, (проживаючої в АДРЕСА_2, податковий номер НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору по 320 грн. з кожного

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення виготовлено 6 серпня 2018 року.

Судді: /підпис/ А.М. Костенко

/підпис/ Л.М. Грох

/підпис/ О.І. Ярмолюк

Згідно з оригіналом А.М.Костенко