Справа № 676/4947/18
Номер провадження 3/676/1784/18
про повернення матеріалів про адміністративне правопорушення
31 липня 2018 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Гладій Л.М., розглянувши матеріали справи, що надійшли від Кам'янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого слюсарем ПРАТ «Оболонь-Красилівське»,-
за ч. 1 ст. 190 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Кам'янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.195-2 КУпАП, стосовно ОСОБА_1
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 23 липня 2018 року о 10 год. 00 хв. за місцем проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1, встановлено, що останній порушив строки перереєстрації дозволу на зброю марки ПГШ-790, кал.9 мм., № КО-030201, дозвіл на право зберігання та носіння якого закінчився 12 травня 2018 року, вчинивши своїми діями правопорушення, передбачене ч.1 ст.195-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вважаю, що їх необхідно повернути начальнику Кам'янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195-2 КУпАП відповідальність за даною статтею може наставати за порушення порядку придбання, зберігання, реєстрації або обліку газових пістолетів і револьверів та патронів до них.
Так, відповідно до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак у вищезазначеному протоколі про адміністративне правопорушення належним чином не конкретизована об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 195-2 КУпАП, так як вказано, що ОСОБА_1 порушив строки перереєстрації дозволу на зброю марки ПГШ-790, кал.9 мм., № КО-030201. Однак, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 195-2 КУпАП, містить такі альтернативні дії, як придбання, зберігання, реєстрації або облік газових пістолетів і револьверів та патронів до них.
Крім того у протоколі про адміністративне правопорушеннясерії ГР № 083331 від 23 липня 2018 року,який є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій і є одним із джерел доказів, не вказано предмет адміністративного правопорушення, а зазначено лише марка - ПГШ-790,кал.9 мм., № КО-030201.
На основі викладеного вважаю за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення для належного оформлення, оскільки наведенні порушення закону є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 190, 256, 268, 277-2, 278 КУпАП, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області, для усунення недоліків.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Л.М.Гладій