Рішення від 02.08.2018 по справі 592/7198/18

Справа№592/7198/18

Провадження №2-а/592/342/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2018 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі: головуючого судді Алфьорова А.М., за участю секретаря Літовченко С.М., представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Самойленко Тетяни Миколаївни про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги обґрунтовує тим, що 30.05.2018 р. в.о. начальника Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Самойленко Т.М. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 30.05.2018 р., якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності у виді накладення штрафу у сумі 3825 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску за ч. 5 ст. 165-1 КУпАП. У зв'язку з прийняттям рішення № 0000645010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.05.2018 р. 17.05.2018 р. головним державним ревізором інспектором Хаківського управління ОВПП ДФС Гедульяновою Н.Д. складено протокол № 129 про адміністративне правопорушення за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2017 р. на загальну суму 6785036 грн. 16 коп. терміном сплати 20.12.2017 р., чим порушено абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Вважає постанову незаконною з таких підстав. При винесенні постанови від 30.05.2018 р. відповідачем порушено ч.1 ст.276 КУпАП та розглянуто справу про адміністративне правопорушення не за місцем його вчинення. При винесенні постанови відповідачем не зазначено норму, відповідно до якої особа притягується до відповідальності, чим порушено вимоги ст..283 КУпАП. З постанови вбачається, що його притягнуто до відповідальності у виді накладення штрафу в сумі 3825грн. за порушення абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Водночас вказана норма не врегульовує підстави та порядок притягнення до адміністративної відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску та не визначає вид та розмір адміністративного стягнення. При визначенні розміру адміністративного стягнення відповідачем не враховано, що протягом року позивача не було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення. При винесенні постанови відповідачем грубо порушено пункт 7 ст.247 КУпАП та не закрито провадження у справі. Граничним терміном сплати єдиного внеску за листопад 2017 р. є 20.12.2017 р., в той же час відповідачем застосовано адміністративне стягнення 30.05.2018 р., тобто поза межами строку встановленого ст. 38 КУпАП. Позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 30.05.2018 р. про притягнення до адміністративної відповідальності у виді накладення штрафу в сумі 3825грн. за порушення абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала, просила задовольнити.

Представник Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби у судове засідання не з'явився, надав відзив на адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що Харківським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято рішення № 0000645010 про застосування до ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання» штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) або за несплату (неперерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У зв'язку з прийняттям рішення № 0000645010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.05.2018 р. 17.05.2018 р. головним державним ревізором інспектором Хаківського управління ОВПП ДФС Гедульяновою Н.Д. складено протокол № 129 про адміністративне правопорушення за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2017 р. на загальну суму 6785036 грн. 16 коп. терміном сплати 20.12.2017 р., чим порушено абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

30.05.2018 р. в.о. начальника Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Самойленко Т.М. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності у виді накладення штрафу у сумі 3825 грн., за порушення абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 року затверджено Інструкцію з оформлення органами доходів та зборів матеріалів про адміністративне правопорушення.

унктом 12 Розділу ІІ вказаної Інструкції зазначено, що у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів.

В рішенні Конституційного Суду України від 26.05.2015 року №5-рп/2015 зазначено, що положення ч.1 ст.276 КУпАП в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Юрисдикція Офісу великих платників податків ДФС (юридична адреса - м.Київ) поширюється, зокрема, на адміністративно-територіальну одиницю - Сумську область. Справа призначалася до розгляду в м.Харкові за територіальним місцезнаходженням Харківського управління Офісу ВПП ДФС. Щодо повноважень начальника Харківського управління Офісу ВПП ДФС на розгляд таких справ про адміністративні правопорушення, які повинні розглядатися за місцем його вчинення з врахуванням положень рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 року, відповідачем докази суду не надані.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, як це передбачено статтею 245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням.

За приписами ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Частиною 1 ст.254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовими особами. Крім того, процедура складання протоколів про адміністративні правопорушення врегульована Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2016 року №566. У пункті 2 розділу ІІ Інструкції зазначено, що у разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень протоколи складаються окремо щодо кожного з вчинених правопорушень.

Статтею 283 КУпАП визначено зміст постанови про адміністративне правопорушення, в якій в тому числі зазначається нормативний акт, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення.

З постанови по справі про адміністративне правопорушення від 30.05.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності вбачається, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в розмірі 3825 грн. за порушення абз.1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

У вказаній постанові, а саме в її резолютивній частині, де повинні бути зазначені назва, частини статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, відсутні посилання на конкретну норму (статтю) Кодексу України про адміністративні правопорушення України, якою передбачена відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Посилання на ч.5 ст.165-1 КУпАП в описовій та мотивувальній частині постанови не є дотриманням вимог законодавства при складанні постанови про притягнення особи до відповідальності.

Отже, в постанові не зазначено нормативний акт, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення, що в свою чергу виключає правомірність притягнення до такої відповідальності , оскільки адміністративна відповідальність наступає лише в силу Закону.

Водночас, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не врегульовує підстави та порядок притягнення особи до адміністративної відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску та не визначає вид та розмір адміністративного стягнення.

Відповідно до абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Натомість, відповідальність за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і загальнообов'язкове державне пенсійне страхування врегульовано ст. 165-1 КУпАП.

Оскаржувана постанова від 30.05.2018 року та бланк постанови про накладення адміністративного стягнення (додаток 4 до Інструкції з оформлення органом доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566) містять графу в резолютивній частині постанови для проставлення статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення якої особа притягується до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

Більш того, стаття 165-1 КУпАП має назву «Порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а стаття 9 Закону - «Порядок обчислення і сплати єдиного внеску».

Однак, відповідачем прийнято постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в розмірі 3825грн. за порушення абз.1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тобто за порушення, яке не передбачене Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Керуючись ст.ст.8-9, 72-77, 241, 242-246, 250 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Самойленко Тетяни Миколаївни про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Постанову в.о. начальника Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Самойленко Тетяни Миколаївни від 30.05.2018 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 3825 грн. 00 коп. за порушення абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня його проголошення, з одночасним надісланням його копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.М. Алфьоров