Справа№329/410/18
Справа № 329/410/18
Провадження № 2-а/329/7/2018
30 липня 2018 року смт Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Богослова А.В., за участю:
секретаря судового засідання Силаєвої Т.М.,
позивача- ОСОБА_5
представника позивача- ОСОБА_2,
відповідача - державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Хруща Андрія Олександровича,
представника відповідача Артюхіної Катерини Юріївни,
третьої особи-Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в особі його представника Артюхіної Катерини Юріївни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Хруща Андрія Олександровича, про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 07 травня 2018 року №160/0/92-17-ДК/0032По/08/01/-18,
ОСОБА_5 (далі-Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 07 травня 2018 року №160/0/92-17-ДК/0032По/08/01/-18 до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Хруща Андрія Олександровича.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 25.04.2018 головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м.Бердянськ Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Горбенко Н.Ю. складений протокол про адміністративне правопорушення. В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що головою ФГ «ОСОБА_5.» самовільно використовується земельна ділянка державної власності площею 23.3058 га на території Новомихайлівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області. За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення відповідачем винесено стовно нього постанову про накладення адміністративного стягнення за ст. 53-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 340 грн 00 коп від 07 травня 2018 року №160/0/92-17-ДК/0032По/08/01/-18. Вважає оскаржувану постанову незаконною оскільки не здійснював самовільне використання земельної ділянки, а лише допомагав обробити земельні ділянки, які належать декільком громадянам на праві власності. Крім того, постанову про накладення адміністративного стягнення винесено з порушенням строків, передбачених законодавством.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що, постанова про накладення адміністративного стягнення від 07 травня 2018 року №160/0/92-17-ДК/0032По/08/01/-18 стосовно позивача винесена законно, державний інспектор діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом. Уповноваженою собою ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області 16.06.2017 проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, в результаті якої встановлений факт використання земельної ділянки державної форми власності в контурі поля №121 Новомихайлівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області, площею 23,3 га, без правовстановлюючих документів. При цьому не було встановлено суб'єкта правопорушення, який є одним з його елементів. Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази у їх сукупності та взаємозв'язку, надавши їм оцінку, суд доходить до наступних висновків.
Так, 15.06.2017 головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м.Бердянськ Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Горбенко Н.Ю. обстежено земельну ділянку в контурі поля №121 Новомихайлівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області. Під час обстеження виявлено факт самовільного використання земельної ділянкою сільськогосподарського призначення державної форми власності про що свідчить відповідний акт обстеження земельної ділянки №122/91-17 від 15.06.2017. Того ж дня головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м.Бердянськ Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Горбенко Н.Ю. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства за результатами якої встановлений факт самовільного використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності площею 23,3 га Новомихайлівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства №121/81-17. В подальшому, 16.06.2017 за №8-0-44-124/91-17 ГУ Держгеокадстру у Запорізькій області до Чернігівського відділення поліції Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області направлено клопотання про встановлення осіб, які могли здійснити самовільне зайняття земельних ділянок. Так, 23.04.2018 за вхідним №10-2619/0/1-18 до ГУ Держгеокадстру у Запорізькій області надійшов лист Чернігівського відділення поліції Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області №2089/54-2018 від 17.04.2018, в якому повідомлялося, що земельна ділянка в контурі поля №121 Новомихайлівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області фактично використовується ОСОБА_5
У зв'язку із встановленням суб'єкта правопорушення, 25.04.2018 головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м.Бердянськ Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Горбенко Н.Ю. стосовно позивача складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.53-1 КУпАП №160/0/92-17-ДК/0050П/07/01-18 від 25.04.2018. За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення відповідачем винесено стовно нього постанову про накладення адміністративного стягнення за ст. 53-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 340 грн 00 коп від 07 травня 2018 року №160/0/92-17-ДК/0032По/08/01/-18.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, у тому числі, шляхом проведення перевірок.
Згідно ст..10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, у тому числі :
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Згідно ст.244 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель і порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (статті 52 - 53-4, 54-56, 104-1, 108 та 188-5)
Пунктом 3 ч.2 ст.244 КУпАП передбачено, що від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право старші державні інспектори сільського господарства, державні інспектори сільського господарства - штраф на громадян до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст..255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 - 244--21 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» від 30.11.2016 №910-р функції і повноваження Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів покладено на відповідних посадових осіб Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
Таким чином, головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м.Бердянськ Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Горбенко Н.Ю. діяла на підставі та в межах повноважень щодо обстеження земельної ділянки в контурі поля №121 Новомихайлівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області, складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та відповідного протоколу про адміністративне правопорушення.
На підставі та в межах повноважень, визначених законом розглядав справу та накладав адміністративне стягнення на позивача й державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головний спеціаліст відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Хруща А.О.
Отже відповідач, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та КУпАП.
Доводи позивача, що він не здійснював самовільне зайняття земельної ділянки державної форми власності,а лише допомогав окремим фізичним особам обробляти належні їм земельні ділянки суд до уваги не приймає з огляду на таке.
Відповідно до ст..1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки -будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно ст..ст.125,126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Позивачем не надано доказів щодо реєстрації прав власності або інших речових прав за громадянами, яким, як стверджує позивач, він лише допомагав обробляти земельні ділянки, а не самовільно займав їх. В свою чергу представником відповідача доведено, що земельна ділянка в контурі поля №121 належить до державної форми власності.
Надані позивачем податкові повідомлення - рішення на ім'я ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 не є документами, які свідчать про право власності, право постійного користування чи право оренди на земельні ділянки за вказаними громадянами. Більше того, зі змісту таких податкових повідомлень-рішень неможливо встановити, що мова йде про ті ж самі земельні ділянки, за самовільне зайняття яких, позивача притягнуто до адміністративної відповідальності.
Надані позивачем рішення виконавчого комітету Новомихалівської сільської ради від 15.02.2000 №7, клопотання виконавчого комітету Новомихайлівської сільської ради №613 від 29.09.2000, суд до уваги не приймає, оскільки зі змісту вказаного рішення не випливає, що особам земельні ділянки передавалися у власність, постійне користування або оренду, не можливо встановити, що мова йде про ті ж самі земельні ділянки, що обробляв позивач.
Крім того, зазначені докази подану до суду з порушенням процесуальних строків та їх копії не були надані відповідачу та третій особі.
Отже такі докази є недопустимими, неналежними та недостовірними.
Аргумент позивача, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення сплинув строк накладення адміністративного стягнення суд також до уваги не приймає з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Частиною 1 ст.9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
З аналізу положень ст.9 КУпАП вбачається, що склад адміністративного правопорушення має чотири елементи: 1) об'єкт; 2)об'єктивну сторону; 3)суб'єкт; 4) суб'єктивну сторону.
Лише встановивши наявність усіх чотирьох складових елементів адміністративного правопорушення посадова особа має право скласти протокол про адміністративне правопорушення стосовно особи.
Під час розгляду справи було встановлено, що на момент проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства інспектором виявлений лише факт самовільного зайняття земельної ділянки, однак не було виявлено особу, яка його здійснила, не встановлено наявність чи відсутність вини у такої особи, тобто не було виявлено правопорушення в розумінні ст.9 КУпАП. Тому підстави для складання протоколу про адміністративне правопорушення у відповідної посадової особи були відсутні.
Усі складові елементи адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП виявлені головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Бердянському, Приазовському, Приморському, Чернігівському районах та м.Бердянськ Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Горбенко Н.Ю. 23.04.2018- в день надходження відповідного листа Чернігівського відділення поліції. Справу розглянуто та адміністративне стягнення накладено 07.05.2018, тобто в строки, передбачені ст.38 КупАП.
За таких обставин суд доходить до висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1,2,3,241-246 КАС України суд,
У задоволенні позову ОСОБА_5, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Хруща Андрія Олександровича, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська,50, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська,50, код 39820689, про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 07 травня 2018 року №160/0/92-17-ДК/0032По/08/01/-18,-відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду області шляхом подання апеляційної скарги через Чернігівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення складений 03 серпня 2018 року
Суддя А.В.Богослов