Рішення від 06.08.2018 по справі 823/2350/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2018 року справа № 823/2350/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В. розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Альтера Ацтека Мілінг України" до Управління Держпраці у Черкаській області про визнання частково протиправною та скасування постанови в частині, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Альтера Ацтека Мілінг України" з позовною заявою до Управління Держпраці у Черкаській області, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову №23-01-93/0060 від 03.04.2018 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами в частині накладення штрафу в розмірі 37230 грн. за не нарахування і не виплату коштів ОСОБА_2 за надурочні години за 2012, 2013, 2014, 2015 та 2016 роки.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що за наслідками інспекційного відвідування позивача 03 квітня 2018 року відповідачем прийнято постанову про накладення штрафу №23-01-93/0060-062, якою за не нарахування та не виплату заробітної плати за надурочні години працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за 2012 - 2016 роки, на позивача накладено штраф у розмірі 297840 грн.

Позивач вважає, що оскаржувана постанова в частині накладення штрафу у розмірі 37230 грн за не нарахування і не виплату коштів ОСОБА_2 за надурочні години за 2012, 2013, 2014, 2015 та 2016 роки є протиправною та підлягає скасуванню з огляду на те, що під час інспекційного відвідування не було виявлено ознак порушення позивачем ст.ст. 79, 106, 115 КЗпП України при нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 заробітної плати за надурочні роботи за вказаний період. Натомість в акті інспекційного відвідування від 12.03.2018 №23-01-93/0060, на підставі якого винесена оскаржувана постанова, зафіксовано лише порушення позивачем вимог ст. 116 КЗпП України при нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 заробітної плати за понаднормові години за 2017 рік, яка була виплачена 05 січня 2018 року (не в день звільнення).

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.

Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві, дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.

З 02.03.2018 до 12.03.2018 посадовою особою Управління Держпраці у Черкаській області проведено інспекційне відвідування товариства з обмеженою відповідальністю «Альтера Ацтека Мілінг Україна» за адресою: м. Черкаси, пров. Комунальний, 29. За наслідками інспекційного відвідування складено акт №23-01-93/0060 від 12.03.2018 (далі - акт інспекційного відвідування).

В акті інспекційного відвідування встановлено, що при перевірці табелів обліку робочого часу за період 2012 - 2017 р.р. виявлено, що працівники ТОВ «Альтера Ацтека Мілінг Україна» ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 працювали надурочно. Перевіркою особових рахунків виявлено, що працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 заробітна плата за надурочні години за 2012 - 2016 роки не нарахована та не виплачена, чим порушено ст.ст. 106, 115 КЗпП України. Також було встановлено, що працівнику ОСОБА_2 несвоєчасно проведено нарахування та виплату заробітної плати за надурочні години за лютий - листопад 2017 року, що є порушенням ст. 116 КЗпП України.

На підставі акта інспекційного відвідування, 03 квітня 2018 року заступником начальника Управління Держпраці у Черкаській області ОСОБА_11 прийнято: постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №23-01-93/0060-062, за якою встановлено порушення законодавства про працю, а саме: заробітна плата за надурочні години не нарахована та не виплачена, чим порушено ст.ст. 79, 106, 115 КЗпП України. Так, працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за 2012, 2013, 2014, 2015 та 2016 роки не нараховано та не виплачено кошти за надурочні години. Керуючись ст. 259 КЗпП України, на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України на товариство з обмеженою відповідальністю «Альтера Ацтека Мілінг Україна» накладено штраф у розмірі 297840 грн.

Не погоджуючись з вказаною постановою в частині накладення штрафу в розмірі 37230 грн за не нарахування і не виплату коштів ОСОБА_2 за надурочні години, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно з п. 1 Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення №96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пп. 5 п. 6 Положення №96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право: безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Пунктом 7 Положення №96 передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до ст. 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю, визначена в Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 "Про деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Порядок №295).

Відповідно до п. 2 Порядку №295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів; виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин).

Пунктами 19, 20 Порядку №295 визначено, що за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення. Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником.

Відповідно до п. 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509, штрафи можуть бути накладені на підставі: акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади.

З оскаржуваної постанови відповідача вбачається, що за порушення ст.ст. 79, 106, 115 КЗпП України, а саме: за не нарахування та не виплату коштів за надурочні години 8-м працівникам за 2012 - 2016 роки, у тому числі по ОСОБА_2, на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, на ТОВ «Альтера Ацтека Мілінг Україна» накладено штраф в сумі 297840 грн (по 37230 грн за кожного працівника).

Водночас, в акті інспекційного відвідування відносно працівника ОСОБА_2 зафіксовано порушення ст. 116 КЗпП України, а саме: несвоєчасне проведення нарахування та виплати заробітної плати за надурочні години за лютий - листопад 2017 року, що є порушенням ст. 116 КЗпП України. Так, з лютого по листопад 2017 року ОСОБА_2 працював надурочно, зокрема, у вказаний період норма робочого часу становила 1317 годин, фактично працівником відпрацьовано 1391 годину. Заробітна плата за понаднормові години за 2017 рік нарахована та виплачена 05.01.2018, тобто більше ніж через місяць після звільнення, чим порушено ст.116 КЗпП України.

Стаття 106 Кодексу законів про працю України визначає умови оплати роботи в надурочний час. Відповідно до ч. 1 ст. 106 КЗпП України за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.

Статті 115 та 116 КЗпП України визначають строки виплати заробітної плати та строки розрахунку при звільненні відповідно.

Згідно із ч. 1 ст. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.

З матеріалів справи вбачається, що заробітна плата ОСОБА_2 за понаднормові години протягом 2017 року щомісячно не виплачувалась, та була нарахована та виплачена 05.01.2018, та більше ніж через місяць після звільнення. Відтак позивачем внаслідок вказаного порушено ст.ст. 115, 116 КЗпП України.

Відповідальність за порушення законодавства про працю встановлена статтею 265 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до абз. 3, 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення; недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Таким чином, за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на роботодавця накладається штраф в розмірі 37230 грн (3723 х 10) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення; за порушення строків виплати заробітної плати працівнику більш ніж на один місяць - 11169 грн (3723 х 3).

Враховуючи, що позивач не здійснював щомісячну виплату коштів за надурочні години ОСОБА_2, а також несвоєчасно провів розрахунок при його звільненні, суд дійшов висновку, що за вказані порушення передбачена відповідальність у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення. Натомість відповідач застосував штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність постанови відповідача від 03.04.2018 №23-01-93/0060-062 про накладення штрафу в частині накладення штрафу в розмірі 37230 грн. за не нарахування і не виплату заробітної плати ОСОБА_2 за надурочні години та її скасування.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Черкаській області №23-01-93/0060-062 від 03.04.2018 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами в частині накладення штрафу в розмірі 37230 грн. за не нарахування і не виплату заробітної плати ОСОБА_2 за надурочні години за 2012, 2013, 2014, 2015 та 2016 роки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Черкаській області (бул. Шевченка, 205, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 39881228) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Альтера Ацтека Мілінг України" (пров. Комунальний, 29, м. Черкаси, 18018, код ЄДРПОУ 31333288) 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Руденко