Рішення від 03.08.2018 по справі 822/1876/18

Справа № 822/1876/18

РІШЕННЯ

іменем України

03 серпня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 29.05.2018, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1256899 від 26.03.2018.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що 21.10.2017 ним було придбано легковий автомобіль Mercedes-Benz GLE 400, Coupe (універсал), 2017 року випуску, з двигуном внутрішнього згорання об'ємом 3.0 л, бензин. При цьому середньоринкова вартість транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком у 2018 році становить - 1 259 382,44 грн., що менше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2018 року - 1 396 125 грн.

Ухвалою від 04.06.2018 суд відкрив провадження у даній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 2).

14.06.2018 відповідачем подано до суду відзив на позов, згідно якого Головним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України на підставі Переліку об'єктів оподаткування транспортним податком у 2018 році сформовано та надано 27.02.2018 до ДФС відомості, необхідні для нарахування транспортного податку фізичним особам, що внесені до Єдиного державного реєстру легкових автомобілів та їх власників станом на 01.02.2018. Також зазначає, що в 2017 році позивачу, з урахуванням даних згаданого Переліку, нараховано податок в розмірі 6250 грн. (за три місяці 2017 року), так як автомобіль придбаний 24.10.2017. Вважає, що не має законних підстав скасовувати податкове повідомлення-рішення, яке оскаржує позивач, і просить відмовити у задоволенні позову (арк. спр.20-21).

Ухвалою від 24.07.2018, суд витребував в Головного управління ДФС у Хмельницькій області інформацію (розрахунок) про середньоринкову вартість автомобіля ОСОБА_1 (марка - Mercedes-Benz, модель - GLE 400, рік випуску - 2017, тип пального - бензин, об'єм циліндрів двигуна - 2996), яка стала підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, з урахуванням висновку Верховного Суду у справі № 806/1970/16 (арк. спр.36-37).

30.07.2018 до суду відповідачем була надана письмова інформація, в якій вказано, зокрема, що згідно даних Методики №66 коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів визначено з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках, який становить для легкових автомобілів строком експлуатації авто до 1 року - 74 ( строк експлуатації транспортних засобів у роках ( по транспортному засобу, що належить ОСОБА_1.) визначено Мінекономрозвитку у Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року). Як наслідок, середньоринкова вартість належного ОСОБА_1 транспортного засобу становить 1 503 133,88 грн. (арк. спр.43-45).

Також, ухвалою від 24.07.2018, суд витребував в Міністерства економічного розвитку і торгівлі України інформацію про середньоринкову вартість автомобіля ОСОБА_1 станом на 26.03.2018, яка розрахована виходячи з марки, моделі, року випуску, типу пального, об'єму циліндрів двигуна, а саме: марка - Mercedes-Benz, модель - GLE 400, рік випуску - 2017, тип пального - бензин, об'єм циліндрів двигуна - 2996 (арк. спр.35).

02.08.2018 до суду від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України надійшов лист за №3805-05/32326-05 від 27.07.2018, згідно якого, відповідно до пунктів 5 і 6 Методики та інформацією ДП "Держзовнішінформ" аналогічним легковому автомобілю Mercedes-Benz GLE 400 4МАТТС та Mercedes-Benz GLE 400 4МАТІС Coupe є відповідно автомобіль Mercedes-Benz GLE-Series та Mercedes-Benz GLE-Coupe з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин. Розрахована у 2018 році згідно з Методикою середньоринкова вартість автомобіля Mercedes-Benz GLE-Series та Mercedes-Benz GLE-Coupe з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, 2017 року випуску становить відповідно 1 068 223,42 та 1 259 382,44 гривень (з ПДВ) (арк. спр.51-52).

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Встановивши фактичні обставини, на які учасники покликаються як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

24 жовтня 2017 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на легковий автомобіль Mercedes- Benz GLE 400, легковий універсал - В, 2017 року випуску, об'єм двигуна 2996, тип пального - В (тобто бензин), що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 (арк. спр.8).

26.03.2018 відповідачем за №1256899 прийнято податкове повідомлення-рішення, яким визначено ОСОБА_1 податкове зобов'язання зі сплати транспортного податку за 2018 рік в сумі 25000 гривень (арк. спр. 7).

Позивач звернувся до Головного управління ДФС у Хмельницькій області із Заявою про проведення звірки даних по сплаті транспортного податку від 05.04.2018, в якій зазначив, що належний йому транспортний засіб не є об'єктом оподаткування транспортним податком, враховуючи середньоринкову вартість, визначену на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (арк. спр.10-11).

Головне управління ДФС у Хмельницькій області листом від 19.04.2018 повідомило позивача, що звернулось до ДФС України за роз'ясненням з визначення об'єкта та строку оподаткування транспортним податком у даному випадку, і повідомило заявника, що результат цього повідомить йому додатково (арк. спр.12-13).

ДФС України листом від 02.05.2018 за №12867/7/99-99-13-03-02-17 повідомила Головне управління ДФС у Хмельницькій області, зокрема, що дані щодо легкових автомобілів, що є об'єктами оподаткування транспортним податком, розміщуються на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку у вигляді Переліку (арк. спр.26).

Отже, відповідач не вирішив Заяву про проведення звірки даних по сплаті транспортного податку від 05.04.2018, так як не надав доказів повідомлення ОСОБА_1 про результат вирішення по суті цієї заяви, хоч про це у ній вказав, що протиправно.

Відповідно до п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно з п.267.4 ст.267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до п.п.267.5.1 п.267.5 ст.267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 3723 гривні.

Отже, оподаткуванню підлягають автомобілі, середньоринкова вартість яких перевищує 1 396 125 (375 х 3723) гривень, та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

Згідно "Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року", розміщеного на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, та витяг з якого наданий відповідачем, є об'єктом оподаткування автомобіль Mercedes- Benz GLE Coupe, рік випуску (включно) - до 1 року, об'єм циліндрів двигуна - 3,0, тип пального - бензин, можливі ідентичні, аналогічні автомобілі - GLE 400 4MATIC Coupe, GLE450 AMG 4MATIC Coupe (арк. спр. 25).

Відповідно до розрахунку вартості транспортного засобу від 28.05.2018, зробленому позивачем на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість автомобіля марки - Mercedes-Benz, модель - GLE Coupe, 3,0 л, внутрішнього згорання, бензин; рік випуску-2017, становить 1 259 382, 44 грн. (арк. спр. 9).

При цьому, згідно наданої Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на виконання ухвали суду письмової інформації, розрахована у 2018 році згідно з Методикою середньоринкова вартість автомобіля Mercedes-Benz GLE-Series та Mercedes-Benz GLE-Coupe (які є аналогічними легковому автомобілю Mercedes-Benz GLE 400 4МАТТС та Mercedes-Benz GLE 400 4МАТІС Coupe) з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, 2017 року випуску становить відповідно 1 068 223,42 та 1 259 382,44 гривень (з ПДВ). (арк. спр.51-52).

Отже, середньоринкова вартість належного позивачеві автомобіля не перевищує 1 396 125 грн. (375 розмірів мінімальної заробітної плати), що підтверджено Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, і не спростовано контролюючим органом, який доказів протилежного суду не надав.

Таким чином, при прийнятті оскарженого рішення контролюючим органом не дотримано вимог підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України при визначенні об'єкта оподаткування, адже середньоринкова вартість транспортного засобу позивача складає менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати, а тому такий автомобіль не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено 704,80 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати слід присудити на його користь.

Керуючись Податковим кодексом України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1256899 від 26.03.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 серпня 2018 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя А.І. Петричкович