03 серпня 2018 року м. Рівне №817/1577/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доРегіональний сервісний центр МВС в Рівненській області МВС України
зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області МВС України про зобов'язання зареєструвати за ОСОБА_1 транспортний засіб, а саме вантажний автомобіль марки MAN, модель 8.163, 1997 року випуску, кузов № НОМЕР_1.
До початку розгляду справи по суті судом першої інстанції позивач подав суду заяву щодо зміни позовних вимог, а саме просив суд: - зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Рівненській області МВС України зареєструвати за ОСОБА_1 транспортний засіб - вантажний автомобіль марки MAN, модель 8.163, 1997 року випуску, кузов № НОМЕР_1, з наявним сертифікатом відповідності, який виданий Філією ТОВ "Стандарт-ЛП" на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за N UA1.186.0027858-14, з терміном дії з 06.05.2014 до 05.05.2015.
Ухвалою суду від 04.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.05.2018 року звернувся до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області МВС України із заявою про проведення державної реєстрації транспортного засобу, при цьому подав усі необхідні для реєстрації транспортного засобу документи, в тому числі сертифікат відповідності, який виданий Філією ТОВ "Стандарт-ЛП" в м. Київ-3 на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за N UA1.186.0027858-14, з терміном дії з 06.05.2014 до 05.05.2015. Посадовою особою Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області МВС України відмовлено у державній реєстрації транспортного засобу у зв'язку із тим, що Мінінфраструктури встановлено перелік органів із сертифікації, до яких не входить Філієя ТОВ "Стандарт-ЛП" в м. Київ-3, і починаючи з 01.01.2016 старий порядок сертифікації транспортних засобів, їх складових та приладдя в державній системі сертифікації припинився та здійснюється за новими правилами, згідно з якими приймання сертифікатів, виданих в державній системі сертифікації (система УкрСЕПРО) після 01.01.2016 заборонено. Позивач вважає незаконною таку відмову в реєстрації транспортного засобу.
Відповідач позову не визнав, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що з 1 червня 2016 старий порядок сертифікації транспортних засобів припинився і здійснюється за новими правилами тому для проведення державної реєстрації автомобіля марки MAN, модель 8.163, 1997 року випуску, з наявним сертифікатом, власнику необхідно подати до територіального сервісного центру документи передбачені новим Порядком та чинний сертифікат відповідності. Додатково зазначає, що сертифікати видані в Системі «Укрсепро» до 01.06.2016 залишаються чинними до закінчення терміну їх дії. З таких підстав, просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Повно і всебічно встановивши обставини адміністративної справи відповідно до норм матеріального права на підставі досліджених судом у судовому засіданні доказів, з дотриманням норм процесуального права, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю, виходячи з наступного.
20.04.2015 року, позивач придбав у Приватного підприємства "ЛУЧЕСЬК АВТО" транспортний засіб, вантажний автомобіль марки "MAN", модель "8.163", 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, який був ввезений на територію України з оформленням усіх необхідних документів.
При митному оформленні вантажного автомобіля марки "MAN", модель "8.163", 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, був наданий сертифікат відповідності, на продукцію 8704 згідно з кодом УКТ ЗЕД, зазначеного вантажного автомобіля вимогам ДСТУ 3649:2010 (пп. 5.2; 5.3; 6.1-6.3; 6.4.1-6.4.7; 6.4.9; 6.5; 6.6.3-6.6.8; 6.7; 6.8.1; 6.8.5; 6.8.8; 6.8.10; 6.8.13-6.8.16; 6.8.18; 6.8.24), Правил ЄЕК ООН №13-09 (пп. 5.1.2-5.1.14; 5.2.1 тільки вимоги до конструкції), Правилам ЄЕК ООН №№ 43-00 (р. 5), ДСТУ 4276:2004 (пп. 4.2; 4.3), Правилам ЄЕК ООН № 58-01 (пп. 25.1-25.5); Правилам ЄЕК ООН № 49-04 (В1) (Рівень екологічних вимог ЄВРО 4). Сертифікат виготовлений на бланку Державної системи сертифікації "УкрСЕПРО" № UA1.186.0027858-14 від 06.05.2014. Термін дії даного сертифікату до 05.05.2015.
ОСОБА_1 звернувся до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області МВС України із заявою в якій просив зареєструвати належний йому транспортний засіб, а саме: вантажний автомобіль марки "MAN", модель "8.163", 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.
При цьому вказавши причиною не вчасного подання документів на державну реєстрацію транспортного засобу, технічну несправність двигуна та надав відповідну довідку.
22.05.2018 Регіональний сервісний центр МВС в Рівненській області МВС України листом №31/17-С-21 повідомив позивача про те, що він може здійснити реєстрацію придбаного транспортного засобу після подання сертифіката, виданого органами сертифікації, визначеними постановою Кабінету Міністрів України №738 від 09.06.2011 року «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» та наказом Мінінфрастурктури від 17.08.2012 №521, зареєстрованого в Мін'юсті 14.09.2012 за №1586/21898.
При цьому правомірність придбання ОСОБА_1 транспортного засобу відповідачем не заперечувалось.
Вирішуючи адміністративний спір по суті суд враховує наступне.
Відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань) регулюються Законом України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII).
Статтею 30 Закону №3353-XII передбачено, що конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми. Сертифікаційні випробування проводяться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 31 Закону №3353-XII транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Статтею 34 Закону №3353-XII визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 затверджено "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (далі - Порядок №1388), яким встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно з пунктом 6 Порядку №1388 транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в сервісних центрах МВС або через центри надання адміністративних послуг.
Пунктом 8 Порядку №1388 встановлено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:
договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою;
свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;
рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;
рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;
копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
договір фінансового лізингу;
акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби;
інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.
У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем органам МВС.
Згідно з пунктом 10 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
З аналізу вищенаведених норм встановлено, що Порядком №1388 не визначено види сертифікатів відповідності та виключних органів, що мають право їх видати.
Відповідно до пункту 15 Порядку №1388 під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України "Про судову експертизу" порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.
Відповідно до пункту 16 Порядку №1388 на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки - на автотранспорт, один - на мототранспорт, мопед, причіп та напівпричіп, дозволи на встановлення на транспортних засобах спеціальних світлових і (або) звукових сигнальних пристроїв. У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу ідентифікаційний номер двигуна не зазначається.
Згідно з пунктами 28 Порядку №1388 ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС.
Таким чином, реєстрація (перереєстрація) транспортного засобу може бути здійснена тільки після подання відповідних документів, що підтверджують правомірність придбання такого транспортного засобу або володіння ним.
Статтею 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 10 травня 1993 року №46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що сертифікація продукції в державній системі сертифікації поділяється на обов'язкову та добровільну. Сертифікація продукції в державній системі сертифікації здійснюється призначеними на те органами з сертифікації - підприємствами, установами і організаціями з метою: запобігання реалізації продукції, небезпечної для життя, здоров'я та майна громадян і навколишнього природного середовища; сприяння споживачеві в компетентному виборі продукції; створення умов для участі суб'єктів підприємницької діяльності в міжнародному економічному, науково-технічному співробітництві та міжнародній торгівлі.
Згідно зі статтею 15 зазначеного Декрету обов'язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів проводиться органами з сертифікації незалежно від форми власності виключно в державній системі сертифікації. Обов'язкова сертифікація в усіх випадках повинна включати перевірку та випробування продукції для визначення її характеристик і подальший державний технічний нагляд за сертифікованою продукцією.
Відповідно до статті 16 Декрету під час проведення сертифікації та у разі позитивного рішення органу з сертифікації заявникові видається сертифікат та право маркувати продукцію спеціальним знаком відповідності.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 червня 2011 року №738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання", встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Пунктом 3 вказаної Постанови визначено, що сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
Як встановлено судом позивачем разом із заявою про реєстрації належного йому транспортних засобів подано до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області МВС України всі документи визначення законодавством для здійснення державної реєстрації транспортного засобу, в тому числі Сертифікат відповідності який виданий Філією ТОВ "Стандарт-ЛП" в м. Київ-3 на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за N UA1.186.0027858-14, з терміном дії з 06.05.2014 до 05.05.2015.
Щодо тверджень відповідача про те, що до наказу Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року №521 було внесено зміни, яким виключено з переліку органів сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання Державну систему сертифікації "УкрСЕПРО" та з 01.01.2016 року заборонено реєстрацію транспортного засобу на підставі її сертифікатів суд зазначає наступне.
Суд вважає, що як пропуск транспортного засобу на митну територію України з метою вільного обігу (який здійснюють посадові особи митниць ДФС), так і перша державна реєстрація транспортного засобу (яку проводять посадові особи сервісних центрів МВС) здійснюється за наявності одного і того ж сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Як вбачається з матеріалів справи, транспортний засіб, вантажний автомобіль "MAN", модель "8.163", 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, був ввезений на митну територію України через Рівненську митницю згідно з ВМД-2 №204050002/2014/003805 від 06.05.2014, до митного оформлення зазначеного транспортного засобу був поданий сертифікат відповідності, який виданий Філією ТОВ "Стандарт-ЛП" в м. Київ-3 на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за N UA1.186.0027858-14, з терміном дії з 06.05.2014 до 05.05.2015.
Цей же сертифікат відповідності був поданий позивачем до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області МВС України разом із заявою від 14.05.2018 про державну реєстрацію зазначеного транспортного засобу, проте не був взятий до уваги відповідачем.
На думку суду, оскільки пропуск транспортного засобу в м. Київ-3, на митну територію України був проведений посадовими особами Рівненської митниці за наявності сертифіката відповідності, виданого Філією ТОВ "Стандарт-ЛП" в м. Київ-3 на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за № UA1.186.0027858-14, тому у відповідача не було правових підстав відмовляти у проведенні державної реєстрації вказаного транспортного засобу за наявності того ж сертифікату відповідності.
Ні Закон N 3353-XII, ні Порядок N 1388 (який є спеціальним нормативно-правовим актом, що встановлює єдину на території України процедуру державної реєстрації транспортних засобів) не передбачає право сервісних центрів МВС відмовити громадянину у реєстрації транспортного засобу з тієї підстави, що заявником подано сертифікат відповідності, виданий в державній системі сертифікації УкрСЕПРО до 01.01.2016.
Суд також, вважає, що не можна брати до уваги позицію відповідача про те, що для державної реєстрації транспортного засобу позивачу необхідно було подати виключно новий сертифікат відповідності, виданий органами сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, та що сервісні центри МВС не можуть приймати сертифікати відповідності, видані в державній системі сертифікації УкрСЕПРО до 01.01.2016, з таких мотивів.
Після прийняття 09.06.2011 Постанови КМУ N 738 та до 31.12.2015 державна реєстрація транспортних засобів в органах ДАІ та сервісних центрах МВС здійснювалася за наявності сертифікатів відповідності, виданих в державній системі сертифікації УкрСЕПРО. Саме в цей проміжок часу був розмитнений транспортний засіб позивача та була пройдена його сертифікація.
Крім того, у суду відсутні правові підстави погодитись із відповідачем та стверджувати про те, що у зв'язку із набранням 01.01.2016 чинності Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності від 15.01.2015 N 124-VIII в частині внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію та сертифікацію" від 10.05.93 N 46-93 (якими виключені положення стосовно обов'язкової сертифікації в державній системі сертифікації транспортних засобів) проведення першої державної реєстрації транспортних засобів з 01.01.2016 не може здійснюватися за наявності сертифікатів відповідності, виданих в державній системі сертифікації УкрСЕПРО, оскільки транспортний засіб, вантажний автомобіль "MAN", модель "8.163", 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 був завезений на митну територію України в 2014 році.
Відповідачем не надано доказів того, що вказаний сертифікат відповідності не відповідає вимогам Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України 17.08.2012 N 521 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2012 за N 1586/21898), як і не надано доказів того, що зазначений сертифікат відповідності не підтверджує відповідність конструкції і технічного стану спірного транспортного засобу обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.
Разом з тим, частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" від 17.07.1997 № 475/97-вр, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно ч. 3, ст. 5 Цивільного кодексу України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Разом з тим, згідно ч.2 ст.5 Цивільного кодексу України, акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про необхідність відновлення права позивача шляхом зобов'язання проведення державної реєстрації транспортного засобу, вантажного автомобіля "MAN", модель "8.163", 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, який належить позивачу на праві власності. За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Рівненській області МВС України (вул.Вербова, 39, м.Рівне, 33024, код ЄДРПОУ 40112275) зареєструвати за ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) транспортний засіб, вантажний автомобіль марки "MAN", модель "8.163", 1997 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, з наявним сертифікатом відповідності, який виданий Філією ТОВ "Стандарт-ЛП" на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за N UA1.186.0027858-14, з терміном дії з 06.05.2014 до 05.05.2015.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Махаринець Д.Є.