Рішення від 31.07.2018 по справі 818/2395/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2018 р. Справа № 818/2395/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Горбачової Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2395/18

за позовною заявою ОСОБА_1

до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання відмови протиправною та незаконною, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Глухівське ОУПФУ Сумської області), у якій просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії відповідача у відповідності до постанови КМУ від 15.11.2017 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.10.2017, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії та є інвалідом 3 групи, отримує пенсію по 2 групі інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особа, що віднесена до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

27.03.2018 позивач звернувся до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2017 №851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. В листі від 06.04.2018 №41/Л-1 відповідачем зазначено, що позивача з 01.10.2017 переведено на пенсію за віком згідно норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-УІІІ. Додатково проінформовано, що позивач може у будь-який час звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію за нормами Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця що настає за місяцем, у якому надійшла такого заява. Щодо перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивача повідомлено, що даним нормативним актом визначений порядок обчислення пенсії лише особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Оскільки позивач строкову військову службу проходив в період з 08.05.1972 року по 29.05.1974 року, а участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брав в 1987 році, коли працював на Глухівському комбінаті громадського харчування, право на перерахунок пенсії згідно постанови №851 - позивач не має.

Позивач не погоджується з відмовою відповідача, вважає її є незаконною, враховуючи наступне.

Захворювання, які стали причиною визнання позивача постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК.

Відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” військовослужбовцями слідує визнавати військовозобов'язаного, які проходять військову службу з дня відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату.

Аналогічний висновок міститься і в постанові Верховного Суду України від 01.03.2016 у справі №21-1887а15, згідно якого, громадяни з числа військовозобов'язаних в період проходження військових зборів вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні з іншими військовослужбовцями.

Тому, на переконання позивача, військовослужбовці та призвані на військові збори військовозобов'язані мають користуватись всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод громадян в рівній мірі, в зв'язку з чим, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Таким чином, позивач вважає, що з 01.10.2017 відповідно до ст.59 Закону Україні “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він має право на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а тому відмова відповідача у перерахунку є протиправною.

Ухвалою суду від 25.06.2018 р. відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

13.07.2018 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. Згідно з трудовою книжкою в цей період ОСОБА_1 працював на Глухівському комбінаті громадського харчування. Відповідач звертає увагу суду на те, що позивач просить зобов'язати Управління перерахувати його пенсію з 01.10.2017. При цьому, порядок звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії визначений ст.44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Порядком подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №2-1, зареєстрованим в міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846. Відповідно до положень вказаних правових норм для звернення за перерахунком пенсії необхідним є подання до органу Пенсійного фонду України заяви встановленого зразка про перерахунок пенсії та необхідні документи. В свою чергу, позивач звернувся до Управління 27.03.2018 із заявою - зверненням згідно із Законом України “Про звернення громадян”.

Разом з тим, заява ОСОБА_1 була подана як звернення, згідно з Законом України "Про звернення громадян", на яку отримав від Глухівського ОУПФ Сумської області відповідь, яка є консультацією та носить рекомендаційний характер та не є заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії в розумінні норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. До того ж, у відповіді позивача повідомлено про порядок звернення до органів УПФ України для перерахунку пенсії.

Крім цього, відповідач просив суд врахувати, що постановою №851 внесені зміни до Порядку №1210, а саме - порядок доповнено розділом 9-1, який визначає порядок обчислення пенсії лише особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної військової служби та внаслідок цього стали інвалідами. Строкову службу позивач проходив в період з 08.05.1972р. по 29.05.1974р. відповідно до записів Військового квитка, а участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи позивач брав в 1987 році, коли працював на Глухівському комбінаті громадського харчування. Таким чином, на переконання відповідача, позивач не відносить до осіб пенсія яким обчислюється відповідно до п.9-1 Постанови №1210, отже посилання позивача на норми Постанови №851 для здійснення перерахунку пенсії відповідач вважає необґрунтованими. З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.33-34).

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти вимог позивача, з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії та є інвалідом 3 групи (а.с. 10-11).

27.03.2018 звернувся до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2017 №851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с. 15).

Листом від 06.04.2018 №41/Л-1 відповідачем роз'яснено з чого саме обчислюється розмір пенсії позивача, які закони регулюють механізм обчислення пенсії по інвалідності, зазначено розмір пенсії за віком позивача станом на 06.04.2018 р. та роз'яснено, що відповідь надана відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та має консультативний характер (а.с. 16-17).

Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з наступного.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій №2148-VIII від 03.10.2017 ч.3 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796 ХІІ викладена в наступній редакції: “Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Пунктом 9.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210 з урахуванням внесених змін постановою КМУ від 15 листопада 2017 року №851, передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Частиною 1 статті 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІУ від 09.07.2003 (далі - Закон №1058) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058 зазначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Також, Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 затверджено “Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005р. за №566/11846 (далі по тексту - Постанова №22-1).

Згідно п.4.1 Постанови №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Отже, виходячи зі змісту наведених норм, обов'язковою умовою призначення (перерахунку) пенсії є саме факт звернення заявника із відповідною заявою (передбаченої в додатку №2 Постанови №22-1) до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Проте, суд наголошує, що позивачем не було надано доказів звернення до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із відповідною заявою.

Надана ж позивачем заява від 27.03.2018 не відповідає по формі та змісту вимогам додатку №2 Постанови №22-1.

Крім цього, суд вважає за доцільне зазначити, що стаття 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (редакція Закону України від 05 жовтня 2006 року № 231 - V) гарантувала право на пенсію військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Ч.3 ст.59 вказаного Закону було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Як вбачається з наведеного, ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до прийняття Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-УІІІ та внесення відповідних змін, починаючи з 2006 року регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби.

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» частину третю статті 59 викладено у такій редакції: особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Порівняльний аналіз попередньої та чинної редакцій частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що дана норма регулювала та регулює порядок обчислення пенсії особам, які проходили дійсну строкову службу, але, внісши зміни до частини 3 цієї статті, законодавець на виконання мети та основних завдань закону розширив перелік осіб, які мають право на обчислення пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановивши у переліку окрім осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, ще й інших осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Постановою № 851 прийнятою Кабінетом Міністрів України 15.11.2017 з метою приведення підзаконних нормативних актів у відповідність до Закону від 03.10.2017 року № 2148-УІІІ року Порядок 1210 доповнено пунктом 9-1, який дублює зміст частини третьої статті 59 Закону та визначає формулу обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для осіб, які виявили бажання на її отримання. До числа таких осіб пунктом 9-1 Порядку №1210 так само віднесено лише осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної с т р о к о в о ї с л у ж б и і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Таким чином для отримання пенсії за частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особа має відповідати одночасно наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796) проводиться особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю тобто передбачено тільки особам які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби.

Позивач у 1987 році брав участь у в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 3-ї групи та віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно даних виписки з трудової книжки, позивач на момент призову на збори, працював на Глухівському комбінаті громадського харчування.

Згідно даних військового квитка зазначено, що позивач проходив строкову військову службу з 1972 по 1974 роки.

Відповідно до положень Закону СРСР від 12.10.1967 року № 1950-УІІ «Про загальний військовий обов'язок», що діяв підчас перебування позивача на військових зборах, військова служба складалась з дійсної військової служби та служби в запасі збройних Сил СРСР.

Згідно з вказаним Законом СРСР, на дійсну військову службу призиваються громадяни СРСР чоловічої статі, яким до дня призову виповнюється 18 років. Заклик проводиться 2 рази на рік (у травні - червні і в листопаді - грудні) за наказом міністра оборони СРСР. Кількість громадян, які підлягають призову, встановлюється Радою Міністрів СРСР.

Солдати, матроси, сержанти і старшини, які вислужили встановлені законом терміни дійсної військової служби, звільняються в запас Збройних Сил.

Служба в запасі полягає в проходженні короткострокових навчальних та перевірочних зборів, тривалість і періодичність яких регламентовані законом. За робітниками, службовцями і колгоспниками, покликаними на збори, зберігаються займана посада (робота) і зарплата за місцем роботи в розмірі 75% ср заробітку.

Отже, на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу в армії ані в розумінні законодавства СРСР ані в розумінні Законодавства України.

Відповідно до ст. 54 Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, може призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Умови та порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва і захворювання, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено механізм обчислення пенсій, зокрема, по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та встановлено мінімальні розміри пенсій по інвалідності.

Частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-У було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Водночас, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Суд вказує, що Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в ухвалі від 08 травня 2018 року по справі № 820/1148/18 прийшов до висновку, що таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: особа має статус особи з інвалідністю; особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Таким чином, частина третя статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з статтею 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

З урахуванням викладеного суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання відмови протиправною та незаконною, зобов'язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 06.08.2018р.

Суддя О.М. Кунець