26 січня 2010 року, о 21-00 годині, № 2а-526/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
при секретарі Скачковій Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Запорізької міської ради
до: Запорізького обласного комітету Всеукраїнського громадського об'єднання «Центр захисту прав людини «Свобода»
про: обмеження реалізації права на мирне зібрання,
26.01.2010 до суду надійшов вказаний адміністративний позов, в якому позивач просить заборонити відповідачу проведення 27 січня 2010 року акції протесту біля будівлі апеляційного суду Запорізької області, починаючи з 10-00 і до вирішення питання по суті.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2010 провадження в адміністративній справі було відкрито, відповідно до ч. 4 ст. 182 КАС України, справа призначена до невідкладного судового розгляду.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 26.01.2010 на адресу міського голови м. Запоріжжя Карташова Є.Г. надійшло повідомлення члена Запорізького обласного комітету Всеукраїнського громадського об'єднання «Центр захисту прав людини «Свобода» ОСОБА_2 про намір проведення акції протесту та прохання забезпечити охорону громадського порядку під час її проведення. Відповідно до повідомлення, проведення цієї акції планується на 27 січня 2010 року, з 10 години і до вирішення питання по суті, у формі пікетування біля будівлі апеляційного суду м. Запоріжжя. Кількість учасників акції до 50 осіб.
Позивач вважає, що проведення вказаного заходу не відповідає вимогам закону, унеможливлює виконання органом місцевого самоврядування вимог закону щодо забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей під час його проведення.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить суд позов задовольнити.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином - телефонограмою.
Відповідно до ст. 38 КАС України, судовий виклик осіб, які беруть участь у даній справі, здійснено за допомогою телефонного зв'язку. Всі учасники судового розгляду повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, а тому, відповідно до правил адміністративного судочинства, суд розглядає справу без участі нез'явившогося відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 26.01.2010 на адресу міського голови м. Запоріжжя Карташова Є.Г. надійшло повідомлення члена Запорізького обласного комітету Всеукраїнського громадського об'єднання «Центр захисту прав людини «Свобода» ОСОБА_2, згідно з яким - у зв'язку з арештом голови Запорізького обласного комітету Всеукраїнського громадського об'єднання «Центр захисту прав людини «Свобода» ОСОБА_3 - відповідач повідомив позивача про проведення протестної акції - пікетування біля будівлі Апеляційного суду м. Запоріжжя, починаючи з 10-00 години 27.01.2010 і до вирішення питання по суті. Заявлена кількість учасників пікету - до 50 осіб. Представник відповідача просив міського голову м. Запоріжжя Карташова Є.Г. забезпечити охорону громадського порядку під час проведення зазначеної протестної акції.
Розглядаючи питання щодо обмеження відповідачу права на мирні зібрання, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, на позивача покладено завдання з вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей; вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Разом з цим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє позивача повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.
Згідно зі ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання), тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого ст. 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з ч.2 ст. 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у п. 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988 № 9306-XI «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» (який є чинним на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР»), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Зі змісту наведеного слідує, що завчасне повідомлення організаторами про проведення мирних зібрань є необхідною умовою для належної підготовки органами місцевого самоврядування та державними органами заходів, які забезпечуватимуть унеможливлення заворушень, злочинів і захист прав та свобод інших людей. В свою чергу, відсутність завчасного повідомлення про мирні зібрання є підґрунтям для ймовірних порушень громадського порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти міського голови, прийняті в межах наданих йому повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 56 Статуту територіальної громади м. Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради 15.02.2006 № 4 та зареєстрованого Запорізьким міським управлінням юстиції 27.04.2006 (свідоцтво № 1), на виконавчий комітет Запорізької міської ради покладений обов'язок по забезпеченню проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням громадського порядку під час їх проведення.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок розгляду звернень з питань проведення недержавних масових заходів у м. Запоріжжі, затвердженого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 324 від 22.07.2008 (далі - Положення про розгляд звернень), передбачено, що звернення з питання проведення масових акцій: зборів, мітингів, походів, демонстрацій, та ін. у м. Запоріжжі повинно містити: мету, форму, місце проведення заходу або маршрути руху учасників заходу, час початку та закінчення заходу, очікувану кількість учасників, прізвищ, імена, по батькові уповноважених або організаторів, місце їх проживання та роботи або навчання, номер контактного телефону, дату подачі звернення. У зверненні також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення уповноваженими особами або організаторами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.
Пунктом 8 цього Положення, крім іншого, передбачена й така підстава для відмови у проведенні масового заходу як те, що проведення заходів безпосередньо створить перешкоди у роботі підприємств, установі організацій чи загрожуватиме життєзабезпеченню населення, життю, здоров'ю та безпеці громадян, порушуватиме громадський порядок та санітарно-гігієнічні вимоги.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 463 від 22.12.2005 «Про порядок проведення масових заходів у м. Запоріжжі» для проведення масових заходів у м. Запоріжжі визначена площа Вознесенівська. Проведення масових заходів на площах та вулицях міста організаторам слід узгоджувати з Запорізьким міським управлінням УМВС у Запорізькій області, управлінням з питань внутрішньої політики, управлінням культури, управлінням комунального господарства, управлінням транспорту та зв'язку міської ради, районною адміністрацією того району міста, де проводяться масові заходи. Масові заходи мають відбуватись за умови забезпечення організаторами громадського порядку, енергозабезпечення заходу, прибирання території після його проведення.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.
За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише у разі створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» № 964-IV від 19.06.2003, національна безпека - це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Статтею 3 вищезгаданого Закону передбачено, що об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Згідно із статтями 27, 34, 49 та 50 Конституції України, кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Зі змісту повідомлення, зробленого відповідачем на адресу міського голови м. Запоріжжя Карташова Є.Г., не виявляється можливим встановити точне місце проведення акції протесту, організованої відповідачем, оскільки в місті Запоріжжі розташовані три будівлі апеляційних судів, а саме: Запорізький апеляційний господарський суд за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тюленіна, 21, та апеляційний суд Запорізької області( розташований у двох будівлях) за адресою:м. Запоріжжя; пр-т Леніна, 162 та вул. Артема,50.
Така установа, як апеляційний суд м. Запоріжжя, в м. Запоріжжі не розміщена.
Зі змісту позову та пояснень представника позивача випливає, що у зв'язку зі складними погодними умовами, прилягаючі до будівель апеляційних судів території розчищені від снігу лише частково і перебування біля них значної кількості людей невизначений час створить значні перешкоди для відвідувачів суду і практично паралізує роботу суду.
Законодавчого визначення громадського правопорядку не існує. Водночас, суд приходить до висновку, що під «громадським правопорядком» слід розуміти зумовлену закономірностями соціального розвитку систем правил та інститутів, що забезпечують упорядкованість суспільних відносин і надають їм певну організаційну форму. Отже, громадський порядок у вузькому розумінні означає відсутність правопорушень.
Тобто, умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та в інтересах національної безпеки та громадського порядку.
Приймаючи до уваги те, що повідомлення відповідача про проведення з 27.01.2010 масового заходу у вигляді безстрокової акції протесту не було надіслано завчасно, в ньому невизначений строк проведення акції та орієнтовна кількість учасників, суд приходить до висновку, що у позивача не було можливості здійснити підготовчі заходи, необхідні, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення зборів громадян, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей, тобто існує реальна небезпека порушення громадського порядку.
Крім того, суд приймає до уваги, що проведення пікетування фактично має намір здійснювати певний вплив на суддів під час відправлення ними правосуддя, що є неприпустимим відповідно до ст.126 Конституції України. . Положення ч.2 цієї статті - "вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється" треба розуміти як забезпечення незалежності суддів у зв'язку із здійсненням ними правосуддя, а також як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов'язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги виконавчого комітету Запорізької міської ради є обґрунтованими.
З наведених підстав суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі.
З огляду на те, що в місті Запоріжжі розташовані три будівлі, в яких розміщені апеляційні суди, а відповідачем місце проведення масового заходу визначене неточно, то суд визнає за необхідне заборонити відповідачу проведення масових заходів як біля будівлі Запорізького апеляційного господарського суду, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тюленіна, 21, так і біля будівль апеляційного суду Запорізької області за адресою: м. Запоріжжя; пр-т Леніна, 162 та вул. Артема,50.
Враховуючи вищезазначене, на підставі ст. 39 Конституції України, ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст.ст. 2, 4, 7 -12, 14, 38, 86, 158 -163, 182, 256, 257 КАС України, суд
позов задовольнити.
Заборонити Запорізькому обласному комітету Всеукраїнського громадського об'єднання «Центр захисту прав людини «Свобода» проведення 27 січня 2010 року зборів, мітингів, походів, пікетів та демонстрацій, тощо у наступних місцях: м. Запоріжжя, вул. Тюленіна, 21 - біля будівлі Запорізького апеляційного господарського суду;
м. Запоріжжя; пр-т Леніна, 162 та вул. Артема,50 - біля будівль апеляційного суду Запорізької області.
Постанова підлягає негайному виконанню. Судове рішення, яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Матяш