Справа № 2а-10467/09/2570
15 вересня 2009 р. м.Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Кашпур О.В.
при секретарі - Косолаповій М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій,
Позивач 28.07.2009 року звернувся до суду з позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1 і просить стягнути з відповідача суму штрафних санкцій в сумі 1704,28 грн., мотивуючи вимоги тим, що на підставі акту перевірки від 25.02.2009 року ДПІ в м. Чернігові до відповідача застосовано фінансові санкції за порушення ст.. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідач та представник відповідача вимоги не визнали, просили в їх задоволенні відмовити, пояснили, що особа, якій було продано тютюнові вироби, мала на вигляд більше ніж 18 років, тому у продавця були відсутні підстави для відмови від продажу тютюнових виробів.
Заслухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:
Встановлено, що СПД ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Новозаводською районною в м. Чернігові радою17.12.2001 року. На обліку в ДПІ у м. Чернігові перебуває з 16.01.2002 року.
На підставі п. 2, 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" працівниками ДПІ у м. Чернігові проведено перевірку кіоску за адресою: АДРЕСА_1, що належить СПД ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт від 25.02.2009 року № 0130/25/26/23/2593108194.
Перевіркою встановлено порушення ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", відповідно до якого забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Факт продажу тютюнових виробів особі, яка не досягла 18-ти річного віку, а саме: 25.02.2009 року о 16-40 згідно фіскального чеку № 0424, була продано пачку сигарет «Прилуки особливі» за ціною 3,00 грн. маркована акцизною маркою. Про що було працівниками ВКМ СД ДВМ Чернігівського міського відділу УМВС України в Чернігівській області складено протокол про адміністративне правопорушення та взяті пояснення продавця та неповнолітнього ОСОБА_2., відповідно до яких ОСОБА_2. придбав у кіоску по вул.. Любецькій м. Чернігів пачку цигарок «Прилуки особливі», продавець кіоску про вік ОСОБА_2 не питав, документи, що посвідчують особу не вимагав. В судовому засіданні свідок ОСОБА_2. підтвердив свої пояснення.
Згідно пояснень свідка ОСОБА_3 - продавця кіоску, що належить ОСОБА_1., тютюнові вироби продав ОСОБА_2., оскільки він мав на вигляд більше ніж 18 років, про вік він не запитував.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що оскільки свідок ОСОБА_2. має на вигляд більше ніж 18 років, то у продавця були відсутні підстави для вимагання у нього документів на підтвердження досягнення ним 18-річного віку.
Також перевіркою встановлено порушення ст.. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», відповідно до якої патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Відповідно до ст.. 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату; на фронтальній вітрині малої архітектурної форми;
Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
На час проведення перевірки торговий патент знаходився у відповідача вдома.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 1700 гривень, у разі повторного протягом року порушення - 3400 гривень;
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
За результатами розгляду акту перевірки ДПІ у м. Чернігові винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002082323 від 11.03.2009 року, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні(фінансові) санкції в розмірі 4,28грн., та № 0002092323 від 11.03.2009 року, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 1700,00 грн.
Станом на 14.07.2009 року сума штрафу в розмірі 1704,28 грн. відповідачем не сплачено.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1 суму штрафних санкцій в розмірі 1704,28 грн. та перерахувати
до місцевого бюджету в сумі 4,28 гон. на р/р 31416541700002, код бюджетної класифікації 21080900, одержувач: місцевий бюджет, код 22825965, банк ГУДКУ в Чернігівській області МФО 853592;
до державного бюджету в сумі 1700 грн., на р/р 31110104700002, код бюджетної класифікації 21080900, одержувач: Державний бюджет, код ЄДРПОУ 22825965, банк одержувач: ГУДК з Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: О.В. Кашпур
Постанову в повному обсязі виготовлено 21.09.2009 року.