справа № 2а-3936/09/0770
рядок статзвіту -2.19
код - 01
09 год. 55 хв. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Андрійцьо В.Д.
при секретарі судового засідання - Повханич Г. П.
за участі:
представника позивача -Данканич І.І. (довіреність № 74 від 17 вересня 2009 року)
представника відповідача -Міндяк В.В. (довіреність № 5742/06 від 16.11.2009 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Житлово-комунального господарства при Батьовській селищній раді Берегівського району Закарпатської області до Управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
Позивач - Житлово-комунального господарство при Батьовській селищній раді Берегівського району Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги за обставин викладених у позовній заяві підтримав і просив суд задовольнити позов, шляхом скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у Берегівському районі Закарпатської області № 778 від 11 вересня 2009 року.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з мотивів викладених у запереченнях, просив суд відмовити в задоволенні позову як безпідставному.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
17 червня 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України у Берегівському районі Закарпатської області у відповідності до ст. 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено позапланову перевірку повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування Житлово-комунальним господарством при Батьовській селищній раді Берегівського району Закарпатської області, за результатами якої виявлено порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", про що складено акт № 52 від 17 червня 2009 року (а. с. 8-13).
На основі вказаного акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків № 778 від 11 вересня 2009 року (а. с. 5), яким позивача зобов'язано сплатити 3 977, 42 грн. штрафу та пені.
Зазначене рішення було направлено позивачу та отримано ним 15 вересня 2009 року. Однак, таке добровільно у вказаний термін сплачене не було і оскаржене в судовому порядку.
У відповідності до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно з п. 2 ст. 20 вищевказаного Закону обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюються страхувальниками на підставі бухгалтерських та та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які нараховуються страхові внески.
Ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітній період не пізніше ніж через 20 календарних днів із закінчення цього періоду.
Страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат, а сплата страхових внесків здійснюється з нарахованої суми, а отже і проводити корегування (зменшення) можна лише після того як вони будуть фактично повернені до каси підприємства (добровільно сплачені або примусово стягнуті за рішенням суду) з відповідним відображенням в бухгалтерських документах.
Судом встановлено, що позивач неправомірно провів коригування витрат на оплату праці в сумі 11 238, 04 грн., а тому сума несплачених страхових внесків до Пенсійного фонду складає 3 977, 42 грн. (33,2%, 1% та 2% від зменшеної суми)
У відповідності до п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Так, Рішенням № 778 від 11 вересня 2009 року до Позивача застосовано фінансові санкції у розмірі 596, 61 грн., а не 3 977, 42 грн. як вказано у позовній заяві.
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні даного адміністративного позову.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Житлово-комунального господарства при Батьовській селищній раді Берегівського району Закарпатської області до Управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити повністю.
Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Андрійцьо В.Д.
Повний текст постанови складено та підписано 27.11.2009 року
Суддя Андрійцьо В.Д.