Україна
17 грудня 2009 р. справа № 2а-18978/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі Аржанові А.С.
з участю:
представника позивача Стасенка О.В.,
відповідача не з'явився,
розглянувши у содовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової у Калінінському районі м. Донецька до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про зобов'язання допустити до перевірки за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року та зобовязання суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 надати державній податковій у Калінінському районі м. Донецька книгу обліку доходів та витрат суб'єкта малого підприємства - фізичної особи підприємця, виписки по рахунках № 26053053104036 та № 26006053108034 за період з 01.01.2008 року по 05.11.2009 року, відкритих у Київському ГРУ Приватбанку, м. Київ, МФО 321842, первинні фінансово-господарські документи, що підтверджують доходи та пов'язані з ними витрати,
Державна податкова інспекція у Калінінському районі м. Донецька звернулась до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про зобов'язання надати документи до перевірки за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до наданої ДПА у Донецькій області відповідачем у 2008 році були отримані доходи в 477844,09 гривень, разом з тим відповідач з другого кварталу 2007 року не подає звітність до у Калінінському районі м. Донецька. З метою отримання відповідних пояснень позивачем був направлений письмовий запит № 38432/10/17-473-4 26.12.2008 року за місцем проживання СПД ОСОБА_2, однак відповідач пояснення до не надав.
Відповідно до наказу на проведення перевірки 04.08.2009 року № 475 та направлення № 474 04.08.2009 року співробітниками у Калінінському районі м. Донецька були здійснені виходи за місцезнаходженням СПД ОСОБА_2 для проведення позапланової перевірки з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) за 2008 рік. Однак, перевіряючих до приміщення не впустили, про що були складені акти 04.08.2009, 07.08.2009, 10.08.2009 та 13.08.2009.
Таким чином у Калінінському районі м. Донецька на теперішній час не може провести перевірку дотримання податкового законодавства СПД ОСОБА_2 через ненадання відповідачем необхідних документів, що підтверджують операції фінансово-господарської діяльності за 2008 рік.
У ході розгляду справи представником у Калінінському районі м. Донецька була надана заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просив постановити судове рішення, яким зобов'язати відповідача СПД ОСОБА_2 допустити до перевірки за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.
В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився; про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи суду не надавав.
На підставі ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути за відсутності відповідача.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне:
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
На підставі ст. 10 Закону, державні податкові в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та державні податкові виконують такі функції: 1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); 2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; 3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення оподаткування обчислення податків, інших платежів; 4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають документи, за наявністю торгових патентів; 5) ведуть облік векселів, що видаються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах та щомісяця подають інформацію про це місцевим органам державної статистики; здійснюють контроль за погашенням векселів; видають суб'єктам підприємницької діяльності дозволи на відстрочення оплати (погашення) векселів зазначених операцій; 6) забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; 7) аналізують причини оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства; 8) проводять перевірки фактів приховування заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; 9) за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом; 10) передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за передбачено кримінальну відповідальність, якщо розслідування не належить до компетенції податкової 11) подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом державними цільовими фондами за рахунок майна; 12) проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів конфіскованого майна; 13) контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських селищних рад порядку прийняття обліку податків, інших платежів платників податків, своєчасність повноту перерахування цих сум до бюджету; 14) розглядають звернення громадян, підприємств, установ організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань; 15) подають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів; 16) здійснюють контроль за наявністю марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв на пачках (упаковках) тютюнових виробів час транспортування, зберігання реалізації; 161) здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів; 17) надавати на запити платника податків додержанням вимог, встановлених Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та іншими законами України; 18) виконують функції, передбачені пунктом 17 статті 8, а також функції, пов'язані здійсненням відповідними підрозділами податкової повноважень, передбачених статтею 21 цього Закону.
ОСОБА_2 зареєстрований як підприємницької діяльності - фізична особа згідно свідоцтва про реєстрацію, виданого виконкомом Калінінської районної ради м. Донецька 24.09.2003 року, присвоєно ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1 (а.с.6), перебуває на податковому обліку у у Калінінському районі м. Донецька, згідно довідки 30.09.2003 року № 9 (а.с.8).
Листом 26 грудня 2008 року № 39432/10/17-413-4 (а.с.13) СПД ОСОБА_2 було запропоновано надати пояснення та документальне підтвердження стосовно порівняльного аналізу доходів СПД за підсумками першого півріччя 2008 року, відповідно до відомостей центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України.
Зазначений лист було отримано відповідачем 17.02.2009 року (а.с.13).
Відповідно до наказу на проведення перевірки 04.08.2009 року № 475 (а.с.20) та направлення № 474 04.08.2009 року (а.с.19) співробітниками у Калінінському районі м. Донецька були здійснені виходи за місцезнаходженням СПД ОСОБА_2 для проведення позапланової перевірки з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) за 2008 рік.
Відповідно до пунктів 1 та 2 ч. 1 ст. Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової перевірки за наявності підстав для проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової перевірки, дата початку та дата закінчення.
Як вбачається з матеріалів справи, зазначений наказ та направлення на проведення позапланової перевірки відповідача відповідають вимогам ч. 1 ст. Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Однак, перевіряючих до приміщення не впустили, про що були складені акти 04.08.2009, 07.08.2009, та 10.08.2009 (а.с.16-18).
Згідно з п. п. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: 1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, та інших документів, пов'язаних з нарахуванням сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно способу подачі), а також планові та позапланові перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, мають статус підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); 2) здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, видали документи, торгових патентів.
Статтею зазначеного Закону визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Як зазначалось судом вище відповідач посадових осіб у Калінінському районі м. Донецька до проведення позапланової перевірки не допустив про, що було складено акти.
Таким чином, відповідачем було порушено вимоги п. 8 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», відповідно до якої зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, вимагати платників податків, діяльність яких перевіряється припинити перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
У відповідності статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів у доведенні перед судом переконливості.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, чи бездіяльності владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, суд вважає що позивач довів обставини на яких грунтуються позовні вимоги у зв'язку з чим підстави для задоволення позову.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Державної податкової у Калінінському районі м. Донецька до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про зобов'язання допустити до перевірки за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, - задовольнити.
Зобов'язати суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 допустити посадових осіб державної податкової у Калінінському районі м. Донецька до проведення позапланової перевірки за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.
Зобов'язати суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 надати державній податковій у Калінінському районі м. Донецька книгу обліку доходів та витрат суб'єкта малого підприємства - фізичної особи підприємця, виписки по рахунках № 26053053104036 та № 26006053108034 за період з 01.01.2008 року по 05.11.2009 року, відкритих у Київському ГРУ Приватбанку, м. Київ, МФО 321842, первинні фінансово-господарські документи, що підтверджують доходи та пов'язані з ними витрати.
Постанова постановлена у нарадчій та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 17 грудня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 22 грудня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.