Україна
22 грудня 2009 р. справа № 2а-4391/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі Аржанові А.С.
за участю
представника позивача - не з'явився,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» до Добропільської державної податкової в особі Олександрівського відділення Добропільської державної податкової про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень 17.10.2008 №№ 0000621550/0, 0000631550/0, 0000601550/0, 0000631550/0, 0000591550/0 (від 07.11.2008 №№ 0000631550/1, 0000621550/1, 0000631550/1, 0000591550/1, 0000601550/1 14.01.2009 № № 0000621550/2, 0000601550/2, 0000591550/2, 0000631550/2, 0000631550/2) прийнятих Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової інспекції,-
Позивач, ДП «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер», звернувся до суду з позовом до Добропільської державної податкової в особі Олександрівського відділення Добропільської державної податкової про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень 17.10.2008 № № 0000621550/0, 0000631550/0, 0000601550/0, 0000631550/0, 0000591550/0 (від 07.11.2008 №№ 0000631550/1, 0000621550/1, 0000631550/1, 0000591550/1, 0000601550/1 14.01.2009 №№ 0000621550/2, 0000601550/2, 0000591550/2, 0000631550/2, 0000631550/2) про нарахування штрафних санкцій на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової була проведена невиїзна документальна перевірка з питань своєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб Відокремленим підрозділом "Шахта "Піонер" Державного підприємства "Добропіллявугілля" (акт №149/15-0-26319454). За результатами перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення на підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України 21.12.2000 р. № 2181:
№ 0000621550/0 17.10.2008 про зобов'язання сплати штрафу у 10% в сумі 35,24 грн. за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 352,39 грн. з земельного податку з юридичних осіб.
№ 0000631550/0 17.10.2008 про зобов'язання сплати штрафу у 20% в сумі 16,72 грн. за затримку на 70 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 83,60грн. з земельного податку з юридичних осіб.
№ 0000601550/0 17.10.2008 про зобов'язання сплати штрафу у 50% в сумі 705,44 грн. за затримку на 512 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 1410,88 грн. з земельного податку з юридичних осіб.
№0000631550/0 17.10.2008 про зобов'язання сплати штрафу у 10% в сумі 73923,70грн. за затримку на 823 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 147847,34 грн. з земельного податку з юридичних осіб.
№0000591550/0 17.10.2008 про зобов'язання сплати штрафу у 50% в сумі 20179,21грн. за затримку на 854 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 40358,38грн. з земельного податку з юридичних осіб.
Позивач не погоджується з визначеними податковим органом розмірами штрафних санкцій вважає необґрунтованими з наступних підстав.
Акт №149/15-0-26319454 (далі - Акт) на підставі якого були прийняті повідомлення-рішення, складений з чисельними порушеннями "Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних позапланових перевірок" з питань дотримання податкового валютного та іншого законодавства (далі-Порядок), затвердженого наказом Державної податкової України 10.08.2005 р. №327.
Порядок визначає акт як службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання доказаної про виявленні порушення вимог податкового, валютного іншого законодавства суб'єктами господарювання.
В частині 2 "Загального положення" Акту вказано, що перевірка проводилась з 15.08.2005 р. по 15.10.2008 р., що не дійсності, оскільки вказаний період - це перевіряємий період.
В акті не вказані посадові особи, відповідальні за фінансово-господарську діяльність суб'єкта господарювання за період з 15.08.2005 р. по 14.12.2006 р., що порушенням п.2.2.2 вищевказаного Порядку.
Згідно п. 2.4.2 Порядку виявлені порушення податкового та іншого законодавства відображаються у висновку Акту перевірки у гривнях у податків, зборів та інших обов'язкових платежів з розбивкою за роками та податковими періодами, у межах періоду, що перевіряються. В порушення вказаних вимог в Акті відсутня відповідна інформація.
Разом з тим, в порушення пункту 2.4.3 Порядку, згідно з яким в Акті не допускається визначення виду розміру штрафних (фінансових) санкцій за встановлені порушення, в частині 4 "Висновок" Акту міститься загальний розмір штрафів в сумі 94860,31 грн., вказаних в повідомленнях-рішеннях.
Згідно пункту 4.2 Порядку акту невиїзної документальної, планової чи позапланової перевірок складається у двох примірниках та підписується протягом 5-ти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку. Строк складання акта перевірки не зараховується до строку проведення перевірки з урахуванням його продовження, встановленого законом. Вказаний акт не містить дати складання та дати підписання.
Відповідно до пункту 4.4 Порядку у разі незгоди посадових осіб висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в Акті перевірки, суб"єкт господарювання право протягом трьох робочих днів з дня, наступного дня отримання примірника Акту перевірки, подати до органу державної податкової служби заперечення до Акту перевірки.
У відповідності до пунктів 4.5, 4.6 Порядку Акт невиїзної документальної, планової чи позапланової перевірок в день його підписання реєструється в єдиному журналі актів, який ведеться структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація та вихідної кореспонденції органу державної податкової служби. Після Акту перевірки (у той же день) один його примірник (з відповідними додатками) передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці обох примірників Акту робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка одержала Акт, зазначенням посади, прізвища та а також дати одержання Акту.
Пунктом 4.11 Порядку встановлено, що податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів дня Акту невиїзної документальної, планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання до Акту перевірки-приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до Акту перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень надання (надсилання) письмової суб'єкту господарювання.
На останній сторінці Акту зроблена відмітка про отримання Акту головним бухгалтером ВП "Шахта "Піонер" Державного підприємства "Добропіллявугілля" 20.10.2008 р., а повідомлення-рішення датовані 17.10.2008 р. Даний факт свідчить про порушення порядку прийняття повідомлень-рішень та порушення права платника податків на заперечення до Акту перевірки.
Згідно з ст. 319 ЦК України та п.1 ст.4 Закону України "Про власність" №697-ХІІ 07.02.1991 р., власник володіє, користується розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник право вчиняти щодо свого майна будь-які не суперечать закону.
Майно, що державною власністю закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України.
Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України (ст. 136 ГК України).
"майном" згідно ст. 139 ГК України слід розуміти сукупність речей та інших цінностей (включаючи грошові кошти та нематеріальні активи), мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності господарювання та відображаються в балансі. До майнових цінностей підприємства належать основні фонди, зворотні засоби, кошти та товари.
Згідно п.20.1 ст.20 , п. 21.1 ст.21 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в № 05.04.2001 року ініціатором переказу може бути платник податків.
Ініціювання переказу проводиться шляхом подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок розрахункового документа.
У відповідності до п.п. 5.3.1 ст.5 Закону України № 2181 „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації. При цьому джерелом самостійної сплати податкових зобов'язань чи погашенні податкового боргу платника податків власні кошти, у тому числі отримані продажу товарів (робіт, послуг), майна та немайнових цінностей (п.п. 7.1.1 ст. 7 ЗУ № 2181), якими позивач право вільного розпорядження та вільного призначення грошових коштів.
Звертає увагу суду, що при розрахунку штрафних санкцій, а саме при визначені строків сплати узгоджених сум земельного податку відповідачем не враховувалось призначення платежу, яке вказувалось позивачем в платіжних дорученнях при сплаті узгоджених сум та податкового боргу, при цьому порушувалося право позивача самостійно визначати ціль використання своїх грошових коштів, а саме порушено п.1 ст.4 Закону України „Про власність» № 07.02.1991 року, п. 20.1 ст. 20 та п. 21.1 ст. 21 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в Вважає, що у зв'язку даним порушенням відповідачем завищена кількість днів затримки сплати земельного податку, як наслідок цього сума штрафної санкції.
З огляду на вищевикладене просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судове засідання не з'явився про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
З огляду на зазначені обставини вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не надавав.
З огляду на зазначені обставини суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Представник відповідача час судового розгляду справи надав до суду заперечення згідно до яких зазначив, що відповідно до вимог ст. 67 Конституції України, п. 3 ст. 9 та ст. 11 Закону України „Про систему оподаткування платники податків повинні сплачувати належні суми податків зборів у встановлені законами терміни у випадку порушення цих норм вони несуть відповідальність за своєчасність та правильність справляння податків та зборів у відповідності з діючим законодавством України.
Вказує, що за результатами перевірки встановлено, що ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» порушено норми чинного податкового законодавства в частині своєчасної сплати до бюджету сум самостійно узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб за період з 15.08.2005 року по 15.10.2008 року.
За наслідками вказаної перевірки складено акт невиїзної документальної перевірки 15.10.08 року за № 149/15-0/26319454.
Зазначає, що нарахування штрафних санкцій до позивача відбулось тому, що самостійно нараховані, задекларовані та узгоджені суми з земельного податку, сплачувались з порушенням встановлених граничних строків, передбачених Законом України 21.12.2000 року № „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» , тому спочатку у картках особових рахунків зараховувалась сплата в рахунок погашення суми раніше створеного податкового боргу, відповідно, нараховувалися штрафні санкції, передбачені ст. 17 Закону України № лише потім зараховувалася сплата в рахунок погашення поточних нарахувань.
Нарахування штрафних санкцій, застосування яких передбачено нормами пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 ЗУ № 2181здійснюється в автоматичному режимі за допомогою АРМу податків платежів» без втручання в розрахунки штрафних (фінансових) санкцій, що наведені у розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки. Крім того, у програмному забезпеченні, рівно як у Законі України № не передбачена норма зарахування в рахунок погашення узгоджених податкових зобов'язань при наявності у платника податків податкової заборгованості перед бюджетом.
Також зазначає, що узгоджені податкові зобов'язання з земельного податку визначені платником податків у податкових розрахунках 30.07.2005 року № 3955, 31.01.2006 року № 607; 30.07.05 № 3952, 31.01.06 № 604; 30.07.05 № 3946, 31.01.06 р. № 601; про правонаступництво № 12 15.08.2005 року, про правонаступництво б/н 30.05.2006 року погашені позивачем з затримкою більше 90 календарних днів;
У податковому розрахунку 30.01.07 року № 396 погашено з затримкою 30 до 90 календарних днів,
У податковому розрахунку 31.01.08р. № 1074 погашено з затримкою до 30 календарних днів.
За результатами розгляду скарги директора ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» керівництво при прийнятті рішення про результати розгляду первинної скарги, встановлено, що платник податків здійснював погашення податкового боргу та сплату до бюджету згоджених сум податкових зобов'язань з земельного податку у загальній сумі 190 052,59 гривень з порушенням граничних термінів сплати, а саме затримкою до 30 календарних днів у сумі 35,24 гривень, 30 до 90 календарних днів у сумі 16,72 гривень, більше 90 календарних днів у сумі 94 808,35 гривень.
Згідно з преамбулою Закону № 2181вказаний закон спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків зборів (обов'язкових платежів), включаючи нарахування сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
В обґрунтування правової посилається на п.1.2, п. 1.3 п.1.11 ст.1, п. 5.1 , п.5.4.1 п.5.4 ст. 5, п.7.7 ст.7 , п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України № 2181, п.п. 6.1.7 про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби України», затвердженої наказом ДПА України 17.03.2001 року № 110, внесеними наказом ДПА України 10.08.2005 року № 326.
Таким чином з огляду на вищевикладене просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду 27 травня 2009 року у справі було призначено судово - бухгалтерську експертизу.
Перед судовим експертом були поставлені наступні питання:
Чи арифметично правильно нараховані відповідачем штрафні
(фінансові) відповідно до діючого законодавства?
На підставі первинних документів та облікових регістрів позивача
визначити документальну обгрунтованість висновків Акту № 149/15-0/26319454 15.10.2008 про результати невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань з земельного податку з юридичних осіб Відокремленим підрозділом «Шахта «Піонер» Державного підприємства «Добропіллявугілля» за період з 15.08.2005 по 15.10.2008 щодо порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань, передбачених п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч. 1 ст. 17Закону України «Про плату за землю», п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» в частині своєчасності сплати сум узгоджених податкових зобовязань з земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 94860,31 грн.
3. У випадку повного або часткового підтвердження висновків акту перевірки, розрахувати суму податку, яка підлягала донарахуванню та суму штрафних санкцій.
09.12.2009 року до суду надійшов висновок експертизи, відповідно до якого
по першому питанню : Виходячи строків погашення податкової заборгованості по сплаті земельного податку ВП «Шахта «Піонер», встановлених податковим органом та відображених у описовій частині акту № 149/15-0/26319454, штрафні (фінансові) арифметично нараховані вірно. Але розмір земельного податку, сплачений з порушенням гранично встановлених термінів, даними дослідження документально підтверджується частково, а саме у сумі 84 324,14 грн. замість 190052,60 грн., встановлених в результаті перевірки, проведеної ОДПІ.
По другому питанню : В результаті проведеного дослідження матеріалів справи та додатково наданих матеріалів, висновки податкового органу, що наведені у акті перевірки № 149/15-0/26319454 стосовно своєчасності сплати сум узгодженого податкового зобов'язання земельного податку з порушенням граничного строку сплати документально підтверджуються частково. А саме :
- до 30 днів у сумі 8 162,07 грн..
- 31 до 90 днів включно у 59,13 сумі грн.
- з затримкою понад 90 днів у сумі 76 102,94 грн.
Загальна сума податкового зобов'язання сплаченого з порушенням граничного терміну сплати складає 84 24,14 грн.
Розбіжності даних висновків акту № 149/15-0/26319454 з даними дослідження виникли внаслідок :
- арифметичної помилки, допущеної податковим органом час складання акту перевірки, що призвела до заниження суми сплати земельного податку з порушенням граничного строку сплати, відображеної у висновках акту, на 95 192,29 грн.;
- черговість погашення податкового зобов'язання, виходячи з даних облікових карток ОДПІ, та акту перевірки, значиться здійсненою відповідачем без урахування призначення платежу, наведеного в платіжних (розрахункових) документах , що не п.1 ст.4 Закону «Про власність» № 697-Х11 07.02.1991 р., п.20.1 ст.20, п.21.1ст.21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-111 05.04.2001 р, ст.134 Господарського Кодексу України, що за даними дослідження призвело до зменшення на 105 728,46 грн. суми узгодженого зобов'язання з податку на додану вартість, яке погашене з порушенням граничних строків сплати.
По третьому питанню : Дослідженням обґрунтованості застосування податковим органом штрафної (фінансової) санкції, документально підтверджується штрафна (фінансова) санкція застосовна податковими повідомленнями-рішеннями:
- № 0000631550/0 17.10.2008 р., № 0000631550/1 07.11.2008 р., №0000631550/2 14.01.2009 р. у 50% у сумі 29 151,16 грн.., за платежем: земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050116), зайво нараховано 44 623,79 грн.;
- № 0000591550/0 17.10.2008 р., № 0000591550/1 07.11.2008 р., №0000591550/2 14.01.2009 р. у 50% у сумі 8 252,30 грн.., за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050101), зайво нараховано 11 926,91 грн. ;
- № 0000621550/0 17.10.2008 р., № 0000621550/1 07.11.2008 р., №0000621550/2 14.01.2009 р у 10% у сумі 31,06 грн.., за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050114), зайво нараховано 4,18 грн.;
- № 0000601550/0 17.10.2008 р., № 0000601550/1 07.11.2008 р., .№0000601550/2 14.01.2009 р. у 50% у сумі 648,01 грн.., за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050114), зайво нараховано 57,43 грн.;
Документально не підтверджується застосування штрафної (фінансової) у 20% у сумі 16,72 грн. податковими повідомленнями - рішеннями № 0000631550/2 14.01.2009 р., № 0000631550/1 07.11.2008 р., № 0000631550/0 17.10.2008 р. за платежем земельний податок з юридичних осіб, код платежу 13050114.
Суд, дослідивши матеріали справи, висновок експертизи, встановив наступне.
Державне підприємство „Добропіллявугілля» згідно свідоцтва про державну реєстрацію виданого виконкомом Добропільської ради Донецької області 11.03.2003 року юридичною особою (а.с. 53 том 1), здійснює свою діяльність згідно статуту у новій редакції, затвердженого Наказом Міністра вугільної промисловості України № 497 16.10.2006 року, державну реєстрацію змін проведено 26.04.2007 року (а.с.44-50, том 1).
Відособлений підрозділ „Шахта Державного підприємства „Добропіллявугілля» згідно довідки про включення до ЄДРПОУ № 725-15515.04.2003 року ознаку особи „без права юридичної особи»(а.с.51).
Добропільською об'єднаною державною податковою було проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб відокремленим підрозділом „Шахта державного підприємства „Добропіллявугілля».
За результатами вказаної перевірки складено акт № 149/15-0/26319454 (а.с.34-43, том 1).
Згідно висновків вказаного акту встановлено порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань , передбачених п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України 21.12.2000 року № „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», соціальної політники України 30.12.97 року № 207/472/51/157, ч.1 ст. 17 Закону України „Про плату за землю»п.3 ч.1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування» в частині своєчасності сплати сум узгоджених податкових зобов'язань : з земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 94 860, 31 гривень, в т.ч. до 30 днів у сумі 35,24 гривень (а.с.42, том 1).
17.10.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової (далі за текстом - Добропільська ОДПІ) за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 854 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 40 358,38 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000591550/0 (від 17.10.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 20 179,21 гривень (а.с.15).
17.10.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 823 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 147 847,34 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000631550/0 (від 17.10.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 73 923,70 гривень (а.с.16).
17.10.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 512 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 1 410,88 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000601550/0 (від 17.10.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 705,44 гривень (а.с.17).
17.10.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 70 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 83,60 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000631550/0 (від 17.10.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 20 % на суму 16,72 гривень (а.с.18).
17.10.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 352,39 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000621550/0 (від 17.10.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 10 % на суму 35,24 гривень (а.с.19).
Згідно рішення Добропільської ОДПІ № 3987 07.11.08 про результати розгляду первинної скарги ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля», податкові повідомлення - рішення залишено без змін, а скаргу ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля»- без задоволення (а.с.20-26, том 1).
Згідно рішення Державної податкової у Донецькій області № 341/10/25-013-5 про результати розгляду скарг ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля», скасовано податкове повідомлення-рішення 17.10.08 року № 0000631550/0 (від 07.11.08 року № 0000631550/1) щодо визначення штрафних санкцій у 50 % погашеного боргу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку в частині 148,75 гривень та у зазначеній частині рішення держподатінспекції 07.11.08 року № 3987/10/25-012/26319454, в частині зазначені рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення;. зобов'язано Добропільську ОДПІ при повному погашенні узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб, визначеного платником у розрахунку 31.03.06 № 601 у сумі 5 861,9 гривень по строку сплати 31.07.06 виставити ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» податкове повідомлення-рішення на застосування штрафної у 50 % погашеної затримкою більше 90 календарних днів суми податкового боргу (а.с.27-31, том 1).
Згідно рішення Державної податкової України, залишено без розгляду скарги ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» 10.02.09 року, № 01-143, № 01/144, № 01146, № 01/145, № 01/147 на податкові повідомлення-рішення Добропільської ОДПІ 14 січня 2008 року № 00006211550/2, № 0000601550/2, № 0000631550/2, № 0000591550/2, № 0000631550/2 (а.с.32-33).
07.11.08 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 512 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 1410,88 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000601550/1 (від 07.11.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 705,44 гривень (а.с.10).
07.11.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 854 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 40 358,38 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000591550/1 (від 07.11.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 20 179,21 гривень (а.с.11).
07.11.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 823 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 147 847,34 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000631550/1 (від 07.11.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 73 923,70 гривень (а.с.12).
07.11.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 70 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 83,60 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000631550/0 (від 07.11.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 20 % на суму 16,72 гривень (а.с.13).
07.11.2008 року Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 352,39 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000621550/0 (від 07.11.2008 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 10 % на суму 35,24 гривень (а.с.14).
14.01.09 Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 70 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 83,60 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000631550/2 (від 14.01.2009 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 20 % на суму 16,72 гривень (а.с.7, том 1).
14.01.09 Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та
ржавними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 823 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 147 549,84 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000631550/2 (від 14.01.2009 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 73 774,95 гривень (а.с.8, том 1).
14.01.09 Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 854 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 40 358,38 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000591550/2 (від 14.01.2009 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 20 179,21 гривень (зв. а.с.7, том 1).
14.01.09 Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 352,39 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000621550/2 (від 14.01.2009 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 10 % на суму 35,24 гривень (а.с.9, том 1).
14.01.09 Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб, передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч.1 ст. 17 Закону України 03.07.92 року „Про плату за землю», п. 3. ч.1 ст. 9 Закону України 25.06.91 „Про систему оподаткування» за затримку на 512 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в 1 410,88 гривень було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000601550/2 (від 14.01.2009 року) про застосування до ВП „Шахта ДП „Добропіллявугілля» штрафу у 50 % на суму 705,44 гривень (зв. а.с.9, том 1).
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України У справах щодо оскарження рішень, чи бездіяльності владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 69 ст. КАС України Доказами в адміністративному судочинстві будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги заперечення осіб, беруть участь у справі, та обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та представників, показань свідків, письмових речових доказів, висновків експертів.
Суд погоджується з висновком експертизи з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідачем в картках особових рахунків позивача зараховувалась сплата в рахунок погашення суми раніше створеного податкового боргу, відповідно, нараховувалися штрафні санкції, передбачені ст. 17 Закону України № лише потім зараховувалася сплата в рахунок погашення поточних нарахувань.
Нарахування штрафних санкцій, застосування яких передбачено нормами пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 ЗУ № 2181здійснювалось в автоматичному режимі за допомогою АРМу податків платежів» без втручання в розрахунки штрафних (фінансових) санкцій, що наведені у розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки.
До того ж у вказаному програмному забезпеченні (АРМ АІС), не передбачена норма зарахування в рахунок погашення узгоджених податкових зобов'язань при наявності у платника податків податкової заборгованості перед бюджетом.
Таким чином судом встановлено, що відповідач фактично здійснював перерозподіл платежів позивача змінюючи при цьому призначення платежу самостійно визначеного платником податків.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами»
платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за відсутності - протягом тридцяти календарних днів дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України „Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п.3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування» платники податків зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами»
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи Згідно до ст. 2 Закону Укараїни „Про плату за землю» використання землі в платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно ст. 14 цього ж Закону земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно частині площі будівлі, що знаходиться в користуванні.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно частці у власності на будівлю.
Згідно до ст. 17 цього Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
Відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 5.1 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
Відповідно до п 20.1 ст. 20 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в ініціатором переказу може бути платник, а також отримувач у разі ініціювання переказу за допомогою платіжної вимоги при договірному списанні та в інших випадках, передбачених законодавством, стягувач, що отримує відповідне право виключно на підставі визначених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 21.1 ст. 21 цього ж Закону ініціювання переказу проводиться шляхом:
1) подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа;
2) подання платником до будь-якого банку документа на переказ готівки відповідної суми коштів у готівковій формі;
3) подання ініціатором до відповідної установи - члена платіжної системи документа на переказ, що використовується у відповідній платіжній системі для ініціювання переказу;
4) використання держателем спеціального платіжного засобу для оплати вартості товарів послуг або для отримання коштів у готівковій формі;
5) подання отримувачем платіжної вимоги при договірному списанні;
6) надання клієнтом банку, що його обслуговує, належним чином оформленого доручення на договірне списання.
Суд не приймає доводи відповідача викладені в запереченнях з огляду на наступне.
Як визначено підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 ст. 7 Закону України № 2181 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" джерелами сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж єдиною формою сплати податкових зобов'язань погашення податкового боргу. Згідно з п. 6 ст. 7 Закону України 20.05.1999 року № 679-ХІУ „Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок форми платежів. Пунктом 1.7 про безготівкові розрахунки в в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України 21.01.04 № 22, зареєстрованої в Міністерстві України 21.01.2004 року № 377/89/76, кошти з рахунків банки списують лише за дорученням власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної реквізит „призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення „Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність встановленим вимогам лише за зовнішніми ознаками. наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону слід вважати сплаченими у день банківською установою платіжного документа зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Суд вважає, що у даному випадку не підлягає застосуванню Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки відповідно податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, не податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов'язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов'язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов'язок саме контролюючого органу (у даному випадку - органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу будь-якими іншими нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» або іншими законами з питань оподаткування.
Суд не приймає посилання позивача на Закон України „Про власність» № 07.02.1991 року, оскільки вказаний закон втратив чинність.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами», який спеціальним законом з податків питань оподаткування встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків зборів (обов'язкових платежів), нарахування сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу самостійно визначеного платником податків. Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7. ст. 7 Закону , податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків. За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, не вказані в призначенні платежу час перерахування платником податків коштів до бюджету, неправомірним.
З аналізу норм Закону, встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень вичерпним не підлягає розширеному тлумаченню. Серед зазначених порушень немає недотримання порядку погашення податкового боргу та податкових зобов'язань, встановленого п.7.7 ст. 7 Закону .
Отже, чинним законодавством України не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості виникнення. У вказаних випадках до платника податків уживаються передбачені Законом заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.
Оскільки штрафні санкції, що застосовані спірними податковими повідомленнями - рішеннями підтверджуються частково, частково мають місце обставини, якими обґрунтовуються заявлені позовні вимоги, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог та вважає за необхідне:
Визнати недійсними повністю податкові повідомлення рішення № 0000631550/2 14.01.2009 р., № 0000631550/1 07.11.2008 р., № 0000631550/0 17.10.2008 р. про застосування штрафної (фінансової) у 20% у сумі 16,72 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб, код платежу 13050114;
визнати частково недійсними податкові повідомлення рішення в частині нарахування штрафних санкцій :
№ 0000631550/0 17.10.2008 р., № 0000631550/1 07.11.2008 р., № 0000631550/2 14.01.2009 р. у 50% за платежем: земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050116) на суму 44 623,79 гривень (сорок чотири тисячі шістсот двадцять три гривні сімдесят дев'ять копійок);
№ 0000591550/0 17.10.2008 р., № 0000591550/1 07.11.2008 р., № 0000591550/2 14.01.2009 р. у 50% за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050101), на суму 11 926,91 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот двадцять шість гривень дев'яносто одна копійка);
№ 0000621550/0 17.10.2008 р., № 0000621550/1 07.11.2008 р., №0000621550/2 14.01.2009 р у 10% за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050114), на суму 4,18 грн. (чотири гривні вісімнадцять копійок);
- № 0000601550/0 17.10.2008 р., № 0000601550/1 07.11.2008 р., .№0000601550/2 14.01.2009 р. у 50% за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050114), на суму 57,43 грн. (п'ятдесят гривень сорок три копійки).
Відповідно до ст. 94 КАСУ суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати сплати судового збору у 2,30 грн.
Таким чином підсумовуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» до Добропільської державної податкової в особі Олександрівського відділення Добропільської державної податкової про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень 17.10.2008 №№ 0000621550/0, 0000631550/0, 0000601550/0, 0000631550/0, 0000591550/0 (від 07.11.2008 №№ 0000631550/1, 0000621550/1, 0000631550/1, 0000591550/1, 0000601550/1 14.01.2009 № № 0000621550/2, 0000601550/2, 0000591550/2, 0000631550/2, 0000631550/2) прийнятих Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової - підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Піонер» до Добропільської державної податкової в особі Олександрівського відділення Добропільської державної податкової про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень 17.10.2008 №№ 0000621550/0, 0000631550/0, 0000601550/0, 0000631550/0, 0000591550/0 (від 07.11.2008 №№ 0000631550/1, 0000621550/1, 0000631550/1, 0000591550/1, 0000601550/1 14.01.2009 № № 0000621550/2, 0000601550/2, 0000591550/2, 0000631550/2, 0000631550/2) прийнятих Олександрівським відділенням Добропільської державної податкової - задовольнити частково.
Визнати недійсними повністю податкові повідомлення рішення № 0000631550/2 14.01.2009 р., № 0000631550/1 07.11.2008 р., № 0000631550/0 17.10.2008 р. про застосування штрафної (фінансової) у 20% у сумі 16,72 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб, код платежу 13050114.
Визнати частково недійсними податкові повідомлення рішення в частині нарахування штрафних санкцій :
№ 0000631550/0 17.10.2008 р., № 0000631550/1 07.11.2008 р., № 0000631550/2 14.01.2009 р. у 50% за платежем: земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050116) на суму 44 623,79 гривень (сорок чотири тисячі шістсот двадцять три гривні сімдесят дев'ять копійок);
№ 0000591550/0 17.10.2008 р., № 0000591550/1 07.11.2008 р., № 0000591550/2 14.01.2009 р. у 50% за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050101), на суму 11 926,91 грн. (одинадцять тисяч дев'ятсот двадцять шість гривень дев'яносто одна копійка);
№ 0000621550/0 17.10.2008 р., № 0000621550/1 07.11.2008 р., №0000621550/2 14.01.2009 р у 10% за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050114), на суму 4,18 грн. (чотири гривні вісімнадцять копійок);
№ 0000601550/0 17.10.2008 р., № 0000601550/1 07.11.2008 р., № 0000601550/2 14.01.2009 р. у 50% за платежем земельний податок з юридичних осіб (код платежу 13050114), на суму 57,43 грн. (п'ятдесят гривень сорок три копійки).
В частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» судові витрати сплати судового збору у 2,30 грн. (дві гривні тридцять копійок).
В задоволенні частини позовних вимог -відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 22 грудня 2009 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови складений 27 грудня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.