Постанова від 13.01.2010 по справі 2а-17516/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2010 р. справа № 2а-17516/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Масло І.В.

при секретарі Пальчиковій І.Г.

за участю:

представників позивача Бобрової І.А.,

представників відповідача Колотової І.М., Купчинської О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Абріс» ЛТД до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання незаконними рішень про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну сплату авансових платежів із страхових внесків, -

ВСТАНОВИВ:

23.10.2009 ТОВ «Абріс» ЛТД звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання незаконними рішень про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну сплату авансових платежів із страхових внесків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним щомісяця здійснювалася виплата заробітної плати за попередній місяць через касу підприємства, що підтверджується платіжними відомостями за кожний відповідний місяць.

З 18.09.2009 по 25.09.2009 відповідачем проводилася перевірка за період з 01.08.2008 по 31.08.2009, якою встановлено порушення платником пропорційної сплати страхових внесків при отриманні коштів на виплату заробітної плати (встановлено, що заробітна плата, сплачена до 20 числа кожного місяця є авансовим платежем).

Авансовий платіж - грошова сума, яку перераховують наперед у рахунок майбутніх розрахунків. Заробітна плата виплачувалася своєчасно, але один раз на місяць, що є порушенням ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», з яким підприємство згодне та зобов'язується в подальшому виплачувати заробітну плату у відповідності до вимог законодавства. Вказане свідчить, що з 01.08.2008 по 31.08.2009 ТОВ «Абріс» ЛТД не здійснювало сплату авансових платежів.

ТОВ «Абріс» ЛТД відповідно до ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 (далі за текстом - Закон № 1058) нараховані страхові внески у загальній сумі 7575,39 грн. (за період з 01.08.2008 по 01.08.2009), які задекларовані підприємством в додатку № 23 «Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підлягають сплаті» та які відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 повинні бути сплачені за відповідний базовий звітний період не пізніше, ніж через 20 календарних днів після закінчення цього періоду.

Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону № 1058 нараховані внески, не сплачені з будь-якої причини, вважаються недоїмкою, отже до підприємства повинна бути застосована санкція у вигляді штрафу у розмірі 10% від суми несплачених страхових внесків - 757,54 грн.

До акту перевірки 29.09.2009 були направлені заперечення відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Перевірка була закінчена 25.09.2009, однак акт перевірки та рішення № 579 від 25.09.2009 було надано 28.09.2009.

25.09.2009 УПФУ в м. Харцизьку було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну сплату авансових платежів зі страхових внесків. Підставою для прийняття рішення є акт документальної перевірки, оформлений належним чином відповідно до Порядку оформлення результатів перевірок, що здійснюються органами Пенсійного фонду України № 21-1 від 01.12.2008. Однак, у акті про результати планової перевірки ТОВ «Абріс» ЛТД відсутня дата підписання акту, його номер, підпис начальника УПФУ в м. Харцизьку.

Позивачем разом із запереченням до акту планової перевірки був повернутий УПФУ в м. Харцизьку один примірник неузгодженого рішення № 579 від 25.09.2009 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну сплату авансових платежів з страхових внесків. 15.10.2009 позивач отримав рекомендованим листом рішення № 579, в якому було змінено дату на 28.09.2009, яке УПФУ в м. Харцизьку відправило 02.10.2009. Таким чином, УПФУ в м. Харцизьку було винесено два однакових рішення з різними датами під одним номером.

Просив визнати незаконними рішення № 579 від 25.09.2009 та № 579 від 25.09.2009 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну сплату авансових платежів із страхових внесків на суму 3077,22 грн. у вигляді 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів, нараховані страхові внески ТОВ «Абріс» ЛТД визнати недоїмкою та стягнути з підприємства штраф у розмірі 10 відсотків від суми несплачених страхових внесків у розмірі 757,54 грн. (а.с. 4-7).

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні надали заперечення (а.с. 95-97, 115-117), в яких, посилаючись на ст.ст. 18, 106 Закону № 1058, вказали, що механізм зарахування страхових внесків разом із застосуванням пені і штрафних санкцій, визначений Законом, забезпечує рівність платників у питаннях додержання платіжної дисципліни та відповідальності у разі її порушення. Тільки такий порядок забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів роботи до страхового стажу, у разі якщо страхувальник має борги зі сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються періоди роботи по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено.

Відповідно до ст.ст. 24, 42 Закону № 1058 складовою частиною, що дає право на призначення, перерахунок пенсій є страховий стаж. Страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Несплата або несвоєчасна сплата в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування посадовими особами підприємств порушують конституційні права найманих працівників та позбавляють їх права на призначення пенсії і відповідний її перерахунок, що суттєво впливає на основне джерело існування, та на забезпечення рівня життя робітників.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо сплати страхових внесків гірничими підприємствами» від 16.11.2006 № 364-V, визначено, що у 2007 році гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Сплата страхових внесків в строки, визначені Законом № 364, здійснюється починаючи з січня 2007 року, у тому числі й внесків, нарахованих за грудень 2006 року.

На підставі ст. 64 Закону № 1058 та відповідно до плану проведення перевірок УПФУ в м. Харцизьку проведена планова документальна перевірка ТОВ «Абріс» ЛТД з питань вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.08.2008 до 31.08.2009 та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.01.2008 до 31.12.2008. За перевіряє мий період ТОВ «Абріс» ЛТД перераховано до УПФУ в м. Харцизьку - 10 042,08 грн., у тому числі: 24.09.2008 - 258,42 грн.; 25.09.2008 - 3000 грн.; 26.09.2008 - 1800 грн.; 09.12.2008 - 80,27 грн.; 19.01.2009 - 48,40 грн.; 30.01.2009 - 829,57 грн.; 17.03.2009 - 402,06 грн.; 24.03.2009 - 790,00 грн.; 14.04.2009 - 1330,00 грн.; 16.04.2009 - 27,36 грн.; 15.05.2009 - 25,00 грн.; 01.06.2009 - 800,00 грн.; 17.06.2009 - 25,00 грн.; 01.07.2009 - 600,00 грн.; 20.07.2009 - 26,00 грн. На початок перевірки підприємство має заборгованість до бюджету Пенсійного фонду України в сумі 21635,22 грн., з яких недоїмка по внескам складає 14625,24 грн., борг по фінансових санкціях - 3414,17 грн., борг по пені - 3595,81 грн.

За результатами перевірки встановлено порушення ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 за серпень-вересень 2008р., грудень 2008р. - серпень 2009р. У разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат, на які нараховуються страхові внески, платник одночасно з видачею зазначених сум зобов'язаний сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати у розмірах, установлених для страхувальників страхових внесків (33,2%, 4%, 42%). Перерахування страхових внесків здійснюється платником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, якщо заробітна плата не сплачувалась, таким чином: 20.08.2008 виплачена заробітна плата 1894,88 грн. (липень 2008), сума несвоєчасно сплачених платежів - 697,20 грн.; 15.09.2008 виплачена заробітна плата 1894,88 грн. (серпень 2008), сума несвоєчасно сплачених платежів - 697,20 грн.; 19.12.2008 виплачена заробітна плата 1763,91 грн. (листопад 2008), сума несвоєчасно сплачених платежів - 723,76 грн.; 20.01.2009 виплачена заробітна плата 1954,84 грн. (грудень 2008), сума несвоєчасно сплачених платежів - 803,44 грн.; 20.02.2009 виплачена заробітна плата 2011,88 грн. (січень 2009), сума несвоєчасно сплачених платежів - 803,44 грн.; 20.03.2009 виплачена заробітна плата 1026,35 грн. (лютий 2009), сума несвоєчасно сплачених платежів - 366,21 грн.; 20.04.2009 виплачена заробітна плата 1128,52 грн. (березень 2009), сума несвоєчасно сплачених платежів - 366,21 грн.; 20.05.2009 виплачена заробітна плата 1160,99 грн. (квітень 2009), сума несвоєчасно сплачених платежів - 413,14 грн.; 18.06.2009 виплачена заробітна плата 1165,82 грн. (травень 2009), сума несвоєчасно сплачених платежів - 415,00 грн.; 17.07.2009 виплачена заробітна плата 1165,82 грн. (червень 2009), сума несвоєчасно сплачених платежів - 415,00 грн.; 14.08.2009 виплачена заробітна плата 1175,17 грн. (липень 2009), сума несвоєчасно сплачених платежів - 418,32 грн.

За несплату авансових платежів (пропорційної сплати внесків від заробітної плати) відповідно до п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 накладається штраф у розмірі 50% сум таких платежів. Відповідно до вказаної норми Закону, а також додатку 19 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі за текстом - Інструкція № 21-1), відповідачем було складене рішення № 579 від 28.09.2009. Штрафні санкції за несплату або несвоєчасну сплату авансових платежів застосовуються до страхувальника і в тих випадках, коли сплата внесків у граничний термін для відповідного базового періоду, а саме до 20 числа наступного місяця за звітним, була здійснена своєчасно і в повному обсязі. Тобто застосування фінансових санкцій за несплату авансових платежів (пропорційної сплати внесків від виплати заробітної плати) не пов'язано зі сплатою внесків у граничний термін за відповідний базовий період.

Крім того, перевірка ТОВ «Абріс» ЛТД була закінчена 25.09.2009. Цього дня директор підприємства Боброва І.А. не з'явилась до УПФУ в м. Харцизьку для отримання акту та рішення, їх забрала бухгалтер Мальцева Л.В., яка відмовилась від підпису про отримання цих документів, посилаючись на відсутність в неї таких повноважень. Протягом робочого дня 25.09.2009 директор і бухгалтер не з'явилися, акт та рішення не повернули. Акт перевірки було надано без реєстрації та без дати, оскільки згідно п.п. 3.1 п. 3 Порядку оформлення результатів перевірок платників з питань дотримання чинного законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України акт складається у двох примірниках та підписується в останній день перевірки посадовими особами органу ПФУ, які здійснювали перевірку, та керівником і головним бухгалтером платника. Згідно п.п. 3.2 п. 3 Порядку акт візується начальником управління ПФУ після надання пояснень платника. Примірник з резолюцією начальника управління залишається в управлінні. Згідно п. 3.3 п. 3 Порядку акт реєструється в спеціальному журналі реєстрації актів тільки після його підписання. При цьому в акті на першому аркуші зазначаються дата реєстрації акта та номер.

28.09.2009 бухгалтер з'явилась до управління з одним екземпляром акта, який підписано із зауваженнями 28.09.2009, датою якого підписано та зареєстровано акт. На прохання повернути рішення від 25.09.2009 бухгалтер відмовилась, з тих підстав, що їй рішення не вручалося. Факт не повернення рішення до УПФУ в м. Харцизьку відмічено в журналі обліку рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені згідно Закону № 1058. З причини неможливості примусити повернути рішення № 579 від 25.09.2009 головним спеціалістом обліку надходження платежів Купчинською О.В. було виписано рішення датою явки уповноваженої особи ТОВ «Абріс» ЛТД, а саме 28.09.2009. Дата підписання акту є причиною повторного вручення рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.

Просили відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Абріс» ЛТД є юридичною особою, зареєстрованою 22.06.1995 виконавчим комітетом Харцизької міської ради Донецької області, ідентифікаційний код - 23414738, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 296141 (а.с. 43).

Товариство з обмеженою відповідальністю “Абріс» ЛТД здійснює свою діяльність на підставі Статуту (у новій редакції), затвердженого протоколом № 2 установчих зборів Учасників від 16 березня 2005 (а.с. 29 - 42).

Згідно з повідомленням № 1915 (вих. № 05-54-04-1048-1915 від 26.06.2009) ТОВ «Абріс» ЛТД було повідомлено, що згідно з планом проведення перевірок на ІІІ квартал 2009 року УПФУ у м. Харцизьку та на підставі наказу від 25.06.2009 № 145 з 19.08.2009 по 26.08.2009 проводитиметься перевірка з питань дотримання законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до органів Пенсійного фонду.

Головному спеціалісту відділу обліку надходження платежів Купчинській О.В. та головному спеціалісту відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж Ковальовій Д.Є. було видане направлення № 207 від 18.09.2009.

За результатами планової перевірки ТОВ “Абріс» ЛТД з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.08.2008 по 31.03.2009 та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.01.2008 по 31.03.2009 Управлінням Пенсійного фонду в м. Харцизьку Донецької області складений акт перевірки (а.с. 8-12), яким встановлені порушення позивачем ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 в частині пропорційної сплати страхових внесків при отриманні коштів на виплату заробітної плати за серпень-грудень 2008 та січень-серпень 2009 та ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95 (заробітна плата виплачувалась один раз на місяць за весь перевіряємий період).

Згідно з п. 1.6. акту перевірки відповідачем нараховані позивачеві авансові платежі у загальній сумі 6154,43 грн.:

20.08.2008 виплачена заробітна плата у сумі 1894,88 за липень 2008 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 697,20 грн.)

15.09.2008 виплачена заробітна плата у сумі 1894,88 за серпень 2008 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 697,20 грн.)

19.12.2008 виплачена заробітна плата у сумі 1763,91 за листопад 2008 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 723,76 грн.)

20.01.2009 виплачена заробітна плата у сумі 1954,84 за грудень 2008 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 803,44 грн.)

20.02.2009 виплачена заробітна плата у сумі 2011,88 за січень 2009 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 803,44 грн.)

20.03.2009 виплачена заробітна плата у сумі 1026,35 за лютий 2009 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 366,21 грн.)

20.04.2009 виплачена заробітна плата у сумі 1128,52 за березень 2009 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 366,21 грн.)

20.05.2009 виплачена заробітна плата у сумі 1160,99 за квітень 2009 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 413,14 грн.)

18.06.2009 виплачена заробітна плата у сумі 1165,82 за травень 2009 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 415 грн.)

17.07.2009 виплачена заробітна плата у сумі 1165,82 за червень 2009 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 415 грн.)

14.08.2009 виплачена заробітна плата у сумі 1175,17 за липень 2009 (сума несвоєчасно сплачених платежів - 418,32 грн.)

Зазначена у акті сума авансових платежів 6154,43 грн. підтверджується розрахунком сплати авансових платежів ТОВ «Абріс» ЛТД за період з 01.08.2008 по 31.08.2009, що є додатком № 4 до акту (а.с. 16).

На підставі вищевказаного акту перевірки 25.09.2009 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області прийняте рішення за № 579, яким до ТОВ «Абріс» ЛТД застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 50 % сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів у розмірі 3077,22 грн. (а.с. 22).

Також, на підставі вищевказаного акту перевірки 28.09.2009 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області прийняте рішення за № 579, яким до ТОВ «Абріс» ЛТД застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 50 % сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів у розмірі 3077,22 грн. (а.с. 24).

Листом за № 20773/08 від 11.12.2009 начальник УПФУ у м. Харцизьку Бєлая С.А. довела ТОВ «Абріс» ЛТД, що рішення за № 579 від 25.09.2009 про застосування фінансової санкції за несплату або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків у сумі 3077,22 грн. у вигляді 50 % сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів вважається недійсним як помилково виставлене (а.с. 110).

Позивач ставить питання про визнання обох рішень № 578 від 25.09.2009 та від 28.09.2009 незаконними.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області не доведена правомірність їх дій при винесенні рішення № 579 від 25.09.2009 та рішення № 579 від 28.09.2009.

Частиною 6 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Також, п.п. 5.1.5 Інструкції № 21-1, у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (33,2 відсотка, 4 відсотки, 42 відсотки, 19,92 відсотка цих сум).

У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах.

Крім того, статтею 5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці. У разі недостатності у платників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюються у пропорційних розмірах.

Отже, законодавство пов'язує момент сплати авансових платежів до органу Пенсійного фонду України з виплатою доходу (оплатою праці) страхувальником протягом базового звітного періоду. Виплата такого доходу, в свою чергу, здійснюється одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці.

Як встановлено у судовому засіданні, ТОВ «Абріс» ЛТД здійснювало виплату заробітної плати працівникам один раз на місяць, що знайшло своє відображення у акті перевірки (п.п. 1.6, 1.7 акту - а.с. 11; додаток 6 до акту - а.с. 19-20). Зокрема, згідно п. 1.7 акту перевірки у порушення вимог ст. 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачувалась один раз на місяць за весь перевіряємий період. При цьому порушень в частині нарахування та утримання страхових внесків із заробітної плати працівників на підприємстві не встановлено (п. 1.4 акту).

Таким чином, оскільки заробітна плата на підприємстві сплачувалася один раз на місяць, на заробітну плату позивачем нараховувалися та сплачувалися страхові внески до органу Пенсійного фонду, суд, з урахуванням вказаних вище положень законодавства, приходить до висновку, що у даному випадку в позивача відсутні підстави для нарахування та спати авансових платежів. Отже, є безпідставним висновок перевірки у частині порушення позивачем ч. 6 ст. 20 Закону № 1058, а відтак, є протиправним застосування органом Пенсійного фонду України до позивача фінансових санкцій за несплату авансових платежів зі страхових внесків, передбачених п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058.

Стосовно прийняття УПФУ в м. Харцизьку двох рішень за № 579 від 25.09.2009 та від 28.09.2009 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, суд зазначає наступне.

У відповідності до п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: …7) за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Вказане положення Закону № 1058 кореспондується з положеннями п.п. 9.3.7 Інструкції № 21-1, згідно з якими за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків накладається штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 19 цієї Інструкції. Розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки.

Положеннями Закону № 1058 та Інструкції № 21-1 не передбачається можливість складання у даному випадку двох рішень.

Крім того, стаття 61 Конституції України наголошує, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, 11.12.2009 начальником УПФУ в м. Харцизьку на адресу директора ТОВ «Абріс» ЛТД було направлено лист № 20773/08, згідно з яким рішення № 579 від 25.09.2009 про застосування фінансової санкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків на суму 3077,22 грн. у вигляді 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів вважається недійсним як помилково виставлене (а.с. 110). Таким чином, вказане рішення на даний час не тягне за собою будь-яких наслідків для позивача, оскільки самостійно визнано УПФУ в м. Харцизьку недійсним (помилково надісланим). Однак, визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій є компетенцією суду. Жодним нормативним актом не передбачено право органу Пенсійного фонду України визначати своє рішення недійсним, отже, у даному випадку відповідач діяв із порушенням ст. 19 Конституції України.

Крім того, вказаний вище лист був направлений позивачу під час перебування даної справи у провадженні суду. Тобто, на момент надходження позову ТОВ «Абріс» ЛТД до суду (23.10.2009) це рішення не було визнане органом Пенсійного фонду України помилковим, і на той час існувало два ідентичних рішення, що є неприпустимим.

Отже, приймаючи за наслідками проведеної перевірки два ідентичних рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків на однакові суми фінансових санкцій за одне й те ж саме порушення, відповідач УПФУ в м. Харцизьку діяв з порушенням принципу законності, тобто не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд не приймає до уваги пояснення представника відповідача щодо відмови бухгалтера ТОВ «Абріс» ЛТД від підпису про отримання рішення 25.09.2009, у зв'язку з чим ними було прийнято рішення від 28.09.2009, оскільки законодавством не передбачено таких повноважень органу Пенсійного фонду України.

У задоволенні позовних вимог про визнання нарахованих страхових внесків ТОВ «Абріс» ЛТД недоїмкою та стягнення з підприємства штрафу у розмірі 10% від суми несплачених страхових внесків суд відмовляє, оскільки ці вимоги не ґрунтуються на законі. Крім того, суд вже прийшов до висновку про протиправність рішень УПФУ в м. Харцизьку № 579 від 25.09.2009 та від 28.09.2009, якими до позивача були застосовані штрафні санкції.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України суд присуджує до стягнення на користь позивача судові витрати з Державного бюджету України пропорційно до задоволених позовних вимог, тобто у розмірі 1,70 грн.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Абріс» ЛТД до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання незаконними рішень про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну сплату авансових платежів із страхових внесків - задовольнити частково.

Визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 579 від 25.09.2009 на суму штрафу у розмірі 3077 (три тисячі сімдесят сім) грн. 22 коп.

Визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 579 від 28.09.2009 на суму штрафу у розмірі 3077 (три тисячі сімдесят сім) грн. 22 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Абріс» ЛТД судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 (одна) грн. 70 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 14 січня 2010 року.

Повний текст постанови складений 19 січня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Масло І.В.