Справа № 369/8757/18
Провадження №1-кс/369/2839/18
23.07.2018 року м.Київ
Слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянув у судовому засіданні в м. Києві клопотання старшої слідчої СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів, за матеріалами досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018110200003191 від 24.05.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України, -
Старша слідча СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, яке вона мотивувала тим, що Слідчим відділом Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018110200003191 від 24 травня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 190 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 з 23 червня 2015 року перебував на обліку внутрішньо переміщених осіб в ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з чим відносився до категорії осіб, які за наявності підстав та відсутності заборон мають право отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), регулюється «Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року за № 505 (далі - Порядок).
Відповідно до частини 3 Постанови установлено, що фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога.
Пунктом 2 Порядку, передбачено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 3 Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї).
Пунктом 5 Порядку, передбачено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, а саме прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий; реєстраційний номер облікової картки платника податків; зареєстроване та фактичне місце проживання; реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних.
Згідно п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Так, 23.06.2015 ОСОБА_4 , маючи прямий умисел та корисливий мотив на незаконне збагачення з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що з 28.05.2015 року у його володінні на праві приватної власності перебуває квартира, загальною площею квартири 46,6 кв. м., житловою площею квартири 22,8 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (зареєстровано право власності на нерухоме майно в Реєстраційній службі ІНФОРМАЦІЯ_2 28.05.2015 року на підставі Договору купівлі-продажу майнових прав №М15/7 від 01.07.2014 року), маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння грошовими коштами резервного фонду державного бюджету шляхом обману, переслідуючи при цьому мету незаконного збагачення, діючи умисно, 23.06.2015 подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 «Заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», до якої власноруч внесла неправдиві відомості щодо відсутності у володінні житла, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
В подальшому, на підставі вказаної заяви, рішенням від 24.06.2015 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , який не був обізнаний про злочинні наміри ОСОБА_4 , останньому було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 23.06.2015 по 22.12.2015.
Грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначені ОСОБА_4 . Зараховувались на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на його ім'я у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ТВБВ № НОМЕР_2 , МФО НОМЕР_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , р/р НОМЕР_5 .
Внаслідок чого, ОСОБА_4 незаконно, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, отримав на вказаний рахунок наступні грошові кошти, виділені з державного бюджету у вигляді соціальної допомоги:
?Липень 2015 року - 949,00 гривень;
?Серпень 2015 року - 949,00 гривень;
?Вересень 2015 року - 1074,00 гривень;
?Жовтень 2015 року - 1074,00 гривень;
?Листопад 2015 року - 1074,00 гривень;
?Грудень 2015 року - 1074,00 гривень,
якими розпорядилася на власний розсуд, чим завдала державі збитку на суму 6 194,000 гривень.
Крім того, 23.12.2015 ОСОБА_4 , діючи повторно, маючи прямий умисел та корисливий мотив на незаконне збагачення з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що з 28.05.2015 року у його володінні на праві приватної власності перебуває квартира, загальною площею квартири 46,6 кв. м., житловою площею квартири 22,8 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (зареєстровано право власності на нерухоме майно в Реєстраційній службі ІНФОРМАЦІЯ_2 28.05.2015 року на підставі Договору купівлі-продажу майнових прав №М15/7 від 01.07.2014 року), маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння грошовими коштами резервного фонду державного бюджету шляхом обману, переслідуючи при цьому мету незаконного збагачення, діючи умисно, 23.12.2015 подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 «Заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», до якої власноруч внесла неправдиві відомості щодо відсутності у володінні житла, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
В подальшому, на підставі вказаної заяви, рішенням від 01.01.2016 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , який не був обізнаний про злочинні наміри ОСОБА_4 , останньому було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 23.12.2015 по 22.06.2016.
Грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначені ОСОБА_4 . Зараховувались на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на його ім'я у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ТВБВ № НОМЕР_2 , МФО НОМЕР_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , р/р НОМЕР_5 .
Внаслідок чого, ОСОБА_4 незаконно, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, отримав на вказаний рахунок наступні грошові кошти, виділені з державного бюджету у вигляді соціальної допомоги:
?Січень 2016 року - 1074,00 гривень;
?Лютий 2016 року - 1074,00 гривень;
?Березень 2016 року - 1074,00 гривень;
?Квітень 2016 року - 1074,00 гривень;
?Травень 2016 року - 1130,00 гривень;
?Червень 2016 року - 1130,00 гривень,
якими розпорядилася на власний розсуд, чим завдала державі збитку на суму 6 556,00 гривень.
Крім того, 22.06.2016 ОСОБА_4 , діючи повторно, маючи прямий умисел та корисливий мотив на незаконне збагачення з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що з 28.05.2015 року у його володінні на праві приватної власності перебуває квартира, загальною площею квартири 46,6 кв. м., житловою площею квартири 22,8 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (зареєстровано право власності на нерухоме майно в Реєстраційній службі ІНФОРМАЦІЯ_2 28.05.2015 року на підставі Договору купівлі-продажу майнових прав №М15/7 від 01.07.2014 року), маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння грошовими коштами резервного фонду державного бюджету шляхом обману, переслідуючи при цьому мету незаконного збагачення, діючи умисно, 22.06.2016 подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 «Заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», до якої власноруч внесла неправдиві відомості щодо відсутності у володінні житла, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
В подальшому, на підставі вказаної заяви, рішенням від 10.08.2016 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , який не був обізнаний про злочинні наміри ОСОБА_4 , останньому було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 23.06.2015 по 22.12.2016.
Грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначені ОСОБА_4 . Зараховувались на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на його ім'я у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ТВБВ № НОМЕР_2 , МФО НОМЕР_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , р/р НОМЕР_5 .
Внаслідок чого, ОСОБА_4 незаконно, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, отримав на вказаний рахунок наступні грошові кошти, виділені з державного бюджету у вигляді соціальної допомоги:
?Липень 2016 року - 1130,00 гривень;
?Серпень 2016 року - 1130,00 гривень;
?Вересень 2016 року - 1130,00 гривень;
?Жовтень 2016 року - 1130,00 гривень;
?Листопад 2016 року - 1130,00 гривень;
?Грудень 2016 року - 884,97 гривень,
якими розпорядилася на власний розсуд, чим завдала державі збитку на суму 6 534,94 гривень.
Своїми неправомірними діями ОСОБА_4 завдав державі збитку на загальну суму 19 284,97 гривень.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Краснодон, Луганської області, українець, громадянин України, безробітній, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , та проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий.
ОСОБА_4 будучи належним чином повідомлений про дати та час виклику до СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області, що відбувалися 26.04.2018, 07.06.2018, 12.06.2018, 02.07.2018, не з'явився, не повідомивши про причини своєї неявки. Доставити підозрюваного приводом до відділку не виявилось за можливе, у зв'язку з чим, існує достатньо підстав вважати, що ОСОБА_4 переховуєтьсявід явки до слідчого з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення злочину середньої тяжкості.
З метою виконання завдань кримінального провадження, повного, всебічного та об'єктивного здійснення досудового розслідування, та встановлення місцезнаходження ОСОБА_4 , що може бути підтверджено аналізом телефонних з'єднань, та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які будуть отримані від оператору мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, у зв'язку з чим необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , щодо абонентських номерів НОМЕР_6 , та можливість їх вилучити, а саме інформації про: дату, час і тривалість вхідних та вихідних телефонних з'єднань, з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій та їх адресу, а також адресу місцеперебування абоненту зазначеного телефонного номеру в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання із зазначенням типу з'єднання, ідентифікатора (IMEI та IMSI), без змісту вхідних та вихідних SMS-повідомлень, з інформацію про GPRS-трафік, з урахуванням нульових дзвінків вказаних номерів телефону за період часу з 00:00 24.05.2018 по строк дії ухвали.
Документи (інформація) щодо здійснення дзвінків зазначених вище користувачів мобільних номерів, відправки SMS-повідомлень, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отриманих послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, як самі по собі, так в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема встановлення місця знаходження ОСОБА_4 , який переховується від органів досудового розслідування. Крім цього, на даний час неможливо іншим способом встановити дані обставини.
Тому слідча просила надати дозвіл старшому слідчому СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , оперуповноваженому ВКП Києво- Святошинського ВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_6 або іншим оперуповноваженим ВКП Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області, на тимчасовий доступ до документів (інформації) у паперовому та електронному вигляді, які перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , про здійснення дзвінків та відправку SMS-повідомлень з номера оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », НОМЕР_6 в період з 00:00 24.05.2018 по строк дії ухвали, із зазначенням адрес розташування базових станцій; типу з'єднання (вхідні, вихідні дзвінки, нульові з'єднання, SMS, MMS, GPRS, переадресація); дати, часу та тривалості з'єднання; ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання (абонента А) (абонентський, серійний, ІМSI номери сім-картки, ІМЕІ); ідентифікаційних ознак терміналу, з яким відбувався сеанс зв'язку (абонент Б), з'єднання нульової тривалості; відомостей про абонента (за наявності контрактної угоди), з можливістю вилучення даної інформації.
Суд розглядає клопотання у відсутність представників ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з метою унеможливлення завчасного знищення або переховування документів, зазначених у клопотанні.
В судовому засіданні слідча вимоги клопотання підтримала та просила його задоволити.
В силу ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, а заходами забезпечення кримінального провадження є в тому числі тимчасовий доступ до речей, документів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.
Вивчивши матеріали клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення, оскільки з матеріалів кримінального провадження вбачається про неможливість отримати слідчим відомості в інший спосіб, потреби досудового розслідування виправдовують такий захід забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, і дані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку, з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 131, 159-163, 164 КПК України, суд, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , оперуповноваженому ВКП Києво- Святошинського ВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_6 або іншим оперуповноваженим ВКП Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області, на тимчасовий доступ до документів (інформації) у паперовому та електронному вигляді, які перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , про здійснення дзвінків та відправку SMS-повідомлень з номера оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », НОМЕР_6 в період з 00:00 24.05.2018 по строк дії ухвали, із зазначенням адрес розташування базових станцій; типу з'єднання (вхідні, вихідні дзвінки, нульові з'єднання, SMS, MMS, GPRS, переадресація); дати, часу та тривалості з'єднання; ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання (абонента А) (абонентський, серійний, ІМSI номери сім-картки, ІМЕІ); ідентифікаційних ознак терміналу, з яким відбувався сеанс зв'язку (абонент Б), з'єднання нульової тривалості; відомостей про абонента (за наявності контрактної угоди), з можливістю вилучення даної інформації. Строк дії ухвали 1 місяць.
Ухвала оскарженню не підлягає.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Слідчий суддя: ОСОБА_1