Справа №463/3872/18
Провадження №3/463/1466/18
02 серпня 2018 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова - Нор Н.В.
розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, не працюючого, проживаючого: ІНФОРМАЦІЯ_2
за ст. 130 ч. 1 КУпАП, -
Працівниками поліції складено протокол про те, що ОСОБА_1, керуючи автотранспортним засобом Шевроле, д.н.з. НОМЕР_1 25.06.2018р. о 03.41 год. за адресою м. Львів, перехрестя вул. Личаківська - вул. Винниченка з ознаками алкогольного сп'яніння відмовився від проходження медичного огляду, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.
ОСОБА_1, як особа яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки не повідомив. При цьому, скерував до суду письмові заперечення, в яких зазначає, що працівники поліції не пропонували йому пройти медичний огляд в медичному закладі та крім цього, не забезпечили проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я після того, як він сам запропонував поїхати на експертизу. Тому, просить провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення. Враховуючи вимоги ст. 268 КУпАП вважаю можливим розглянути справу без його участі.
Розглянувши матеріали справи, вважаю, що в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП слід відмовити виходячи з наступного.
З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП, полягає в тому числі у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно п. 2 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008р., огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначаєтьсяІнструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1452/735 від 09.11.2015р.
Відповідно до роз'яснень, висвітлених в п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2015р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», ознаки сп'яніння у випадку ухилення водія від огляду необхідно зафіксувати в протоколі.
Крім того, за змістом п. п. 6, 7, 8 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно оглянутого в судовому засіданні відеозапису обставин події, ОСОБА_1 працівник поліції запропонував пройти медичний огляд на місці зупинки. ОСОБА_1 відмовився пройти медичний огляд на місці зупинки, що працівник поліції одразу кваліфікував як відмову від проходження медичного огляду та не пропонував пройти цей огляд в медичному закладі. Крім того, на пропозицію ОСОБА_1 поїхати на експертизу працівник поліції висловився про можливість проходження медичного огляду на місці зупинки за допомогою спеціального технічного пристрою - газоаналізатора «Drager», що в загальному, свідчить про порушення порядку проходження медичного огляду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи те, що відмова від проходження медичного огляду на місці зупинки є правом особи, а працівниками поліції не було забезпечено проходження такого огляду в медичному закладі, приходжу до переконання, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю, оскільки в його діях відсутні подія та склад інкримінованого правопорушення, адже відмова від проходження медичного огляду на місці зупинки не створює складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. В порушення процедури проведення медичного огляду, працівник поліції не пропонував пройти такий огляд в медичному закладі.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 130, 247, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Нор Н. В.