Постанова від 03.08.2018 по справі 443/1236/18

Справа №443/1236/18

Провадження №3/443/353/18

ПОСТАНОВА

/про закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення/

03 серпня 2018 року м. Жидачів

Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Ціпивко І.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли із Жидачівського ВП Стрийського ВП ГУНП у Львівській області відносно:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно із протоколом серії БД №376494 від 07.07. 2018 року ОСОБА_1 07.07.2018 року, близько 03:25 год. в м. Жидачів по вул. С. Стрільців, 26, Львівської області керував транспортним засобом «ВАЗ - 21140» р.н. «ВС2025СІ», в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 А ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

При розгляді справи ОСОБА_1 вини в інкримінованому йому обвинуваченні не визнав. Зазначив, що 07.07.2018 року, близько 03:25 год., дійсно керував автомобілем НОМЕР_1,в м. Жидачів по вул. С. Стрільців, 26, де був зупинений працівниками поліції. Останні, після його зупинки, одразу ж почали звинувачувати його у вживанні алкогольних напої та запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Знаючи, що алкоголю не вживав, на вимогу працівників поліції згодився. Проте, вказане освідчення було проведено з грубим порушенням законодавчо встановлених вимог. Так, йому було відмовлено в проходженні огляду на місці події та доправлено до медичного закладу. Однак і там, черговий лікар не пропонував йому продути спеціальні технічні засоби чи здати біологічні взірці для лабораторного дослідження. Вказаний огляд проводився виключно на підставі його поверхневого огляду, результати якого зафіксовано в акті. З результатами такого не згідний, оскільки останні не відповідають фактичним подіям, базуються на суб'єктивних твердженнях та не підкріплені жодними допустимими доказами. Відтак, просить провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю в його діях правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1, який просить провадження в справі закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в даному випадку відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого спяніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, зазначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Частиною другою статті 266 КУпАП встановлено, що огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції у присутності двох свідків.

Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції(далі - Інструкція).

Відповідно до п.1 Розділу І Інструкції визначено процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.

Пунктом 2 та 3 Розділу І Інструкції визначено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Пунктом 6 Розділу І Інструкції визначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться, зокрема

- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби).

Пунктом 6 Розділу ІІ Інструкції визначено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Пункт 10 Розділу ІІ Інструкції визначає, що результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.

Всупереч наведеному, відомості про вручення ОСОБА_1 вказаного Акту огляду відсутні. Більше того, особа, якій ставиться в провину вказане адміністративне правопорушення заперечив факт ознайомлення його з відповідним документом.

Дійсно, згідно п.9. Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, встановлено, що з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я та виписує направлення на огляд водія транспортного засобу, згідно певної форми.

Пункти 15 та 19 Розділу ІІІ (Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів) Інструкції визначає, що за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я.

Згідно із пунктами 16, 20 та 22 Розділу ІІІ (Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів) Інструкції - висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.

Таким чином, складання Акта медичного огляду є первинною процедурою на підставі якого видається Висновок щодо результатів медичного огляду. Відтак, виключно Висновок щодо результатів медичного огляду є належним та допустимим доказом перебування/не перебування особи в стані алкогольного сп'яніння.

Також, суд не бере до уваги протокол серії БД №376494 від 07.07. 2018 р., складений щодо ОСОБА_1 за ч.1ст.130 КУпАП, оскільки такий, як вище встановлено не підтверджено жодними належними та допустимими доказами.

Окрім того, слід звернути увагу, що частина третя ст.266 КУпАП визначає, що проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я, здійснюється виключно у разі незгоди водія на проведення огляду працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд.

Аналіз, вказаної норми вказує на те, що первинним є огляд(чи пропозиція його проведення) на місці події. Тому, відсутність вказаного свідчить про порушення законодавчо визначеної процедури проведення огляду.

Відтак, підставними є покликання ОСОБА_1 на порушення процедури та порядку його огляду на стан сп'яніння .

Європейський Суд з прав людини у рішенні «Шмауцер (Schmautzer)проти Австрії» від 23.10.1995 року зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у виді штафу чи обмеження у користуванні водійськими правами, підпадають під визначення «кримінального обвинувачення».

Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Суд вважає, що відсутні підстави для повернення протоколу про адміністративне правопорушення на дооформлення, оскільки в судовому засіданні безспірно встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

За змістом ст. 247 КУпАП відсутність події правопорушення означає, що відсутнє діяння, яке підпадає під ознаки адміністративного проступку. Відсутність складу адміністративного правопорушення означає, що діяння, яке ставилося в провину правопорушнику, ним вчинено, але відсутні обов'язкові ознаки, що характеризують суб'єкт, суб'єктивну сторону, об'єкт і об'єктивну сторону цього правопорушення.

Аналіз зазначених вище доказів, переконує суд в тому, що в даному випадку відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, оскільки прямих, безспірних і безсумнівних доказів перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, в ході судового засідання не здобуто та вини в судовому засіданні не встановлено. Тому провадження по справі слід закрити на підставі п.1ст.247 КУпАП.

Керуючись п.1 ст.247, ст.284 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1ст.130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СУДДЯ І.І. Ціпивко