Справа №295/5632/17
Категорія 251
3/295/3001/18
20.07.2018 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Гулак Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Дзюбенко С.О.,
прокурора Сероветник Т.В.
розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працює старшим майстром лісу Корбутівського військового лісництва ДП «Житомирський військовий лісгосп», -
ОСОБА_1 у період з 29.02.2016 року по теперішній час обіймає посаду майстра лісу Корбутівського військового лісництва ДП «Житомирський військовий лісгосп».
Відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення є працівники державної лісової охорони.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції. Проте, в порушення вимог статті 45 Закону ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, а саме за 2016 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, при наступних обставинах.
Так, на підставі наказу ДП «Житомирський військовий лісгосп» «Про переведення» від 19.02.2016 року №8-к ОСОБА_1 з 29.02.2016 року переведено на посаду старшого майстра лісу Корбутівського військового лісництва.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема, підпунктом «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на працівників державної лісової охорони.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1. перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
2. другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» внесено зміни до розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Законом України «Про запобігання корупції», який доповнено пунктом 5-1, згідно з яким продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подано декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2016 рік 03.05.2017 року, тобто на 3 дні пізніше, ніж передбачено законом.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснив: про те, що потрібно було подати електронну декларацію про майновий стан і доходи, йому було відомо, однак неподанню декларації слугувало його вагання з приводу чітких роз'яснень у його посадових інструкціях з приводу віднесення його посади до категорії осіб, які зобов'язані здійснити подання декларації, а тому її було подано лише 03.05.2017 року.
Отже, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію осіб, які здійснюють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік тільки 03.05.2017 року, тобто несвоєчасно без поважних причин.
У судовому засіданні прокурор просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, провадження по справі закрити за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Адвокат ОСОБА_2 у судовому засіданні просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Суду пояснив, що ОСОБА_1 неодноразово заходив на сайт, однак він був перевантажений, виникала помилка з ключем доступу. Спочатку ОСОБА_1 був зареєстрований на пошті мейл ру, однак лише в травні він дізнався, що на вказану пошту повідомлення не приходять. В подальшому він зареєстрував ще декілька нових поштових скриньок, однак помилки при вході виникали, після чого написав у службу підтримки сайту лист про зміну електронної пошти. Незважаючи на зміну пошти, ОСОБА_1 30 квітня зайти на сайт не зміг.
Заслухавши прокурора, представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оцінивши докази в їх сукупності, а саме: протокол №74 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 23.05.2017 року; копію запиту на ім'я ДП «Житомирський військовий лігосп»; копію відповіді на запит; копію наказу №8-к від 19.02.2016 року «Про переведення»; копію розпорядження №1 від 07.03.2017 року «Про здійснення контролю за поданням декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (е-декларації)» з додатками; посадову інструкцію старшого майстра лісу; письмові пояснення ОСОБА_1; копії витягів з електронної пошти ОСОБА_1 та Єдиного державного реєстру декларацій, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і дана обставина доведена належними й допустимими доказами, що не виключає склад адміністративного правопорушення в його діях.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Враховуючи, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 38, 172-6 ч. 1, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя Н.А. Гулак
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.