Провадження №3/760/5285/18
у справі №760/16051/18
20 липня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Кривулько С.В., за участю представника Київської міської митниці ДФС Грабчака П.В., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли з Київської міської митниці ДФС, відносно громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрован та проживає за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Оболонським РУ ГУ МВС України в м. Києві від 17.10.200 року, РНОКПП НОМЕР_1, на дату переміщення через митний кордон України та митного оформлення товарів - керівник ПП «ЯРОСЛАВ» (ЄДРПОУ 21635240) по факту порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС надійшов адміністративний матеріал з протоколом № 0278/10000/18 від 21.05.2018, складений відносно громадянина України ОСОБА_3 про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно протоколу вбачається, що 16.05.2018 через митний кордон України в зоні діяльності Сумської митниці ДФС, автомобільним транспортом з р.н НОМЕР_3, з Туркменістану на митну територію України ввезено товари «махрові рушники, серветки, простирадла купальні» загальною вагою брутто 11 242, 8 кг, нетто - 10 872 кг та загальною кількістю 530 пакувальних місць. Переміщення вказаного вантажу здійснено за попередньою митною декларацією ПП «ЯРОСЛАВ» від 07.05.2018 № UA100000/2018/829173 та на підставі товаросупровідних документів.
Згідно з поданими товаросупровідними документами відправником товарів виступає «Ашхабадський текстильний комплекс» (Туркменістан), одержувачем - ПП «Ярослав» (Україна) за розпорядженням ОсОО «Алтын Групп Трейдинг» (Киргизстан).
17.05.2018 вищевказані товари доставлені в зону діяльності Київської міської митниці ДФС та заявлені декларантом ПП «Ярослав» гр. ОСОБА_5 у вільний обіг за митною декларацією типу «ІМ 40 ДЕ» (далі - МД) № UA100110/2018/345656.
Разом із вказаними митними деклараціями та товаросупровідними документами до митниці подано зовнішньоекономічний контракт від 21.04.2018 № 21/04ЯАГ з додатком до нього № 1, укладений між продавцем - ОсОО «Алтын Групп Трейдинг» (Киргизька Республіка) та покупцем - ПП «Ярослав» (Україна) в особі представника ОСОБА_6; сертифікат про походження товарів форми СТ-1 від 04.05.2018 № TM UA87952168 та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення, документи, які зазначені в гр. 44 МД.
Згідно з рахунком-фактурою (інвойсом) від 04.05.2018 № 399 до вказаного контракту загальна вартість товарів становить 54 360 доларів США.
Під час здійснення митних процедур, посадовою особою підрозділу митного оформлення направлено електронне повідомлення декларанту про необхідність, відповідно до п. 2 ст. 264 МК України, надання оригіналів документів, визначених ч. 3 ст. 335 МК України, що підтверджують надання пільг по миту.
Того ж дня, декларантом надано митну декларацію країни відправлення типу «ЕК 10» № 07218/050518/0001964, відповідно до якої встановлено наступне: що 05.05.2018 з території Туркменістану в Україну на адресу ПП «Ярослав» (Україна), ОсОО «Алтын Групп Трейдин» (Киргизстан) (гр. 8) автомобільним транспортним засобом з р.н.з. НОМЕР_3 (гр. 18, 25) на умовах поставки «EXW TM Asgabads» (гр. 20) відправлено товари «махрові рушники, серветки, простирадла купальні» загальною вагою брутто 11 243 кг, нетто - 10 872 кг та загальною кількістю 530 пакувальних місць.
При цьому, відповідно до гр. 22 «валюта та фактурна вартість» експортної митної декларації № 07218/050518/0001964 фактурна вартість даних товарів становить - 380 520 ТМТ (туркменський новий манат), що згідно офіційного курсу валют Національного банку Туркменістану на дату оформлення експортної декларації (05.05.2018) (1 USD - 3.50 TMT) складає 108 720 доларів США.
Згідно графи 4 «місце та дата завантаження» СMR № АА 0019938, який є товаротранспортним документом та на підставі якого здійснюється міжнародне перевезення товарів, вищевказаний товар в автомобіль з р.н.з. НОМЕР_3 завантажено в м. Ашгабат, Туркменістан.
Згідно із п.2 статті 53 МК України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є в тому числі й копії митної декларації країни відправлення.
Тобто, фактично фактурна вартість експортованих в Україну товарів становить 108 720 доларів США.
В результаті вивчення і співставлення всіх вищевказаних документів встановлено, що товари, товари «махрові рушники, серветки, простирадла купальні» загальною вагою брутто 11 242, 8 кг, нетто - 10 872 кг та загальною вартістю 108 720 доларів США, що згідно курсу НБУ на дату переміщення через митний кордон України (16.05.2018) (1 USD - 26, 21080700 грн.) складає 2 849 638, 94 грн., переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення їх митної вартості.
Перебуваючи на посаді керівника підприємства, гр. ОСОБА_3 відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов'язана надавати до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.
Безпосередні предмети правопорушення вилучені та розміщені на відповідальне збереження в Київській міський митниці ДФС.
Загальна вартість предметів правопорушення складає 2 849 638,94 грн.
Отже, на думку митного органу, в діях громадянина України ОСОБА_3 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник Київської міської митниці ДФС вважав обставини викладені в протоколі № 0278/10000/18 від 21.05.2018 доведеними та просив притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Представник ОСОБА_3 - ОСОБА_2 в судовому засіданні просив закрити провадженні у справі за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_3 не зявився, надавши до суду письмові заперечення щодо протоколу про порушення митних правил останнім.
В обгрунтування своїх заперечень проти протоколу зазначає, що при митному оформленні товару, декларантом були подані всі документи, оформлені у встановленому чинним законодавством порядку та містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару.
Зазначена в протоколі митна декларація містить інформацію щодо відправника «Ашхабадський текстильний комплекс» за дорученням ТОВ «Алтин Груп Трейдінг». Ціна на яку посилаються митні органу як на підставу складання протоколу, встановлена між «Ашхабадський текстильний комплекс» та ТОВ «Алтин Груп Трейдінг». Вказав, що ПП «Ярослав» немає жодного відношення до ціноутворення та контракту з «Ашхабадський текстильний комплекс» не укладало.
Просить закрити провадження у зв'язку з відсутню в його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
За диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України, переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів та ТЗ через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Необхідно враховувати, що підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності: - недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Відповідно до ст. 459 МК України, суб'єктом правопорушення можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, а також посадові особи підприємств.
Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Досліджені в суді матеріали справи у їх сукупності свідчать про відсутність в діях ОСОБА_3 складу правопорушення передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, виходячи з наступного.
Так, з наданих матеріалів встановлено, що відповідно до протоколу про порушення митних правил, пояснень представника Київської міської митниці ДФС вбачається, що підставою для порушення справи про порушення митних правил, складання протоколу, послугувало переміщення ПП «Ярослав» в особі керівника ОСОБА_3 товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення їх митної вартості.
Відповідно до договору № АДТ -0383 від 23.01.2018 укладеного між «Ашхабадський текстильний комплекс» та ТОВ «Алтин Груп Трейдінг» сума контракту склала 770 000, 00 тенге.
Відправником товарів виступає «Ашхабадський текстильний комплекс» (Туркменістан), одержувачем - ПП «Ярослав» (Україна) за розпорядженням ОсОО «Алтын Групп Трейдинг» (Киргизстан).
Товари доставлені в зону діяльності Київської міської митниці ДФС та заявлені декларантом ПП «Ярослав» гр. ОСОБА_5 у вільний обіг за митною декларацією типу«ІМ 40 ДЕ» (далі - МД) № UA100110/2018/345656.
Крім того, до митної декларації було подано зовнішньоекономічний контракт від 21.04.2018 № 21/04ЯАГ з додатком до нього № 1, укладений між продавцем - ОсОО «Алтын Групп Трейдинг» (Киргизька Республіка) та покупцем - ПП «Ярослав» (Україна) в особі представника ОСОБА_6 З даного контракту вбачається, що сума до сплати за товар складає 54360,00 дол. США.
Згідно з рахунком-фактурою (інвойсом) від 04.05.2018 № 399 до вказаного контракту загальна вартість товарів становить 54 360 доларів США, яка відповідає ціні, зазначеної у вищенаведеному контракті.
Отже, вартість товару повністю відповідає інвойсу від 04.05.2018 № 399, відповідно до якого вносилась інформація в митну декларацію.
Доказів на спростування даних обставин, митним органом не надано.
Відповідно до ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є:
1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил;
2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу;
3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.
З огляду на викладене, в діях ОСОБА_3 відсутні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушенням.
Відповідно до ст.9 КУпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, встановлюючи у відповідності до ст. 251 КУпАП, наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що докази вчинення ОСОБА_3 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, у справі відсутні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що провадження відносно ОСОБА_3 за ч.1 ст. 483 МК України підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 483, 486, 487, 491, 495, 497, 522, 524, 526-528 Митного кодексу України, ст. 247, 279, 280, 283-285 КУпАП, суд, -
Закрити провадження відносно ОСОБА_3 у справі про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Предмет правопорушення, вилучений згідно опису предметів від 24.05.2018 до протоколу про порушення митних правил №0278/10000/18 від 21.05.2018, повернути власнику ПП «Ярослав» в особі директора ОСОБА_3.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: