Справа № 521/12796/18
Провадження № 2-а/521/269/18
01 серпня 2018 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Бобуйок І.А., дослідивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 65098, м. Одеса, вул. Вчительська, 6), ОСОБА_2 (місце проживання: 65098, м. Одеса, вул. Вчительська, 6) до Управління виконавчої служби міста ОСОБА_3 територіального управління юстиції (місцезнаходження: 65072, м. Одеса, вул. Б. Дерев'янка, 1) про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Малиновського районного суду міста ОСОБА_3 надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління виконавчої служби міста ОСОБА_3 територіального управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивачі просять зобов'язати Виконавчу службу м. Одеси ГТУЮ негайно стягнути з Резервного казначейського фонду держави України борг за весь час по мінімальним пенсіям.
Вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 20 КАСУкраїни місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Згідно з ч. 2 с. 170 КАСУ про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви. Відповідно до ч. 6 ст. 170 КАСУкраїни разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Виходячи з обґрунтування позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління виконавчої служби міста ОСОБА_3 територіального управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії суд розуміє, що це є скарга на дії або бездіяльність державного виконавця.
На підставі вище викладеного, суд доходить висновку, що заявлені позовні вимоги повинні розглядатися за положеннями ЦПК України. Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи та ч. 1 ст 448 ЦПК України скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Керуючись зазначеним, відповідно до положень ст. 20, 170 КАС України, ст. 447, ч.1 ст. 448 ЦПК України суд
У відкритті провадження в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління виконавчої служби міста ОСОБА_3 територіального управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено. У разі скасування ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
СУДДЯ: І.А. Бобуйок