Рішення від 27.07.2018 по справі 460/2005/14-ц

Справа № 460/2005/14-ц

Провадження №2/460/90/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

27.07.2018 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючої судді - Швед Н.П.

з участю секретаря - Козака О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в місті Яворові цивільну справу за позовом прокурора Городоцької місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області з участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору відділу Держземагенства в Яворівському районі про визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся в суд з позовною заявою в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області з участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору відділу Держземагенства в Яворівському районі про визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку.

В обгрунтування клопотання покликається на те, що слідчим відділенням Яворівського РВ ГУ МВС України у Львівській області внесено відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань №:12014140350000400 від 26 березня 2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України та розпочато досудове розслідування.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2, працюючи на посаді голови ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області в період з 2002 року по 2010 рік, та будучи державним службовцем, який уповноважений на здійснення організаційно-розпорядчих функцій, вчинив неналежне виконання службових обов»язків, внаслідок чого було спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, а саме у 2007 році, виконуючи свої службові обов'язки та будучи головою даної сільської ради, здійснював розгляд та погодження виготовленої технічної документації з відведення у власність земельної ділянки площею 0,15 га в с.Страдч Яворівського району Львівської області ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка фактично частково знаходилася за межами населеного пункту.

Внаслідок неправомірних дій сільського голови, відповідачу ОСОБА_3 було видано державний акт на право власності на землю серії ЯД № 454251 від 21 серпня 2007 року на земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд. Дана земельна ділянка частково знаходилась за межами населеного пункту, тому розпорядження такою земельною ділянкою не входить до сфери повноважень сільської ради, а відтак державний акт про право власності на землю підлягає скасуванню.

Просить суд постановити рішення, яким визнати недійсним та скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку кадастровий №4625885500:06:001:0158 площею, 0,1500 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд серії ЯД № 454251 від 21 серпня 2007 року, виданий ОСОБА_3, вартість., якої згідно експертно-грошової оцінки становить 380 880 гривень. Вилучити вищевказану земельну ділянку в ОСОБА_3 та передати її в розпорядження ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області. Зобов'язати відділ Держземагентства в Яворівському районі скасувати державну реєстрацію на зазначену земельну ділянку.

В судове засідання прокурор Труба Н.В. не з"явилася, на адресу суду скерувала заяву, у якій позовні вимоги підтримує повністю з мотивів, викладених в позові. Просить задоволити такий повністю, розгляд справи проводити у її відсутності.

Представник позивача ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області не з'явився, хоча про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, а тому суд вважає можливим розглянути справу у його відсутності.

Відповідач та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, хоча про час і місце слухання справи були повідомлені належним чином, а тому суд вважає можливим розглянути справу у їх відсутності. З поданих суду письмових заперечень вбачається, що відповідач категорично заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що рішення ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області про передачу спірної земельної ділянки у власність відповідачу прокурором не оскаржується, а відповідач не може відповідати за помилки органу місцевого самоврядування.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Відповідно до рішення ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області № 319 від 19.07.2007 року ОСОБА_3 надано у власність земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться в с. Страдч Яворівського району Львівської області біля ОСОБА_4.

На підставі даного рішення, 21.08.2007 року ОСОБА_3 видано державний акт про право власності на земельну ділянку серії ЯД №454251.

Ухвалою Яворівського районного суду від 29.05.2014 року у справі № 460/1265/14-к ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України на підставі ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014140350000400 від 26 березня 2014 року щодо ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 367 КК України закрито.

Як встановлено ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 29.05.2014 року в справі № 460/1265/14-к неналежне виконання службових обов'язків ОСОБА_2,полягало у підписанні технічного завдання на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку, що передавалась у власність громадянину, рішення ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області, схеми розміщення земельної ділянки, акту встановлення і узгодження меж, кадастрового плану земельної ділянки та викопіювання з індексної карти (картографічного матеріалу), із недостовірними даними щодо місця розташування земельної ділянки, призвело в тому числі і до подальшого виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку та неправомірної її передачі у власність ОСОБА_3, внаслідок цього із земель державної власності неправомірно вилучено земельну ділянку загальною площею 0,1500 га та вартістю 380 880 гривень, чим завдано державним інтересам шкоди на вказану суму, що є тяжким наслідком.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України в редакції від 20.06.2007 року, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Прокурор, як на підставу для представництва інтересів держави в суді, посилався на порушення інтересів держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області у зв'язку з вибуттям з державної власності земельної ділянки площею 0,15 га, яка частково знаходиться за межами населеного пункту, тобто не входить до сфери повноважень щодо розпорядження такою органом місцевого самоврядування - ОСОБА_1 сільською радою.

Проте, таке посилання не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки право на судовий захист суб'єктивних прав, свобод та інтересів юридичних осіб, а також держави здійснюється шляхом звернення до суду з позовом, який у процесуальному розумінні є зверненням до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів і складається з двох елементів: предмету та підстави позову. Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Підстава позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.

Згідно із ст. 45 ЦПК України в редакції від 04.06.2014 року (діяла на час звернення до суду з позовом) з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами. При цьому прокурор повинен надати суду документи, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин.

В резолютивній частині рішення Конституційного Суду України зазначено, що під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Право прокурора на здійснення представництва в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави виникає у випадках нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування або іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Як вже зазначалося та було встановлено судом, прокурор, звертаючись із позовом у даній справі в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, таким органом визначив ОСОБА_1 сільську раду Яворівського району Львівської області, хоча мотивом заявленого позову є саме неправомірне, з перевищенням власних повноважень розпорядження органом місцевого самоврядування земельною ділянкою, що частково розташована за межами населеного пункту, тобто належить до сфери управління відповідного органу державної влади згідно Перехідних положень Земельного кодексу України. Звідси слідує, що захисту підлягають держави не в особі ОСОБА_1 сільської ради, а в особі органу виконавчої влади, до сфери якого належить розпорядження земельними ділянками за межами населеного пункту.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 258 від 10.05.2012 затверджено Положення про головне управління Держземагенства в області (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2012 за № 852/21164), згідно з пунктом 4.32. якого Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування для всіх потреб в межах області.

Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері земельних відносин щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок" № 365-VIІ від 02.07.2013, який набув чинності із 27.07.2013, пункт "і" частини першої статті 15 Земельного кодексу України виключено; статтю 151 Земельного кодексу України (Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин) доповнено пунктом 1), згідно з яким до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить: зокрема розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1. Реорганізувати територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 2. Установити, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, згідно із пунктом 1 якого Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є: 1) реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру; 2) надання адміністративних послуг згідно із законом у відповідній сфері; 3) внесення на розгляд Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначеній сфері, крім пропозицій щодо формування державної політики з використання і охорони земель сільськогосподарського призначення, які вносяться на розгляд Міністра аграрної політики та продовольства.

Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань: серед іншого розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Відповідно до п.п. 12 п. 74 Положення про ГУ Держгеокадастру у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 01.02.2016 р. №48 ГУ Держгеокадастру у Львівській області розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Львівської області.

Таким чином, ГУ Держгеокадастру у Львівській області є уповноваженим органом на захист спірних правовідносин, отже при подачі позовної заяви прокурором було неправильно визначено позивача, тобто орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У зв'язку із наведеним в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.ст.ст.4,7, 128,141, 223,247, 263-265, 268, 280-283, 354 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

У позові прокурора Городоцької місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Яворівського району Львівської області з участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору відділ Держземагенства в Яворівському районі про визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку - відмовити.

Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Львівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання, через Яворівський районний суд Львівської області.

Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Швед Н.П.