Справа 350/1344/18
Номер провадження 3/350/467/2018
01 серпня 2018 року смт.Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Калиній Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Рожнятівського відділення поліції Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, громадянина України, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КпАП України,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серії БД № 394954 від 09 липня 2018 року, вказаного дня, приблизно о 04 годині 30 хвилин, у с. Небилів по вул. Небилівська, ОСОБА_1 керував автомобілем марки «РеноТрафік», номерний знак НОМЕР_1, у стані з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, внаслідок чого порушив п. 2.5 ПДР.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, направив суду електронне повідомлення, в якому пояснив, що свою вину у вчиненні правопорушення не визнає. Всупереч вимогам закону, працівники поліції склали протокол у відсутності свідків. Будь-яких порушень Правил дорожнього руху він не допускав, протокол складений безпідставно та з порушенням встановленого порядку. Зважаючи на вищенаведене, просить провадження у справі закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Справу просить розглянути у його відсутності.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження у справі слід закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2, 3 с. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, ЄСПЛ у справі «Аллене де Рібермон проти Франції» вказав, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
Згідно ч. 1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» звертається увага суду на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП наступає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Отже, обов'язковою ознакою правопорушення, передбаченого вказаною частиною даної статті КУпАП, є керування транспортним засобом особою перебуваючи у стані сп'яніння або відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
За змістом п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до пунктів 6, 7 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
У протоколі зазначені відомості лише про одного свідка, а тому вважати, що він був складений у присутності двох свідків не має підстав.
Отже протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням встановленого порядку, оскільки водію не запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу на місці зупинки транспортного засобу, він складений у відсутності двох свідків. Крім того, в ньому не зазначені дії порушника щодо ухилення від огляду.
За таких обставин протокол не відповідає вимогам статей 256, 266 КУпАП, а тому є недопустимим доказом.
Відповідно до ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими доказами.
До матеріалів справи додано Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів, в якому зазначено, що огляд водія проведений за допомогою технічного засобу «ALCOTEST Драгер 6810». Однак відповідної роздруківки про стан алкогольного сп'яніння не надано, а протокол про адміністративне правопорушення складено у зв'язку з відмовою від проходження медичного огляду на стан сп'яніння. Такі обставини дають суду підстави вважати, що огляд водія ОСОБА_1 проведений працівником поліції на місці зупинки з допомогою технічного засобу, однак з невідомих причин роздруківка з результатом огляду відсутня.
Відеофайл, що міститься на доданому до матріалів справи компакт -диску, не містить будь-яких даних на підтвердження фату відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан сп'яніння.
Будь-які інші докази на підтвердження фату вчинення ОСОБА_1 правопорушення, суду не представлено.
За таких обставин вважаю недоведеною вину ОСОБА_1 у відмові від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, як особи, що здійснювала керування транспортним засобом перебуваючи у стані з явними ознаками алкогольного сп'яніння, тобто у вчиненні даного правопорушення, а тому вважаю за необхідне справу закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247 п.1, 7, 266, 268, 279, 283, 284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 130 ч. 1 КУпАП за відсутністю події і складу даного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з часу її проголошення.
Суддя Г.В. Калиній