ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
про відкриття провадження у справі
01 серпня 2018 року м.Харків Справа № 913/368/18
Провадження №14/913/368/18
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А., розглянувши матеріали позовної заяви №03/18/3142 вих.18 від 27.07.2018
за позовом Заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах:
позивача: Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області,
до відповідача-1: Рубіжанської міської ради Луганської області, м.Рубіжне Луганської області,
відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Лисичанська інженерно - будівельна компанія», м.Лисичанськ Луганської області
про визнання незаконним пункту 1 рішення Рубіжанської міської ради від 08.06.2018 №53/4, визнання недійсним договору на встановлення особистого строкового сервітуту та повернення земельної ділянки
Заступник керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Луганській області до відповідачів Рубіжанської міської ради Луганської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Лисичанська інженерно - будівельна компанія», в якій просить суд:
1. Визнати незаконним пункт 1 рішення Рубіжанської міської ради від 08.06.2018 №53/4 «Про встановлення земельного сервітуту та укладання договору про встановлення особистого строкового сервітуту з ТОВ «Лисичанська інженерно-будівельна компанія».
2. Визнати недійсним договір особистого строкового сервітуту укладений 11.06.2018 між Рубіжанською міською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю «Лисичанська інженерно-будівельна компанія», зареєстрований за №1523780744125 від 15.06.2018.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Лисичанська інженерно-будівельна компанія» повернути Рубіжанській міській раді земельну ділянку загальною площею 1,4171 га, вартістю 1489015,42 грн., розташовану у м. Рубіжне, вул. Набережна, 172.
Згідно з ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Частиною 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
З огляду на викладене, зверненню прокурора з позовом до суду має передувати підтвердження суду підстав представництва інтересів держави в суді.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою Луганської області, за результатами вивчення стану законності у сфері земельних відносин та містобудування, встановлено суттєві порушення вимог Цивільного кодексу та Земельного кодексу.
Зокрема, встановлено, що Рубіжанською міською радою 08.06.2018 винесено рішення №53/4 «Про встановлення земельного сервітуту та укладання договору про встановлення особистого строкового сервітуту з ТОВ «Лисичанська інженерно-будівельна компанія» (далі за текстом - Рішення).
Пунктом 1 Рішення встановлено земельний сервітут строком до 31.12.2023 включно, шляхом укладання договору про встановлення особистого строкового сервітуту на земельну ділянку (кадастровий номер 4412500000:15:002:0022) із земель комунальної власності площею 1,4171 га, розташованої за адресою: м. Рубіжне, вул. Набережна, 172, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування.
Другим пунктом Рішення встановлено, що плата за сервітут буде розраховуватись на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, Порядку розрахунку орендної плати за землю на території м. Рубіжне.
Відповідно до п.3 Рішення, ТОВ «Лисичанська інженерно-будівельна компанія» має укласти та зареєструвати договір особистого строкового сервітуту.
На виконання вищезазначеного рішення, 11.06.2018 між Рубіжанською міською радою і ТОВ «Лисичанська інженерно-будівельна компанія» укладено договір на встановлення особистого строкового сервітуту на право розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та для проходу проїзду і благоустрою земельної ділянки, зареєстрований Рубіжанською міською радою 5.062018 за №1523780744125.
Даним Договором встановлено земельний сервітут терміном до 31.12.2023 з можливістю пролонгації (п.2.1, 2.2).
Зміст права земельного сервітуту унормований статтею 98 Земельного кодексу України. Зазначеною нормою передбачено, що право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки чи іншої заінтересованої особи на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Види права земельного сервітуту обумовлено статтею 99 Земельного кодексу України.
Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений (п.4 ст.98 Земельного кодексу України).
Згідно вимог ст.ст. 401, 404 Цивільного кодексу України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут). Право користування чужою земельною ділянкою, або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, покладання та експлуатації лінії електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності - від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.
У розумінні приписів наведених норм потреба встановлення сервітуту виникає у тих випадках, коли особа не може задовольнити свої потреби будь - яким іншим способом.
Проте при зверненні до власника земельної ділянки, ТОВ «Лисичанська інженерно-будівельна компанія» у листі з вимогою встановлення земельного сервітуту для розміщення та обслуговування водної станції від 04.04.2018 вих.0404-5, не обґрунтувало неможливість задоволення своїх потреб будь - яким іншим шляхом. При розгляді заяви така неможливість, також не обґрунтована, відповідно до службової записки начальника відділу земельних відносин управління землеустрою, архітектури та містобудування.
Також, беручи до уваги укладений між ТОВ «Лисичанська інженерно - будівельна компанія» та Рубіжанською міською радою, на підставі рішення Рубіжанської міської ради від 06.06.2018 №52/1, інвестиційний договір у додатку до якого міститься план виконання робіт, у тому числі на розміщення літнього кафе та барної стійки, що фактично є об'єктом підприємницької діяльності. Використання зазначеної ділянки для зайняття підприємницькою діяльністю безпосередньо впливає на обсяг речових прав власника цієї ділянки, що суперечить природі правовідносин за договором сервітуту.
За вказаних обставин, відсутня основна та єдина підстава для встановлення сервітуту - коли потреби особи «не можуть бути задоволені іншим способом» (ч.1 ст.401 ЦК), оскільки, потреби ТОВ «Лисичанська інженерно-будівельна компанія» у розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності могли бути задоволені шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
З огляду на відсутність ознак сервітуту та недодержання порядку його встановлення, Рішення та Договір суперечать вимогам законодавства.
Замість цього, прийняте Рішення та укладений Договір за змістом відповідають правовідносинам оренди земельної ділянки.
Тому, прийнявши Рішення та оформивши спірний Договір про встановлення особистого строкового сервітуту на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, сторони насправді вчинили правочини оренди земельних ділянок.
Таким чином, надання у користування зазначеної земельної ділянки здійснено з порушенням вимог чинного законодавства. Внаслідок прийняття спірного рішення та укладення договору порушено інтереси держави у сфері земельних відносин, застосовано невірний механізм надання та одержання у користування земельної ділянки.
Зазначене вказує на те, що рішення Рубіжанської міської ради №53/4 від 08.06.2018 прийнято з порушенням норм земельного законодавства, а саме суперечить вимогам ст. 401 Цивільного кодексу України та ст. 98 Земельного кодексу України, тому є незаконним.
На обґрунтування підстав звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, прокурор зазначив наступне.
Конституція України (ст. ст. 13, 14, 16) визначає, що земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України - обов'язок держави.
Так, за ст.189 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські, районні та обласні ради здійснюють самоврядний контроль за використанням та охороною земель.
Крім того, Рубіжанська міська рада, як орган місцевого самоврядування територіальної громади, виступає суб'єктом права власності на спірну земельну ділянку (ст.ст.80, 83 Земельного кодексу України) та зобов'язана здійснювати захист комунальних майнових прав.
Відповідно до ст. 15-2 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, зокрема, за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах (абз. 5, 10, 13 ч. 1 цієї статті).
Згідно з п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 17.11.2016 за №308 (далі - Положення) передбачено, що Головне управління Держгеокадастру у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Відповідно до п. п. 30 п. 4 Положення передбачено повноваження Головного управління Держгеокадастру щодо здійснення державного нагляду (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, та інші вищевказані повноваження.
Таким чином органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах та наділеним Законом правом на звернення до суду, є Головне управління Держгеокадастру у Луганській області.
За таких обставин, вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду з даним позовом.
Крім того, прокурор зазначив, що Сєвєродонецька місцева прокуратура Луганської області листом від 24.07.2018 №03/18/3099 вих.18 повідомила Начальника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про намір звернутися до господарського суду в їх інтересах із зазначеним позовом листами.
Враховуючи наведене прокурором обґрунтування та положення законодавства, суд вважає за можливе підтвердити підстави представництва заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах Головне управління Держгеокадастру у Луганській області за позовною заявою у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Головне управління Держгеокадастру у Луганській області набуває статусу позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього кодексу.
Враховуючи підтвердження прокурором підстав позову, поданого з метою захисту інтересів держави, суд вважає за можливе відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначити справу до розгляду в підготовчому засіданні.
Керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Підтвердити підстави представництва заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних відносинах Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з заявленими позовними вимогами.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
4. Підготовче засідання призначити на 27.08.2018 о 10 год. 15 хв.
Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал судових засідань №205.
5. Зобов'язати позивача - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області надати суду письмові пояснення стосовно правової позиції за даним позовом.
6. Встановити відповідачам строк для подачі відзиву на позовну заяву, з урахуванням вимог ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, до 23.08.2018.
7. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України документи, що підтверджують повноваження представників.
Звертаємо увагу учасників судового процесу, що всі копії документів, що додаються до матеріалів справи та довіреності представників сторін повинні бути належним чином засвідчені. Крім того, п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщену на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: (https://court.gov.ua/sud5014).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 01.08.2018 та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.А. Лісовицький