Рішення від 31.07.2018 по справі 826/7797/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

31 липня 2018 року № 826/7797/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справі адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до проДержавного бюро розслідувань визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2018р. №12, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Державного бюро розслідувань (далі по тексту - відповідач) про:

- визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2018р. №12, оформленого протоколом засідання конкурсної комісії №2 з проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань в частині недопущення позивача до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань;

- зобов'язання відповідача допустити позивача до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань.

Ухвалою суду від 06.06.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю прийняття оскаржуваного рішення в частині недопущення позивача до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань, оскільки Конкурсною комісією в порушення п. 4.9 п. 4 Порядку проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань, затвердженого наказом Державного бюро розслідувань від 30.01.2018р. №4, в оскаржуваному рішенні лише зазначено тих осіб, які недопущені до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади, однак Комісією не прийнято ніякого рішення щодо відповідності поданих документів установленим вимогам, чим на думку позивача порушено Порядок проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань.

04 липня 2018 року представником відповідача через канцелярію суду подано письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, оскільки позивачем не було надано документів, які підтверджують його досвід роботи в галузі права не менше п'яти років, в тому числі на керівних посадах не менше трьох років.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Наказом Державного бюро розслідувань від 02 квітня 2018 року №39 оголошено конкурс на посади у Територіальному управлінні Державному бюро розслідувань, розташованому у місті Києві, зокрема й першого заступника Директора Територіального управління. На офіційному сайті Урядового порталу було оприлюднено Оголошення про проведення конкурсу для призначення на посади у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Києві. В зазначеному Оголошені викладений перелік вакантних посад у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Києві та умови щодо проведення конкурсу на зазначені посади.

Так, виявивши бажання взяти участь у зазначеному конкурсі, ОСОБА_1 24.04.2018р. звернувся із заявою про допущення його до участі у конкурсі на зайняття посади першого заступника Директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві.

До вказаної заяви були додані наступні документи:

1) заяву про участь у конкурсі в Бюро за формою, визначеною додатком 1 Порядку;

2) автобіографію;

3) копію паспорта громадянина України;

4) нотаріально засвідчену копію документа про вищу освіту з додатками;

5) копію трудової книжки з відомостями про трудову діяльність станом на момент оголошення конкурсу;

6) копію реєстраційної картки платника податків;

7) заповнену власноруч особову картку за формою, визначеною додатком 2 Порядку;

8) фотокартку розміром 4x6 см;

9) нотаріально завірену копію посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою;

10) письмову заяву, в якій позивач повідомляє, що до нього не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», і надає згоду на проходження перевірки та оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону за формою, визначеною додатком 4 Порядку.

11) заяву, якою кандидат надає згоду на проведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» як кандидата на посаду відповідно до зразка, встановленого додатком 5 Порядку;

12) медичну довідку про проходження обов'язкового попереднього та періодичних психіатричних оглядів згідно з формою № 122-2/о;

13) сертифікат про проходження профілактичного наркологічного обліку згідно з формою №140/о;

14) довідку про відсутність судимості;

15) копію військового квитка;

16) роздрукований примірник заповненої декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року, у якому було оприлюднено оголошення про конкурс.

Відповідно до Протоколу №12 від 03.05.2018р. на засіданні конкурсної комісії №2 з проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань було здійснено перевірку поданих учасниками конкурсу документів на відповідність вимогам, встановленим законодавством та Порядком, за результати чого встановлено, що документи, подані, зокрема ОСОБА_1 не відповідають кваліфікаційним вимогам та/або Порядку проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Державне бюро розслідувань, а тому кандидати не допущені до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань.

Вважаючи вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про Державне бюро розслідувань» від 12.11.2015р. №794-VІІІ (далі по тексту - Закон №794-VІІІ), Типовим порядком проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017р. №1069 (далі по тексту - Типовий порядок №1069) та Порядком проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань, затвердженого наказом Державного бюро розслідувань від 14.02.2018р. №13 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.02.2018р. за №176/31628 (далі по тексту - Порядок №13).

Так, відповідно до статті 1 та частини першої статті 2 Закону №794-VІІІ Державне бюро розслідувань є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції. Державне бюро розслідувань у своїй діяльності керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, а також іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на їх основі.

Державне бюро розслідувань організовується і діє на засадах: 1) верховенства права, відповідно до якого людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; 2) законності; 3) справедливості; 4) неупередженості; 5) незалежності і персональної відповідальності кожного працівника Державного бюро розслідувань; 6) відкритості та прозорості діяльності Державного бюро розслідувань для суспільства та демократичного цивільного контролю, підзвітності і підконтрольності визначеним законом державним органам. Державне бюро розслідувань діє гласно тією мірою, що не порушує права і свободи людини і громадянина, не суперечить вимогам кримінального процесуального законодавства та законодавства про державну таємницю; 7) політичної нейтральності і позапартійності. Використання Державного бюро розслідувань у партійних, групових чи особистих інтересах не допускається. Діяльність політичних партій у Державному бюро розслідувань забороняється; 8) єдиноначальності у поєднанні з колективним способом реалізації окремих повноважень Державного бюро розслідувань. Принцип єдиноначальності не заперечує принципу процесуальної самостійності слідчого органу Державного бюро розслідувань (стаття 3 Закону №794-VІІІ).

Частинами 4, 5, 6 статті 9 Закону №794-VІІІ визначено, що для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань утворюються такі його територіальні управління:

1) територіальне управління, розташоване у місті Львові, що поширює свою діяльність на Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Тернопільську області;

2) територіальне управління, розташоване у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Вінницьку, Житомирську, Рівненську, Хмельницьку, Чернівецьку області;

3) територіальне управління, розташоване у місті Миколаєві, що поширює свою діяльність на Кіровоградську, Миколаївську, Одеську області;

4) територіальне управління, розташоване у місті Мелітополі, що поширює свою діяльність на Автономну Республіку Крим, Запорізьку, Херсонську області, місто Севастополь;

5) територіальне управління, розташоване у місті Полтаві, що поширює свою діяльність на Дніпропетровську, Полтавську, Сумську, Харківську області;

6) територіальне управління, розташоване у місті Краматорську, що поширює свою діяльність на Донецьку і Луганську області;

7) територіальне управління, розташоване у місті Києві, що поширює свою діяльність на місто Київ, Київську, Черкаську та Чернігівську області.

Територіальні органи Державного бюро розслідувань є юридичними особами, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Територіальні органи Державного бюро розслідувань діють на підставі положень, що затверджуються Директором Державного бюро розслідувань в порядку, передбаченому частиною другою статті 12 цього Закону.

Частиною третьою статті 14 Закону №794-VІІІ визначено, що на службу до Державного бюро розслідувань приймаються на конкурсній основі в добровільному порядку (за контрактом) громадяни України, які спроможні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я ефективно виконувати відповідні службові обов'язки. Кваліфікаційні вимоги та критерії професійної придатності для зайняття посад у цих підрозділах затверджуються Директором Державного бюро розслідувань. Призначення на посади у Державному бюро розслідувань, крім посад, визначених у частині першій статті 10, частині першій статті 13 та частині першій статті 24 цього Закону, здійснюється за результатами відкритого конкурсу, що проводиться в порядку, визначеному Директором Державного бюро розслідувань на основі Типового порядку проведення відкритого конкурсу, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до п. 12, 13 Типового порядку №1069 не пізніше ніж за 15 робочих днів до початку проведення конкурсу згідно з рішенням Директора Бюро (директора територіального органу) на офіційному веб-сайті органу Бюро оприлюднюється оголошення про проведення конкурсу на заміщення посад в органі Бюро. З метою поширення інформації про вакантну посаду оголошення про проведення конкурсу може бути додатково оприлюднено в друкованих засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Оголошення про проведення конкурсу має містити:

1) найменування та місцезнаходження органу Бюро, в якому оголошується конкурс, та строки його проведення;

2) перелік та кількість вакантних посад, на які оголошується конкурс;

3) перелік обмежень, за наявності яких особа не може претендувати на посаду в органі Бюро;

4) кваліфікаційні вимоги та критерії професійної придатності для зайняття відповідної посади в органі Бюро;

5) перелік документів, які претендент на посаду має подати до конкурсної комісії, та строки їх подання (не пізніше ніж за 15 робочих днів до дня оприлюднення оголошення);

6) адресу та контакти конкурсної комісії, яка здійснює прийом документів.

Згідно з п. 14 Типового порядку №1069 особи, які бажають взяти участь у конкурсі, особисто або поштою з описом вкладення подають до конкурсної комісії такі документи:

1) заяву про участь у конкурсі в органі Бюро за формою, визначеною порядком проведення відкритого конкурсу для призначення на посади в органі Бюро, затвердженим Директором Бюро;

2) автобіографію, що містить прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (зокрема на виборних посадах), членство в політичних партіях, у тому числі в минулому, наявність трудових або будь-яких інших договірних відносин з політичною партією протягом року, що передує поданню заяви (незалежно від тривалості), контактний номер телефону та адресу електронної пошти, а також відомості про наявність чи відсутність судимості;

3) копії паспорта громадянина України, документів про освіту та трудової книжки (за її наявності);

4) інші документи, передбачені порядком проведення відкритого конкурсу для призначення на посади в органі Бюро, затвердженим Директором Бюро.

Особи мають право подавати інші документи та надавати відомості, які можуть підтвердити їх досвід роботи та спроможність займати відповідну посаду (п. 15 Типового порядку №1069).

Відповідно до п. 1 Розділу ІV Порядку №13 особи, які бажають взяти участь у конкурсі, особисто або поштовим відправленням з описом вкладення подають до Комісії:

1) заяву про участь у конкурсі в Бюро за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку;

2) автобіографію (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (на виборних посадах, членство в політичних партіях, у тому числі в минулому), наявність трудових або будь-яких інших договірних відносин з політичною партією протягом року, що передує поданню заяви (незалежно від тривалості), а також відомості про наявність чи відсутність судимості).

3) копію паспорта громадянина України;

4) копію документа про вищу освіту з додатками;

5) копію трудової книжки з відомостями про трудову діяльність станом на момент оголошення конкурсу та/або копію послужного списку (за наявності);

6) копію реєстраційної картки платника податків;

7) заповнені власноруч особову картку за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку (для участі у конкурсі на посаду державного службовця та/або працівника за трудовим договором), або особовий листок з обліку кадрів за формою, визначеною у додатку 3 до цього Порядку (для участі у конкурсі на посаду особи рядового і начальницького складу);

8) фотокартку розміром 4 х 6 см;

9) копію посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою;

10) письмову заяву, в якій особа повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", і надає згоду на проходження перевірки та оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до Закону України "Про очищення влади", за формою, визначеною у додатку 4 до цього Порядку. У разі, якщо кандидат на посаду в Бюро проходив перевірку, передбачену Законом України "Про очищення влади", така особа подає копію висновку про результати перевірки;

11) заяву, якою кандидат надає згоду на проведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", як кандидата на посаду за формою, встановленою у додатку 5 до цього Порядку;

12) медичну довідку про проходження обов'язкового попереднього та періодичних психіатричних оглядів за формою N 122-2/о;

13) сертифікат про проходження профілактичного наркологічного обліку за формою N 140/о;

14) довідку про відсутність (наявність) судимості;

15) копію військового квитка (за наявності);

16) довідку про допуск до державної таємниці (за наявності);

17) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року, у якому було оприлюднено оголошення про конкурс.

За достовірність поданих документів та правильність їх оформлення відповідальність несе кандидат (п. 3 Розділу ІV Порядку №13).

Заповнення документів, передбачених підпунктами 1, 7, 10, 11 пункту 1 цього розділу, здійснюється не раніше дати оголошення конкурсу та не пізніше дати завершення прийому документів (п. 6 Розділу ІV Порядку №13).

У той же час, слід зазначити, що конкурс проводиться за такими етапами:

- оголошення про проведення конкурсу;

- прийняття та розгляд поданих документів для участі в конкурсі;

- кваліфікаційний іспит;

- психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа;

- співбесіда;

- визначення переможців конкурсу (п. 11 Типового порядку №1069) (станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Конкурсна комісія перевіряє подані документи, їх відповідність вимогам, встановленим законом та порядком проведення відкритого конкурсу для призначення на посади в органі Бюро, затвердженим Директором Бюро, а також кваліфікаційним вимогам у триденний строк з дня їх надходження.

Кандидати, документи яких не відповідають встановленим вимогам та/або подані не в повному обсязі, до конкурсу не допускаються.

Про результати проведеної перевірки кандидати інформуються в письмовому вигляді протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (п. 19 Типового порядку №1069).

Робоча група опрацьовує подані кандидатами документи та передає їх Комісії.

Комісія перевіряє подані документи на відповідність їх вимогам, встановленим Законом та цим Порядком, а також кваліфікаційним вимогам у триденний строк з дня їх надходження.

Кандидати, документи яких не відповідають встановленим вимогам та/або подані не в повному обсязі, до конкурсу не допускаються.

Про результати проведеної перевірки кандидати інформуються в письмовому вигляді протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (п. 9 Розділу ІV Порядку №13).

Як зазначає позивач, рішення в частині недопущення його до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки Конкурсною комісією в порушення п. 4.9 п. 4 Порядку проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань, затвердженого наказом Державного бюро розслідувань від 30.01.2018р. №4, в оскаржуваному рішенні лише зазначено тих осіб, які недопущені до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади, однак Комісією не прийнято ніякого рішення щодо відповідності поданих документів установленим вимогам, чим на його думку порушено Порядок проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань.

Однак, зазначені доводи позивача є необґрунтованими, оскільки, як вбачається з копії Протоколу №12 від 03.05.2018р. засідання конкурсної комісії №2 з проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань (арк. 9 - 10), Комісією зазначено, що документи, подані кандидатами: … 14. ОСОБА_1 … для участі у конкурсі та призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань не відповідають кваліфікаційним вимогам та/або Порядку проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Державне бюро розслідувань, кандидати не допущені до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань.

Тобто, з наданого позивачем Протоколу №12 вбачається, що Конкурсною комісією було прийнято два рішення: 1) документи, подані кандидатами не відповідають кваліфікаційним вимогам та 2) кандидати не допущені до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань, що повністю відповідає вимогам п. 19 Типового порядку №1069.

Необґрунтованими також є доводи позивача щодо застосування до спірних правовідносин норм Порядку проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань, затвердженого наказом Державного бюро розслідувань від 30.01.2018р. №4, оскільки, як зазначає відповідач, на момент оголошення конкурсу його дія була припинена.

Наказом Державного бюро розслідувань від 14.02.2018р. №13 був затверджений Порядок проведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15.02.2018р. за №176/31628.

Таким чином, приймаючи рішення від 03.05.2018р., яке оформлене Протоколом №12 засідання конкурсної комісії №2 з проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань в частині позивача, Конкурсна комісія діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, оскільки у позивача не було досвіду роботи в галузі права не менше п'яти років, після здобуття вищої юридичної освіти за освітнім рівнем "магістр" або "спеціаліст" права та досвіду роботи на керівних посадах не менше трьох років, які є обов'язковим згідно з п. 1, 2, 3 Розділу І "Загальні вимоги" Кваліфікаційними вимогами та критеріями професійної придатності для зайняття посади першого заступника Директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, затвердженими наказом Державного бюро розслідувань від 16.03.2018р. №25.

Отже, у зв'язку з тим, що судом оскаржуване рішення в частині визнано правомірним, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача допустити позивача до участі у конкурсі для призначення на вакантні посади у Державне бюро розслідувань задоволеними бути не можуть.

На підставі вищевикладеного, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 має бути відмовлено повністю.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін