Рішення від 30.07.2018 по справі 822/535/18

Копія

Справа № 822/535/18

РІШЕННЯ

іменем України

30 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 268 від 12.04.2018, в частині проведення демонтажу майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв., що належать ОСОБА_1 на праві власності.

Свій позов позивач мотивує тим, що оскаржене рішення прийняте за відсутності підстав, вичерпний перелік яких визначено в пункті 2.3 Порядку демонтажу споруд для провадження підприємницької діяльності та тимчасових конструкцій, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 21.09.2016 №55. Вказує на порушення порядку прийняття зазначеного рішення.

29.05.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить в позові відмовити. Зазначив, що оскаржене рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та з використанням повноважень саме з тією метою, з якою це повноваження надано. Відповідно до вказаного порядку 26.01.2018 було проведено комісійне обстеження тимчасових споруд, які розміщені на території парку ім. Чекмана, в тому числі майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв. ФОП ОСОБА_1. Виявлено, що паспорт прив'язки щодо даних тимчасових споруд закінчився, а тому вони розміщені без належних дозвільних документів. У газеті "Проскурів" та на сайті Хмельницької міської ради було надано оголошення про демонтаж майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв., в якому містилося прохання до власника демонтувати зазначену тимчасову споруду до 11.03.2018. У зв'язку з тим, що демонтаж власниками проведений не був, за зверненням управління торгівлі було прийнято рішення виконавчого комітету щодо проведення демонтажу майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв..

Справа розглянута за правилами загального позовного провадження

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку із перебуванням у відпустці.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, а також відсутність заперечень з цього приводу з боку представника позивача, у відповідному судовому засіданні протокольною ухвалою від 25.07.2018 перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії від 21.04.2008, ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем.

Згідно договору про пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою від 01.04.2017 №16, укладеного між комунальним підприємством "Парки і сквери м. Хмельницького" (виконавець) та ФОП ОСОБА_1 (замовник), замовник зобов'язується оплати пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою: парк культури і відпочинку імені Чекмана по вул. Паркова 1 на території якого розташований: відкритий майданчик для харчування площею 115,00 кв.м. (основна) та пірс площею 41,8 кв.м. (основна) власником якого є замовник, а виконавець зобов'язується забезпечити належне утримання прилеглої до зазначеної споруди території. Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його скріплення печатками сторін та закінчується 31 жовтня 2017 року. Якщо інше не передбачено цим договором або чинним в Україні законодавством, цей договір може бути розірваний тільки за домовленістю сторін, про що сторони зобов'язані попередити одна одну в письмовій формі за 14 днів до припинення даного договору.

Паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності виданий 23.05.2014, дійсний до 01.11.2014. Надалі зазначений паспорт продовжувався до 01.11.2015 (виданий 09.04.2015), до 01.11.2016 (виданий 28.04.2016), до 01.11.2017 (виданий 15.03.2017).

01.12.2017 в.о. директора КП "Парки і сквери м. Хмельницького" звернувся до міського голови з листом №200, в якому просив винести на розгляд виконавчого комітету пропозицію щодо демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, розташованих на території парку ім. М.Чекмана.

05.01.2018 складено протокол про адміністративне правопорушення №008, відповідно до якого в м. Хмельницькому по вул. Паркова 1 комунальним підприємством "Парки і сквери" виявлено самовільне встановлення тимчасової споруди (відкритий майданчик для харчування), який розміщений на території парку і відпочинку ім. М.Чекмана, що є порушенням п.4.5.4 Правил благоустрою території м. Хмельницького. Зазначено, що порушник від підпису відмовився.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради "Про демонтаж тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" від 11.01.2018 №24, вирішено демонтувати тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, які розміщені на території парку культури і відпочинку ім. М.Чекмана. До переліку споруд, які підлягають демонтажу, зазначеному в додатку до вказаного рішення, включено відкритий майданчик для харчування площею 115,00 кв.м. та пірс площею 41,8 кв.м., що належать позивачу на праві власності.

Позивач звернувся до управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради із заявою про продовження строку дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для продовження підприємницької діяльності відкритого майданчика для харчування та пірсу в парку ім. М. Чекмана.

Листом управління архітектури та містобудування №110/03-14 від 19.01.2018 позивача повідомлено про те, що його звернення щодо продовження строку дії паспорта прив'язки тимчасової пересувної споруди для провадження підприємницької діяльності відкритого майданчика для харчування та пірсу в парку ім. М. Чекмана розглянуте. Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення від 11.01.2018 №24 про демонтаж тимчасової пересувної споруди для провадження підприємницької діяльності відкритого майданчика для харчування та пірсу в парку ім. М. Чекмана. Тому не має підстав для продовження строку дії паспорту прив'язки на зазначений об'єкт.

Згідно акту від 26.01.2018 за результатами обстеження відкритого майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв. ФОП ОСОБА_1 встановлено, що термін дії паспорту прив'язки тимчасової споруди закінчився, а договір правової участі відсутній.

В листі управління торгівлі Хмельницької міської ради від 01.03.2018 №162, адресованого міському голові, висловлено прохання розглянути проект рішення "Про демонтаж тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності".

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 267 від 12.04.2018 визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №24 від 11.01.2018 "Про демонтаж тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності".

Натомість, виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення №268 від 12.04.2018 про демонтаж тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, розміщених на території парку культури і відпочинку ім. М. Чекмана.

До переліку споруд, які підлягають демонтажу, зазначеному в додатку до рішення №268 від 12.04.2018 року, включено відкритий майданчик для харчування площею 115 м. кв. та пірс площею 41,8 м. кв., що належать позивачу на праві власності. Відповідно до вказаного рішення, комунальному підприємству "Хмельницькбудзамовник", в присутності представників управління архітектури та містобудування, управління екології та контролю за благоустроєм міста, управління житлово-комунального господарства доручено, в строк до 25 квітня 2018 року, провести демонтаж зазначених в додатку до рішення №268 від 12.04.2018 року тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно до акту про демонтаж тимчасової споруди від 16.04.2018, складеної представниками управлінь торгівлі та з питань екології та контролю за благоустроєм міста о 10:00 проведено було демонтаж відкритого майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв., які належать ФОП ОСОБА_1 силами ХКП "Хмельницькбудзамовник", без отримання на відповідальне зберігання.

Вважаючи, що рішенням №268 від 12.04.2018 порушено права та законні інтереси позивача, він звернувся з позовом до суду.

Відповідно до частин 1, 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з підпунктом 7 пункту "а" частини 1 статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Статтею 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Приписами частини 1 статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, зокрема, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші).

З метою впорядкування на території міста розміщення тимчасових споруд та забезпечення відповідності їх розміщення комплексній схемі розміщення стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, іншим прийнятим рішенням Хмельницької міської ради та її виконавчого комітету, розроблений Порядок демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та тимчасових конструкцій, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 21.09.2016 №55 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 3.2 Порядку, у випадку виявлення встановлення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та тимчасової конструкції (далі ТС/ТК), які підпадають під демонтаж відповідно до пункту 2.3, складається протокол про адміністративне правопорушення та власнику ТС/ТК вручається вимога щодо добровільного демонтажу ТС/ТК в термін до 3-х днів. Якщо після повторної перевірки порушення не усунені, управління екології та контролю за благоустроєм міста готує листа на управління торгівлі щодо підготовки проекту рішення виконавчого комітету про демонтаж ТС/ТК.

При цьому, відповідно до пункту 3.3 Порядку у разі, якщо власника ТС/ТК неможливо встановити, працівниками управління екології та контролю за благоустроєм міста за участю представників управління торгівлі та управління архітектури та містобудування складається відповідний акт у двох примірниках. Один примірник акту та вимога про добровільний демонтаж із зазначенням наслідків її невиконання наклеюється на ТС/ТК та здійснюється фотофіксація ТС/ТК. Другий примірник акта з фотофіксацією зберігається в управлінні екології та контролю за благоустроєм міста. Вимога щодо знесення такої ТС з її фотофіксацією та зазначенням її місця розташування із зазначенням наслідків невиконання такої вимоги оприлюднюються шляхом опублікування в газеті міської ради "Проскурів" та на сайті Хмельницької міської ради.

Відповідач, всупереч норм пункту 3.2 Порядку, маючи відомості щодо власника тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності - відкритого майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв. в парку ім. Чекмана, не вручив йому вимогу, а опублікував у газеті "Проскурів" №10 від 08.03.2018 відомості щодо демонтажу зазначеного об'єкта.

При цьому, до опублікованої інформації не додано фотофіксації тимчасової споруди позивача, яка підлягала демонтажу. Суд зазначає, що мотивом відсутності коштів для опублікування фотофіксації в газеті "Проскурів", не можуть нивілюватися загальновстановлені правила та порядки.

Представник позивача у судовому засіданні підтвердив обставину наявності прикріпленої вимоги до тимчасових споруд, які належать ФОП ОСОБА_1, проте зазначена обставина не підтверджує факту її вручення.

Пунктом 2.3 Порядку визначено, що демонтажу на підставі рішення виконавчого комітету підлягають наступні ТС та ТК:

- які встановлені самовільно;

- термін дії паспортів прив'язки щодо яких закінчився та відповідно не подані документи на їх поновлення;

- щодо яких закінчився термін дії укладених договорів щодо розміщення ТС/ТК та не подані документи на їх поновлення;

- які розміщені з відхиленням від паспорта прив'язки;

- паспорти прив'язки яких анульовано управлінням архітектури та містобудування.

Зі змісту оскарженого рішення випливає відсутність зазначення у ньому підстави визначеної пунктом 2.3 Порядку для демонтажу належних позивачу відкритого майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв.

У судових засіданнях представник відповідача вказував на закінчення терміну дії паспорту прив'язки та договору, як на підставу для винесення оскарженого рішення.

Відповідачем не враховано, що закінчення терміну дії зазначених документів є лише однією складовою підстави. Другою невід'ємною частиною єдиної підстави є неподання документів на поновлення паспорту прив'язки та договору.

Як зазначалося вище, та підтверджено матеріалами справи позивач звертався щодо продовження строку дії документів. Тому зазначена відповідачем підстава не була цілісною та, відповідно, не повинна була застосовуватися в розрізі її окремого елемента. Зазначеним зверненням також спростовується твердження відповідача щодо відсутності в ФОП ОСОБА_1 бажання продовжувати підприємницьку діяльність з використанням відкритого майданчика для харчування та пірсу в парку ім. Чекмана.

Крім того, в листі управління торгівлі Хмельницької міської ради від 01.03.2018 №162 є лише прохання про розгляд рішення щодо демонтажу за відсутності обґрунтування такого прохання.

Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в пункті 70 рішення у справі "Рисовський проти України" від 20.10.2011, Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії", заява N 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, "Онер'їлдіз проти Туреччини", заява N 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови", заява N 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі", заява N 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

Оскільки відповідачем порушено принцип належного урядування, внаслідок допущення помилок, що вплинули на майнові права позивача, суд критично оцінює твердження відповідача, що рішення фактично є вичерпаним та не належить до скасування.

Враховуючи наведене вище, наявні підстави для визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №268 від 12.04.2018 року в частині проведення демонтажу майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв., що належать ОСОБА_1 на праві власності.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірність винесення рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №268 від 12.04.2018 року в частині проведення демонтажу майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв., що належать ОСОБА_1 на праві власності, а тому наявні підстави для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 268 від 12.04.2018 року в частині проведення демонтажу майданчика для харчування площею 115 м. кв. та пірсу площею 41,8 м. кв., що належать ОСОБА_1 на праві власності.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704 грн. (сімсот чотири гривні) 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 04060772)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький