Ухвала від 01.08.2018 по справі 2040/6094/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

01 серпня 2018 р. Справа № 2040/6094/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши питання наявності правових підстав для прийняття до розгляду позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (просп. Незалежності, буд. 2,м. Ізюм,Харківська область,64300, код ЄДРПОУ40387920) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: визнати протиправними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо припинення виплати ОСОБА_2 (іпн. НОМЕР_1) пенсії з 01.04.2016 року; зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити ОСОБА_2 (іпн. НОМЕР_1) виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01.04.2016 року.

Адміністративний позов відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України, справа підсудна Харківському окружному адміністративному суду.

Суд зазначає, що позивачка у позовній заяві просила поновити строк звернення до суду та відстрочити оплату судового збору.

З цього приводу суд наголошує, що положення ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються щодо нарахованих сум пенсій, не отриманих з вини органу, що призначає і виплачує пенсію та виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, тоді як предметом позову є припинення нарахування пенсії. Проте суд зауважує, що відповідно до ч.ч.1,3 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в т.ч. у старості. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (рішення у справі "Хонякіна проти Грузії" (Khoniakina v. Georgia), № 17767/08, пункт 72, від 19 червня 2012 року). Право заявника на отримання пенсії за віком є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Що стосується питання відстрочення сплати судового збору з підстав відсутності коштів на сплату судового збору, внаслідок неперерахування пенсії відповідачем, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з п.3 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за виключних умов зокрема, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір", зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.

Враховуючи викладене та характер спірних правовідносин, зміст позовних вимог, які пов'язані із захистом соціальних прав, з метою запобігання обмеження права позивачки на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги про поновлення строку звернення до адміністративного суду та відстрочити сплату судового збору в сумі 704.80 грн. до ухвалення рішення у справі.

Відповідно до ч. 2,3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Виходячи з положень ст. ст. 171, 263 КАС України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись приписами ст. ст. 12, 171, 257 - 263 КАС України, суд, -

ухвалив :

Поновити ОСОБА_2 строк на звернення до суджу в адміністративній справі 204/6094/18

Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене провадження.

Встановити строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені, в тому числі документи, які були враховані при вчиненні оскаржуваних дій (бездіяльності) якщо позивачем такі документи не додані до позову (в разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з відзивом із зазначенням причин їх неподання); документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу; або заяву про визнання позову протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі.

Роз'яснити учасникам справи, що справа буде розглянута одноособовим складом суду в порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Копії ухвали направити учасникам справи. Відповідачеві надіслати копію адміністративного позову з доданими до нього документами. Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст. ст. 44, 47 КАС України.

Інформація по справі може бути отримана на веб-сторінці на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, а саме: http://court.gov.ua/fair/sud2070. Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню лише в частині застосування правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 15 днів з дати постановлення ухвали. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд. В іншій частині дана ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Зоркіна Ю.В.