Рішення від 26.07.2018 по справі 818/2213/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2018 р. Справа №818/2213/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку письмового провадження адміністративну справу №818/2213/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1М.) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту відповідач, ГУПФУ в Сумській обл.), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення і виплати позивачу пенсії з грошового забезпечення без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових витань, премії, вихідної допомоги та компенсації за невикористану підпустку;

- зобов'язати відповідача врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з грошовим атестатом від 07.04.2016 та довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, виданих ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області від 07.05.2018 №29/538 та Головним управлінням Національної поліції в Сумській області від 24.04.2018 №24/492, від 07.05.2018 №29/570, врахувавши, в тому числі, допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії, вихідної допомоги та компенсації за невикористану відпустку, та здійснити виплату позивачу недоплачену частину основного розміру пенсії з 08.04.2016.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 08.04.2016 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області їй була призначена пенсія за вислугу років.

Для обчислення пенсії ОСОБА_1 надала до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оригінали довідок №29/538 від 07.05.2018, №29/570 від 07.05.2018 та №29/492 від 24.04.2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону №2262 з деталізацією сум та місяців, в яких були отримані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, грошова компенсація за невикористану відпустку одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 14.05.2018 №1565/П-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії у визначеному розмірі, посилаючись на те, що при обчисленні пенсії їй не повинна враховуватись матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премія, одноразова грошова допомога при звільнені, грошова компенсація за невикористану відпустку.

На переконання позивача рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії у визначеному розмірі є протиправним, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такої виплати. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складаються з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто, згадані виплати мають носити постійний характер та виплачуватися щомісяця. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премія, одноразова грошова допомога при звільнені, грошова компенсація за невикористану відпустку не носять постійний характер, а тому не можуть включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія (а.с.23).

Враховуючи наведені обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Суд, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

08.04.2016 року ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області призначена пенсія за вислугу років (а.с.12,16). При її розрахунку розмір грошового забезпечення обчислений на підставі грошового атестату №45, довідок про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2014р. по 31.03.2016р.

В травні 2018 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Сумській області для проведення перерахунку пенсії надавши довідку Голови Ліквідаційної комісії Управління МВС у Сумській області №29/538 від 07.05.2018 (а.с.13) та довідки ГУНП в Сумській області №29/570 від 07.05.2018 (а.с.14) та №29/492 від 24.04.2018 (а.с.15) про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону №2262 з деталізацією сум та місяців, в яких були отримані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, грошова компенсація за невикористану відпустку одноразова грошова допомога при звільненні.

Листом від 14.05.2018 №1565/П-11 відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням наданих довідок, посилаючись на те, що відсутні підстави для врахування до складу грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, одноразової грошової допомоги при звільнені, грошової компенсації за невикористану відпустку (а.с.16-17). При цьому, відповідач посилався на Порядок обчислення грошового забезпечення визначений Постановою КМУ від 17.07.1992р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським членам їхніх сімей" (далі - Порядок). Відповідач стверджує, що пенсія призначена відповідно до норм чинного законодавства та підстави для врахування до складу грошового забезпечення, згідно з яким обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, одноразової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Нарахування та сплата єдиного внеску за платників, зазначених у абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам; військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови №1294 надано право керівникам державних органів надавати особам рядового і начальницького складу одноразові види грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Частиною 1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII) визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Законом №2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за №638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу XXX Інструкції).

При цьому, згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р.- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-XII в і д н о с я т ь с я до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з яких с п л а ч у є т ь с я є д и н и й в н е с о к та які в р а х о в у ю т ь с я п р и о б ч и с л е н н і п е н с і ї.

Згідно довідки Головного управління ДСНС в Сумській області від 07.05.2018 №29/538, ОСОБА_1 виплачувалась матеріальна допомога для оздоровлення у грудні 2014 року - 6100,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань жовтні 2015 року - 5600,00грн., а також одноразова премія у жовтні 2015 року - 1043,00 грн. та у листопаді 2015 року - 1035,00 грн. (а.с.13).

З урахуванням вищевикладеного, матеріальна допомога позивача для вирішення соціально-побутових питань та одноразова премія, зазначена у довідці УМВС України в Сумській області №29/538 від 07.05.2018, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України у Постанові від 10.03.2015 у справі №21-70а15.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, отримавши довідки про складові грошового забезпечення ОСОБА_1, Головне управління ПФУ в Сумській області, зобов'язано було здійснити перерахунок пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення позивача, однак, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії.

Зважаючи на зазначене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області врахувати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 грошове забезпечення згідно з грошовим атестатом від 07.04.2016 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.05.2018 №29/570, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області та довідки УМВС України в Сумській області від 07.05.2018 №29/538, врахувавши компенсацію за невикористану відпустку, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії та здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини основного розміру пенсії з 08.04.2016 року (12 місяців з дня звернення до відповідача).

Щодо вимоги про врахування при обчисленні пенсії вихідної допомоги при звільненні, згідно довідки Головного управління Національної поліції в Сумській області №29/492 від 24.04.2018 (а.с.15), суд зазначає наступне.

Як свідчить з довідки Національної поліції в Сумській області №29/492 від 24.04.2018 на суму одноразової грошової допомоги при звільненні, виплаченої ОСОБА_1, с т р а х о в і в н е с к и н е н а р а х о в у в а л и с ь і н е с п л а ч у в а л и с ь відповідно до законодавства (а.с.15).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" одноразова грошова допомога при звільненні виплачується за рахунок коштів роботодавця та належить до виплат, на які не нараховується єдиний соціальний внесок.

Отже, одноразова вихідна допомога не може бути врахована при обчисленні пенсії ОСОБА_1, оскільки з даної виплати не нараховувався та не сплачувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення і виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування компенсації за невикористану відпустку.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) врахувати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, РНОКПП НОМЕР_1) грошове забезпечення згідно з грошовим атестатом від 07.04.2016 та довідками про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області від 07.05.2018 №29/570 та №29/538, врахувавши компенсацію за невикористану відпустку, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, та здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини основного розміру пенсії з 08.04.2016 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 21108013) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., сплачені при подачі позовної заяви.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець