31 липня 2018 р. № 814/1152/18
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55225
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправними та скасування постанов від 21.12.2017 № 009923, від 18.01.2018 № 009939, від 22.02.2018 № 024028,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування постанов про адміністративно-господарський штраф № 009923 від 21.12.2017, № 009939 від 18.01.2018, № 024028 від 22.02.2018.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він не є автомобільним перевізником. Відповідно до договору оренди транспортного засобу перевізником є ТОВ "Бізнес Агро-Транс", якого і повинні були притягувати до відповідальності, а не позивача, як власника транспортного засобу.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки договір оренди транспортного засобу нотаріально не посвідчений, як того вимагають приписи ст. 799 Цивільного кодексу України, а тому є недійсним.
Позивач в позовній заяві просив суд розглядати справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач отримав постанови № 009923 від 21.12.2017 (автомобіль ДАФ держ. номер НОМЕР_1), № 009939 від 18.01.2018 (автомобіль ДАФ держ. номер НОМЕР_2), № 024028 від 22.02.2018 (автомобіль ДАФ держ. номер НОМЕР_3), якими до позивача застосовано адміністративно-господарський штрафу в сумі 1700 грн. за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, яким передбачена відповідальність на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України " Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезень вантажів з перевищенням вагових обмежень без оформлення документів, перелік яких передбачений Законом- документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Відповідно до ст.48 Закону України " Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України " Про автомобільний транспорт".
Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001року (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Позивач надав суду договір оренди транспортного засобу № 14-Т від 01.09.2017 року, укладений з ТОВ "Бізнес Агро Транс", за умовами якого позивач передає орендарю в тимчасове платне володіння та користування вантажні автомобілі та причіпи. В пп.1.2.1 міститься перелік транспортних засобів, зокрема: ДАФ ВЕ 37-92 ВВ, причіп ВЕ 85-40ХТ, ДАФ ВЕ 22-76 АН, причіп ВЕ 22-99 ХО, ДАФ ВЕ 34-59 ВТ, причіп ВЕ 36-16 ХО.
Позивач надав акт прийому-передачі майна до Договору № 14-Т від 01.09.2017 ТОВ " Бізнес Агро Транс " від 01.09.2017 року.
Посилання відповідача про відсутність нотаріального посвідчення договору оренди транспортного засобу як на підставу відмови у позові судом до уваги не приймається, так як встановлена вимога ч. 2 ст. 799 ЦК України нотаріального посвідчення договору найму транспортного засобу стосується саме договору за участю фізичної особи, при цьому норми Цивільного кодексу України не містять вимоги щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договору, укладеного за участю фізичної особи-підприємця, яка набула статусу суб'єкта підприємницької діяльності.
Позивач є фізичною особою-підприємцем, одним із видів діяльності згідно КВЕД є - 77.11 - надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів, про що свідчить витяг з ЄДР.
Відповідно до ст.1 Закону України " Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідальність на підставі ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність документів при перевезенні вантажу покладається на перевізника. Позивач не є перевізником, тому правові підстави для застосування до нього штрафу відсутні.
За таких обставин, постанови про адміністративно-господарські штрафи № 009923 від 21.12.2017, № 009939 від 18.01.2018, № 024028 від 22.02.2018 необхідно скасувати, позов задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55225, РНОКПП НОМЕР_4) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 ) задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати постанови № 009923 від 21.12.2017, № 009939 від 18.01.2018, № 024028 від 22.02.2018.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 ) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55225, РНОКПП НОМЕР_4) судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений платіжним дорученням № 18 від 26.04.2018 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко