Рішення від 01.08.2018 по справі 1440/1590/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2018 р. Справа № 1440/1590/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Очаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Лоцманська, 21, м. Очаків, Миколаївська область, 57500

про:визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (далі - відповідач, Очаківське ОУПФУ), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Очаківського ОУПФУ по відмові ОСОБА_1 у застосуванні для призначення пенсії довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1981 - 1991 року та за 1992, 1997 - 2000 року, які були видані ПП ім. лейтенанта Шмідта у 2011 році;

- зобов'язати Очаківське ОУПФУ застосувати для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за 1981 - 1991 року та за 1992, 1997 - 2000 року, які були видані ПП ім. лейтенанта Шмідта у 2011 році.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку її пенсії з врахуванням довідок, виданих їй ПП ім. лейтенанта Шмідта у 2011 році, вмотивована відсутністю можливості здійснити перевірку відомостей сум заробітку, вказаного у довідках, сумам заробітку, зазначеного у первинних документах у зв'язку з їх знищенням у 2016 році. Позивач вказує на те, що зазначені довідки видані їй правонаступником підприємства, в якому вона працювала, а підставами для їх видачі є дані особистих рахунків за відповідні періоди роботи позивача. Відмова Очаківського ОУПФУ у застосуванні даних довідок, виданих позивачу ПП ім. лейтенанта Шмідта порушує права позивача, встановлені Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон України № 1788).

Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні позову просив відмовити. У відзиві відповідач зазначив, що листом ПП ім. лейтенанта Шмідта від 21.12.2017 року № 48 Очаківське ОУПФУ було повідомлено, що через пожежу всі первинні бухгалтерські документи було знищено, отже запити пенсійного органу про надання довідок про заробітну плату для призначення пенсії, заяв про проведення перевірок достовірності відомостей про застрахованих осіб підприємство виконати не має можливості. Отже, відповідач не мав змоги здійснити перевірку обґрунтованості видачі позивачу довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірності поданих відомостей. За даними пенсійного обліку, страховий стаж позивача після 01.07.2000 року становить більше 60 місяців, тобто для визначення розміру пенсії, відповідно до п. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України № 1058), можливо застосувати заробітну плату з липня 2000 року. Крім того, у позивача є інший варіант заробітної плати до липня 2000 року ніж той, за який знищено первинні документи, і який враховано при призначені пенсії (з жовтня 1992 року по січень 1996 року).

Ухвалою від 06.07.2018 року суд відкрив провадження у справі та постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 22.09.2017 року призначено пенсію за віком.

13.03.2018 року позивач звернулась до Очаківського ОУПФУ з заявою про здійснення перерахунку суми пенсії за віком з урахуванням заробітної плати, яку позивач отримала у період роботи в ПП ім. лейтенанта Шмідта відповідно до довідок підприємства, наданих у 2011 році.

Листом від 27.03.2018 року № 36-0-01 відповідач зазначив, що застосувати довідки ПП ім. лейтенанта Шмідта, оскільки внаслідок пожежі, що сталась на підприємстві у 2016 році, пошкоджено всі бухгалтерські документи, в тому числі й особові рахунки колгоспів. Оскільки необхідні документи було пошкоджено, відсутня можливість провести перевірку довідок про заробітну плату та підтвердити її первинними документами, як того вимагає законодавство.

Не погоджуючись з вищезазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до ч. 1 ст. 101 Закону України № 1788, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновків про те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Для проведення перерахунку пенсії позивач надав відповідачу довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди з 1981 року по 1991 року від 17.08.2011 року вих. № 96 та за 1992, 1997 - 2000 роки від 17.08.2011 року вих. № 97, які містять відомості про заробітну плату, яку позивач одержувала, працюючи на підприємстві. Підставою видачі довідки зазначено особові рахунки за 1981 - 1991, 1992, 1997 - 2000 роки, тобто дані про заробітну плату і джерело - особові рахунки, визнані підприємством.

Також, в матеріалах справи наявна копія трудової книжки позивача, відповідно до якої встановлено факт роботи у ПП ім. лейтенанта Шмідта (раніше - колгосп ім. лейтенанта Шмідта ).

Відповідно до листа Об'єднаного трудового архіву селищної та сільських рад Березанського району Миколаївської області від 19.07.2018 року № О-170/01-12, документи ПП ім. лейтенанта Шмідта (с. Рибаківка) не надійшли на державне зберігання.

Згідно з пп. 3 п. 2.1 розділу II Порядку № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01.01.2016 ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01.07.2000 (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10. Порядку № 22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

За таких обставин, коли підприємство надало необхідні довідки про заробітну плату позивача, вказало джерело цих даних - особові рахунки, то позивач не може нести негативні наслідки через бездіяльність відповідних органів щодо збереження особових рахунків, платіжних відомостей, а у разі втрати - їх відновлення.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за віком, згідно довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1981 - 1991 року та за 1992, 1997 - 2000 року, які були видані ПП ім. лейтенанта Шмідта у 2011 році.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Лоцманська, 21, м. Очаків, Миколаївська область, 57500) - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Очаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області по відмові ОСОБА_1 у застосуванні для призначення пенсії довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1981 - 1991 року та за 1992, 1997 - 2000 року, виданих ПП ім. лейтенанта Шмідта 17.08.2011 року.

3. Зобов'язати Очаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1981 - 1991 року та за 1992, 1997 - 2000 року, виданих ПП ім. лейтенанта Шмідта 17.08.2011 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Очаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (код ЄДРПОУ 20916600) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01.08.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська