Рішення від 01.08.2018 по справі 814/837/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2018 р. № 814/837/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Державної фіскальної служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Старофортечна, 27, м. Очаків, Миколаївська область, 57500

про:визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкової накладної № 32 від 07.12.2017, податкової накладної № 34 від 13.12.2017 та податкової накладної № 35 від 15.12.2017, поданих фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1

- визнати прийнятими та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного отримання податкові накладні № 32 від 07.12.2017 № 34 від 13.12.2017 та № 35 від 15.12.2017, поданих фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, а саме:

- податкову накладну № 32 від 07.12.2017 - з 19.12.2017

- податкову накладну № 34 від 13.12.2017 - з 19.12.2017

- податкову накладну № 35 від 15.12.2017 - з 22.12.2017

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 32 від 07.12.2017, податкову накладну № 34 від 13.12.2017 та податкову накладну № 35 від 15.12.2017 поданих фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків з ДРФОПП - НОМЕР_1; номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців про включення до Єдиного державного реєстру: 25070170000001318

В обґрунтування своїх позовних вимог ФОП ОСОБА_1 зазначив, що відповідач протиправно відмовив у реєстрації податкових накладних у реєстрі та не навів жодного посилання в рішенні на норми права, за якими було відмовлено у реєстрації та не зазначив які саме потрібно платнику податків подати докази. Надані позивачем документи доводять реальність господарської операції, по якій проводилася реєстрація податкової накладної, та спростовують припущення відповідача про ризик операції. Крім того, позивачем оскаржені рішення якими йому відмовлено в реєстрації податкових накладних, але станом на 16.03.2018 позивачем не отримано жодного рішення про задоволення чи відмову в задоволенні скарги.

Відповідачі відзив не надали, про дату та час судового засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Суд дослідив та оцінив наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, встановив таке.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 11.09.1995 року що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Видами діяльності позивача є допоміжна діяльність у рослинництві код КВЕД 01.61, оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин код КВЕД 46.21, надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування код КВЕД 77.31, та роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами код КВЕД 47.11

Відповідно до Договору поставки сільськогосподарської продукції № 06013753 від 06.12.2017 з ТОВ "ОЛСІДЗ ГРУП УКРАЇНА", реалізував останньому насіння соняшнику у кількості 150 т на суму на загальну суму 406 547,66 грн. (у тому числі ПДВ - 67757,94 грн. Відповідно до Договору поставки сільськогосподарської продукції № 06013792 від 13.12.2017 з ТОВ "ОЛСІДЗ ГРУП УКРАЇНА", реалізував останньому насіння соняшнику у кількості 80,00 т на суму 188913,22 грн. (у тому числі ПДВ- 31485,54 грн. Відповідно до Договору поставки сільськогосподарської продукції № 06013822 від 14.12.2017 з ТОВ "ОЛСІДЗ ГРУП УКРАЇНА", реалізував останньому насіння соняшнику у кількості 80,00 т на суму195258,85 грн. (у томі числі ПДВ-32543,14 грн.).

Позивачем було сформовано податкові накладні № 32 від 07.12.2017 на загальну суму 406547, 66 грн. (у тому числі ПДВ - 67757,94 грн., яку 19.12.2017 було направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 34 від 13.12.2017 на загальну суму 188913,22 грн. (у тому числі ПДВ- 31485,54 грн., яку 19.12.2017 було направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 35 від 15.12.2017 на загальну суму 195258,85 грн. (у томі числі ПДВ-32543,14 грн., яку 22.12.2017 було направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак ДФС України було прийнято зазначені податкові накладні, але у їх реєстрації зупинено з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України. У Квитанціях № 9272108593, № 9272118508 та № 9274596273, про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в €РПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання no товарах згідно УКТ ЗЕД: 1206.&l0;%REF1NE%&g7;. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстра

Позивач надав свої пояснення та додаткові документи, що підтверджується повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено № 1 від 21.12.2017; повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено № 2 від 22.12.2017 та повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено № 3 від 26.12.2017

Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 02.01.2018 прийнято Рішення № 521232/НОМЕР_1 та Рішення № 521233/НОМЕР_1, а 03.01.2018 прийнято Рішення № 529902/НОМЕР_1 відповідно до яких, у реєстрації податкових накладних ФОП ОСОБА_1 в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до п. 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до п. 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.6. зазначеного Критерію моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Цим же наказом затверджений Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до цього Переліку для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.201.16.3 ПК України підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 190 від 29.03.2017 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Позивач надав ДФС України всі наявні у нього документи, надані позивачем документи на адресу відповідача, цілком відповідають вимогам викладеним у Вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ДФС України прийняла рішення, яким відмовила позивачу у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. Але рішення відповідача не відповідає критеріям п. 3 ч. 2 ст. 2 КАС України а саме є необґрунтованим, оскільки незрозуміло з яких підстав позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної: якщо копії документів складені з порушенням законодавства, то необхідно вказати конкретно, яку саме норму права порушив позивач, якщо недостатньо документів ДФС для прийняття позитивного рішення та реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, то необхідно зазначити, які саме документи позивачем не додані.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, саме відповідач повинен надати суду докази про те, що документи позивача складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути зрозумілим для того, щоб платник податків мав можливість або їх виправити або оскаржити.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірність свого рішення щодо відмови у реєстрації податкових накладних № 32 від 07.12.2017, № 34 від 13.12.2017 та № 35 від 15.12.2017,

Разом з тим суд зазначає, що стосовно вимоги про визнання прийнятими та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного отримання податкові накладні № 32 від 07.12.2017, № 34 від 13.12.2017 та № 35 від 15.12.2017, поданих фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1. а саме:

- податкову накладну № 32 від 07.12.2017 - з 19.12.2017

- податкову накладну № 34 від 13.12.2017 - з 19.12.2017

- податкову накладну № 35 від 15.12.2017 - з 22.12.2017 є дискриційними повноваженнями Державної фіскальної служби України і суд не має права перебирати на себе виключні повноваження компетентного органу державного управління.

За таких підстав у задоволенні позову, в цій частині слід відмовити.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 194, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 ідентифікаційний код 39292197) та Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Старофортечна, 27, . Очаків, Миколаївська область, 57500 ідентифікаційний код 39773215) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкової накладної № 32 від 07.12.2017, податкової накладної № 34 від 13.12.2017 та податкової накладної № 35 від 15.12.2017, поданих фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 32 від 07.12.2017, податкову накладну № 34 від 13.12.2017 та податкову накладну № 35 від 15.12.2017 поданих фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків з ДРФОПП - НОМЕР_1; номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців про включення до Єдиного державного реєстру: 25070170000001318

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служб України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 ідентифікаційний код 39292197) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 3524,00 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя О.М. Мельник