справа№458/344/18
26 липня 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії посадової особи, призначеної ОСОБА_2 в розмірі на час призначення пенсії із сум заробітної плати, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати, починаючи з 07.03.2018 та провести перерахунок у відсотках від сум заробітної плати, що були передбачені Законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення йому пенсії по інвалідності.
Ухвалою від 02.05.2018 суддя відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 29.05.2018 суддя призначив судове засідання у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не враховано при призначенні пенсії усіх складових заробітної плати державного службовця, на які нараховувалися та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати до інших надбавок не відносяться, а відтак проводити перерахунок та враховувати їх для обчислення пенсії підстав немає. Окрім цього, вказує що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, який передбачено ст.122 КАС України.
Позивач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Подав до суду клопотання про розгляд справи без участі позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_2 громадянин України ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію по інвалідності з 20.04.2011, що підтверджується пенсійним посвідченням ОСОБА_1 ААЇ №475152 від 03.10.2017.
07.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
13.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю підстав для проведення перерахунку та врахування для обчислення пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та індексацію.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно з ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно з ч.ч.6,7 с.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст.35 Закону України «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою на оздоровлення.
Згідно з ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (у редакції чинній на час призначення пенсії), індексації підлягають грошові кошти доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення) та суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, у статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності вказаним Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд встановив, що суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, а тому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Суд також вказує на те, що перевага у спірних правовідносинах має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, відповідачем при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії, згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не враховано положень спеціальних норм ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо розгляду заяви ОСОБА_2 від 07.03.2018 про проведення перерахунку пенсії протиправною.
Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_2 від 07.03.2018 про проведення перерахунку пенсії та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.
В частині позовних вимог про визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії посадової особи, призначеної ОСОБА_2 в розмірі на час призначення пенсії із сум заробітної плати, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати, починаючи з 07.03.2018 та провести перерахунок у відсотках від сум заробітної плати, що були передбачені Законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення йому пенсії по інвалідності необхідно відмовити, оскільки рішення по суті розгляду заяви позивача не прийнято.
Щодо строку звернення до суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Перебіг строку звернення до суду починається з моменту, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення свого права.
Предметом позову у справі є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної позивачу починаючи з 07.03.2018, тобто з дня його звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Таким чином, строк звернення до суду обчислюється з 07.03.2018.
Позовна заява ОСОБА_2 надійшла до суду 29.03.2018, а отже - шестимісячний строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст.139 КАС України на судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо розгляду заяви ОСОБА_2 від 07.03.2018 про проведення перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_2 від 07.03.2018 про проведення перерахунку пенсії та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.
В задоволенні позовних вимог про визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії посадової особи, призначеної ОСОБА_2 в розмірі на час призначення пенсії із сум заробітної плати, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно з довідкою від 01.02.2018 №60/13-10-05-00-22 про складові заробітної плати, починаючи з 07.03.2018 та провести перерахунок у відсотках від сум заробітної плати, що були передбачені Законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення йому пенсії по інвалідності відмовити.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 31.07.2018.
Суддя А.Г. Гулик