Рішення від 18.07.2018 по справі 813/983/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/983/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за

позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, представник - ОСОБА_2

до Виконавчого комітету Рава-Руської міської ради, представник - ОСОБА_3 за участю третьої особи яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача: міського голови м. Рава-Руська ОСОБА_4, представник - ОСОБА_3

про визнання протиправними і скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивачі - Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Рава-Руської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу 18.11.2017 року з отриманого листа Рава-Руської міської ради від 14.11.2017 року за № 1719/02-17 стало відомо, що відповідачем прийнято спірне рішення за № 125 від 31.07.2017 року, про відмову у продовження терміну провадження підприємницької діяльності та затвердження графіку роботи в тимчасовій споруді.

Позивач вважає, спірне рішення відповідача незаконним та таким що підлягає скасування, оскільки відповідачем не вказано жодного правового обґрунтовання його прийняття, рішення несе негативні наслідки для позивача і, при цьому, не має на меті настання будь-яких соціально-економічних чи культурних результатів, досягнення який виправдовувало б настання для позивача таких негативних наслідків, тобто, є непропорційним, а також, прийняте без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задоволити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечив з підстав, що за рішенням № 49 Виконавчий комітет продовжив термін провадження підприємницької діяльності позивачу в тимчасовій споруді по вул. Є.Коновальця, 10А, у м. Рава-Руська - до 21.05.2017 року. Відповідач зазначає, що з 21.05.2017 року позивачем провадиться підприємницька діяльність у тимчасовій споруді по вул. Є.Коновальця, 10А, без належно оформлених дозволів на встановлення такої тимчасової споруди, відтак демонтаж торговельного павільйону по вул. Є.Коновальця, 10А можна було розпочати відповідачем ще до прийняття рішення Виконкомом. Позивачеві необхідно було б слідкувати за термінами та вчасно звертатись із заявами про продовження терміну провадження підприємницької діяльності та узгодження графіку роботи у тимчасовій споруді по вул. Є.Коновальця, 10А.

Відповідач вважає, що рішенням прийнятим 31.12.2017 року за №125, не могли порушуватись права позивача, а негативні наслідки настали (ще до прийняття рішення), після закінчення терміну - до 21.05.2017 року, на який було продовжено провадження підприємницькою діяльністю в тимчасовій споруді по вул. Є.Коновальця, 10А, у м. Рава-Руська.

Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити в задоволенні позову повністю.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 28 березня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі, ухвалою суду від 29 травня 2018 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, ухвалою суду від 18 липня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Судом встановлені наступні обставини:

31.07.2017 року Виконавчим комітетом Рава-Руської міської ради прийнято рішення № 125 «Про продовження терміну провадження підприємницької діяльності та затвердження графіку роботи в тимчасовій споруді по вул. Є.Коновальця, у м. Рава-Руська ФО-П ОСОБА_1П.», яким вирішено: відмовити ФО-П ОСОБА_1 у продовженні терміну провадження підприємницької діяльності та затвердженні графіку роботи в тимчасовій споруді по вул. Є.Коновальця, 10А, у м. Рава-Руська.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, позивач не згідний із спірним рішенням відповідача, вважає його протиправним та таким що підлягає скасуванню, оскільки таке прийняте без наявних на те повноважень у відповідача.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом враховуються аргументи наведені позивачем, оскільки відповідач приймаючи спірне рішення - відмовляючи позивачу у продовженні терміну провадження підприємницької діяльності та затвердженні графіку роботи в тимчасовій споруді по вул. Є.Коновальця у м. Рава-Руська, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Стаття 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не передбачає наявність у виконавчих органів сільських, селищних, міських рад повноважень щодо надання дозволу, встановлення терміну (чи його продовження) підприємницької діяльності.

Не коректне формулювання спірного рішення не може залишатися в силі, оскільки не відповідає конституційному принципу, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача вказані у відзиві на позовну заяву, оскільки ні Закон України «Про місцеве самоврядування» ні інше діюче законодавство не наділяє міську раду правом продовжувати чи не продовжувати термін провадження підприємницької діяльності.

Враховуючи наведене позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Норми права, які застосував суд, наступні:

Згідно ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

а) власні (самоврядні) повноваження:

1) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;

2) облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності;

3) сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

4) прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону;

5) забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води;

6) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин;

7) організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян;

7-1) прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування;

8) організація місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі;

9) встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад;

10) затвердження маршрутів і графіків руху, правил користування міським пасажирським транспортом незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством;

10-1) прийняття рішення про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності та визначення особи, уповноваженої здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду;

10-2) встановлення порядку функціонування та вимог до автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності, а також видів, форм носіїв, порядку обігу та реєстрації проїзних документів;

11) забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;

12) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку;

13) надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами;

14) сприяння діяльності Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України;

15) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів;

16) затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів;

17) видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законом;

18) організація недискримінаційного доступу операторів та провайдерів телекомунікацій, уповноважених ними осіб до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності на договірній основі з підприємствами, на балансі яких перебуває ця інфраструктура;

19) визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну будинкових вузлів обліку споживачам комунальних послуг відповідної територіальної громади;

20) призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку;

21) встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;

22) визначення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами;

б) делеговані повноваження:

1) здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку;

2) здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства;

3) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів;

4) встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності;

5) облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням;

6) надання відповідно до закону громадянам, які потребують соціального захисту, безоплатного житла або за доступну для них плату;

7) здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності;

8) видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій;

9) облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади;

10) облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності;

11) вирішення відповідно до законодавства питань, пов'язаних з наданням Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України службових жилих приміщень, житлової площі та інших об'єктів, житлово-комунальних послуг; здійснення контролю за їх використанням та наданням послуг;

12) здійснення заходів щодо ведення в установленому порядку єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

13) здійснення контролю за дотриманням підприємствами комунальної власності вимог законодавства щодо забезпечення на договірній основі безперешкодного доступу операторів та провайдерів телекомунікацій, уповноважених ними осіб до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв'язку, будинкової розподільної мережі, що перебуває у них на балансі, а також за правильністю обрахування плати за доступ. Виконавчим органам сільських, селищних, міських рад забороняється делегування цих повноважень з контролю суб'єктам господарювання.

Мотиви застосування вказаної норми наступні: зазначеною нормою відповідач керувався при прийняті спірного рішення.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (80381, Львівська область, Жовківський район, місто Дубляни, вул. Куліша, буд. №2) до Виконавчого комітету Рава-Руської міської ради (80316, Львівська область, Жовківський район, місто Рава-Руська, вул. Ярослава Мудрого, буд. №3) за участю третьої особи яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача: міського голови м. Рава-Руська ОСОБА_4 (80316, Львівська область, Жовківський район, м. Рава-Руська, вул. Ярослава Мудрого, буд №3) про визнання протиправними і скасування рішення - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Рава-Руської міської ради від 31.07.2017 року №125.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Рава-Руської міської ради на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, Львівська область, Жовківський район, місто Дубляни, вул. Куліша, буд. №2) 1762,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 30.07.2018 року.

Суддя Гавдик З.В.