про залишення позовної заяви без руху
31 липня 2018 року м. Київ 359/5143/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області про скасування рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області та просить суд:
скасувати рішення Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 20.08.2013 № 1330-52-VI, яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_2 на розробку проекту землеутрою щодо відведення земельної ділянки у власнтість орієнтованою площею 0,20 га на території Великоолександрівської сільської ради в с. Чубинське;
скасувати рішення Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 14.02.2017 № 639-11-VI, яким передано громадянину ОСОБА_2 у власність земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1;
скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняте Комунальним підприємством Бориспільської районної ради Бориспільське районне "Бюро технічної інвентаризації" від 03.04.2017.
Відповідно до ухвали Бориспільського міськрайонного суду від 04.07.2018 дану справу було передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 КАС України; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України.
Однак, дана позовна заява не відповідає вимогам ст. 161 та 169 КАС України.
Так, ч. 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2 ст. 132 КАС).
Положеннями абзацу 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Крім того, п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (704,80 грн.).
Частиною 1 ст. 4 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, відповідно до Закону України Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" № 2246-VIII від 07.12.2017 установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня.
Абзацом 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Частинами 1 та 2 ст. 9 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Також, суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд: скасувати рішення Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 20.08.2013 № 1330-52-VI, яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_2 на розробку проекту землеутрою щодо відведення земельної ділянки у власнтість орієнтованою площею 0,20 га на території Великоолександрівської сільської ради в с. Чубинське; скасувати рішення Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 14.02.2017 № 639-11-VI, яким передано громадянину ОСОБА_2 у власність земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1; скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняте Комунальним підприємством Бориспільської районної ради Бориспільське районне "Бюро технічної інвентаризації" від 03.04.2017.
Таким чином позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру та сума, що має бути сплачена до спеціального фонду Державного бюджету України становить - 2 114,40 грн. (704,80 х 3), однак позивачем сплачено лише за одну позовну вимогу, відповідно до квитанції № 16 від 23.03.2018.
Тобто ОСОБА_1 необхідно сплати недоплачений судовий збір у розмірі - 1 409,60 грн. на рахунок Київського окружного адміністративного суду, інформація щодо якого розміщена на загальнодоступному офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Також, суд звертає увагу на те, що позивач оскаржує рішення, які прийняті у 2013 році та у 2017 році, однак до суду вона звернулась 02.07.2018, тобто з порушення строку звернення до суду.
Частиною 1 ст. 118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Так, ч. 1 ст. 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 6 ст. 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У позовній заяві позивач вказує, що дізналась про спірні рішення в літку 2017 року, однак нею не надано пояснень з приводу пропущеного строку звернення до суду або обгрунтованого клопотання про поновлення такого строку.
Крім того, одна з позовних вимог позивача спрямована до Комунального підприємства Бориспільської районної ради Бориспільське районне "Бюро технічної інвентаризації" щодо скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, що прийняте 03.04.2017.
Пунктом 4 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що у позовній заяві зазначаюється зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, позивачем викладені позовні вимоги до Комунального підприємства Бориспільської районної ради Бориспільське районне "Бюро технічної інвентаризації", однак у позовній заяві, у якості другого відповідача не зазначено.
Суд наголошує на тому, що Комунальне підприємство Бориспільської районної ради Бориспільське районне "Бюро технічної інвентаризації" має бути залучене у якості другого відповідача, оскільки позивач просить скасувати рішення, яке прийнято даною установою або уточнити позовні вимоги та привести поданий позов у відповідність ст. 160 КАС України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 ст. 169 КАС України визначено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом подачі до суду документу про сплату судового збору в розмірі 1 409,60 грн. або документ, який підтверджуює підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а також привести позовну заяву у відповідність до ст. 160 КАС України з урахуванням заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Великоолександрівської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.
Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подачі до суду документу про сплату судового збору в розмірі 1 409,60 грн. або документу, який підтверджуює підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, обгрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а також привести позовну заяву у відповідність до ст. 160 КАС України з урахуванням заявлених позовних вимог.
Роз'яснити позивачеві, що у разі якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Головенко О.Д.