6.2.1
Іменем України
30 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1299/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О. розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Троїцької селищної ради Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області (далі - Позивач) до Троїцької селищної ради Луганської області (далі - Відповідач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив суд:
-визнати протиправною бездіяльність Троїцької селищної ради Луганської області щодо оформлення права власності на будівлю та державної реєстрації права власності на будівлю школи-ітернат, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37 та право постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею вказаного навчального закладу.
-зобов'язати Троїцьку селищну раду Луганської області вжити заходи щодо оформлення права власності на будівлю та державної реєстрації права власності на будівлю школи-ітернат, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37;
-зобов'язати Троїцьку селищну раду Луганської області вжити заходи щодо оформлення право постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею школи-ітернату, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37.
Обгрунтування позову зазначено, що Старобільською місцевою прокуратурою Луганської області вивчено інформацію Троїцької селищної ради Луганської області від 24.04.2018 № 1181, листа Троїцької районної ради Луганської області від 24.04.2018 № 113, відділу у Троїцькому районі Головного управління Держгеокадастру Луганської області від 24.04.2018 № 0327. Вивченням зясовано, що рішенням Троїцької районної ради від 24.12.2015 № 3/10 безоплатно передано із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Троїцького району з балансу відділу освіти Троїцької районної державної адміністратції у комунальну власність територіальних громад Тополівської сільської ради на баланс Тополівської сільської ради, нерухоме майно (будівлю) школи-інтернат, розташованого за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37.
Актом прийняття-передачі основних засобів та необоротних матеріальних активів від 24.02.2016 відділом освіти Троїцької райдерадміністрації безоплатно передано на баланс Тополівської сільської ради Троїцького району Луганської області будівлю школи-інтернат, яка знаходиться у задовільному стані та відповідає технічним умовам.
У подальшому, на підставі рішення Троїцької селищної ради від 24.01.2017 № 17/1 об'єднано територіальні смт. Троїцьке Троїцької селищної ради та територіальну громаду Тополівської сільської ради. Згідно з п. 5 вказаного рішення, правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися визнано троїцьку об'єднану територіальну громаду.
20 грудня на підставі акту приймання-передачі основних засобів № 10, Троїцька селищна рада Луганської області від Тополівської сільської ради Троїцького району у власність на баланс Троїцької територіальної громали в особі Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області прийнято товарно-матерільні цінності, у тому числі і будівлю школи-інтернату загальною площею 220,1 квадратний метр.
При цьому, Троїцька селищна рада Луганської області листом від 24.04.2018 № 1181 та відділом у Троїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Лугаській області від 24.04.2018 № 0327 повідомили, що правовстановлюючі документи на будівлю та земельну ділянку школи-інтернату відсутні. Крім того, повідомлено, що вказана земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської збудови, яка входить в межі населеного пункту та є комунальною власністю.
Отже, саме бездіяльність відповідача, яка виразилась у невиконанні вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою та нерухомим майном, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-76 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Статтею 80 Закону України «Про освіту» визначено, що до майна закладів освіти, поміж іншим входить земля. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону України «Про освіту» матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.
Судом установлено, що актом прийняття-передачі основних засобів та необоротних матеріальних активів від 24.02.2016 відділом освіти Троїцької райдерадміністрації безоплатно передано на баланс Тополівської сільської ради Троїцького району Луганської області будівлю школи-інтернат, яка знаходиться у задовільному стані та відповідає технічним умовам.
На підставі рішення Троїцької селищної ради від 24.01.2017 № 17/1 об'єднано територіальні смт. Троїцьке Троїцької селищної ради та територіальну громаду Тополівської сільської ради. Згідно з п. 5 вказаного рішення, правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися визнано Троїцьку об'єднану територіальну громаду (арк. спр. 17).
20 грудня на підставі акту приймання-передачі основних засобів № 10, Троїцька селищна рада Луганської області від Тополівської сільської ради Троїцького району у власність на баланс Троїцької територіальної громали в особі Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області прийнято товарно-матерільні цінності, у тому числі і будівлю школи-інтернату загальною площею 220,1 квадратний метр (арк. спр. 18-19).
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини 3 вказаної статті проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-VI (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Старобільською місцевою прокуратурою Луганської області вивчено інформацію Троїцької селищної ради Луганської області від 24.04.2018 № 1181, листа Троїцької районної ради Луганської області від 24.04.2018 № 113, відділу у Троїцькому районі Головного управління Держгеокадастру Луганської області від 24.04.2018 № 0327. Вивченням зясовано, що рішенням Троїцької районної ради від 24.12.2015 № 3/10 безоплатно передано із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Троїцького району з балансу відділу освіти Троїцької районної державної адміністратції у комунальну власність територіальних громад Тополівської сільської ради на баланс Тополівської сільської ради, нерухоме майно (будівлю) школи-інтернат, розташованого за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37.
Троїцькою селищною радою Луганської області листом від 24.04.2018 № 1181 та відділом у Троїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Лугаській області від 24.04.2018 № 0327 повідомлено, що правовстановлюючі документи на будівлю та земельну ділянку школи-інтернату відсутні. Крім того, повідомлено, що вказана земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської збудови, яка входить в межі населеного пункту та є комунальною власністю (арк. спр. 12-15).
Відповідачем не надано доказів вжиття ним заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та нерухоме майно, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Троїцької селищної ради Луганської області щодо оформлення права власності на будівлю та державної реєстрації права власності на будівлю школи-ітернат, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37 та право постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею вказаного навчального закладу слід задовольнити.
Також суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Троїцької селищної ради Луганської області вжити заходи щодо оформлення права власності на будівлю та державної реєстрації права власності на будівлю школи-ітернат, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37 та оформити право постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею школи-ітернату, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Згідно з частиною 1 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Суд зазначає, що прокурор у даному випадку, звертаючись до суду з вимогами, діяв як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах держави через відсутність субєкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Отже, у даному випадку прокурор є субєктом владних повноважень, оскільки виступає в інтересах держави, у звязку з відсутністю субєкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 2 зазначеної статті при задоволенні позову субєкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати субєкта владних повноважень, повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З аналізу зазначених норм КАС України встановлено, що законодавець в даному випадку передбачив стягнення на користь субєкта владних повноважень судових витрат, тільки повязаних із залученням свідків та проведення експертизи, стягнення витрат зі сплати судового збору за подання позову на користь субєкта владних повноважень законодавець не передбачив.
Оскільки прокурор у вказаній справі є субєктом владних повноважень та виконує функції з представництва інтересів держави в суді, виходячи з аналізу наведених норм, суд дійшов висновку щодо відмови у стягненні з відповідача судового збору на користь прокуратури Луганської області.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Троїцької селищної ради Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиравною бездіяльність Троїцької селищної ради Луганської області щодо оформлення права власності на будівлю та державної реєстрації права власності на будівлю школи-ітернат, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37 та право постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею вказаного навчального закладу.
Зобов'язати Троїцьку селищну раду Луганської області вжити заходи щодо оформлення права власності на будівлю та державної реєстрації права власності на будівлю школи-ітернат, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37.
Зобов'язати Троїцьку селищну раду Луганської області вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею школи-ітернату, яка розташована за адресою: 92100, Луганська область, Троїцький район, село Тополі, вул. Центральна (Радянська), 37.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_1