19 липня 2018 року № 810/2982/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії-
До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст. 27, ч.ч. 1,2 ст.40, п.4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % та з врахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки (3764,40 грн.), з 14 грудня 2017 року.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 11.02.1999 року отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 14.12.2017 Бориспільським об'єднаним управлінням ПФУ Київської області йому призначено пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки та показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Застосування при призначенні пенсії показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %позивач вважає протиправним.
Згідно з вимогами п. 4-4 розділу ХVПрикінцевих положень Закону № 1058-ІV, з 1 жовтня 2017 по 31 грудня 2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Представник відповідача 17.07.2018 надав відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представники сторін до судового засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представника позивача надійшла заява, в якій він просив розглядати справу за його відсутності.
На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що з 11 лютого 1999 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
З 14.12.2017 позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Позивач 25.04.2018 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив обчислити його пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по країні за 2014-2016 роки та величини оцінки одного року стажу 1,35%.
Листом від 02.05.2018 №40/Р-01 відповідач повідомив, що на підставі заяви позивача від 14.12.2017 його переведено на пенсію за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до п.4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Отже, відповідач вважає, що оскільки пенсія позивачу була призначена вперше з 11.02.1999 року, а тому з 01.10.2017 року при її перерахунку повинна застосовуватися величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Так, статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІ) передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Правила перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу визначені статтею 42 названого Закону.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Отже, показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.
За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За другим методом розрахунок пенсії здійснюється за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000.
Тобто, для обчислення пенсії враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.
Згідно частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Однак, у даному випадку мало місце призначення іншого виду пенсії за іншим законом.
Такі висновки були викладені Верховним судом України у постановах від 31.03.2015 (справа № 21-612а14) та від 22.12.2015 (справа № 21-4071а15).
Аналіз вищенаведених положень закону у розрізі рішень Верховного суду України, прийнятих за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, дає підстави для висновку, що при призначенні позивачу пенсії за віком відповідач повинен був застосовувати положення частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV, а не частини третьої статті 45 цього Закону.
З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку про неправомірність застосування Бориспільським об'єднаним управлінням ПФУ Київської області при призначенні позивачу пенсії за віком величини оцінки одного страхового стажу 1%.
У даному випадку позивача переведено з одного виду пенсії на інший, а саме замість пенсії за вислугу років, передбаченої Законом № 2262-ХІ, йому призначено пенсію за віком, передбачену Законом № 1058-IV.
Пенсія за віком позивачу була призначена 14.12.2017 року.
Переведення з одного виду пенсії на інший не можна ототожнювати з таким поняттям, як перерахунок пенсії, оскільки перерахунок пенсії є дія без зміни виду пенсії, а у випадку, що розглядається, йдеться про зміну виду пенсії позивача ( з пенсії за вислугу років на пенсію за віком), тобто аж ніяк не перерахунок пенсії.
Коефіцієнт оцінки страхового стажу на момент призначення позивачу пенсії за віком становив 1,35, отже відповідно до п. 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, з 1 жовтня 2017 р. по 31 грудня 2017 р. при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Оскільки правом на отримання пенсії за віком позивач скористався у період з 1 жовтня по 31 грудня 2017 р., тому згідно з п. 4-4 розділу ХVПрикінцевих положень Закону № 1058-ІV при призначенні йому пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Доказів на підтвердження розміру величини оцінки одного року страхового стажу, яка була застосована при призначенні позивачу пенсії за віком, відповідач не надав, а відтак, суд вважає обґрунтованими і вимоги позивача про застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки такий розмір величини оцінки одного року страхового стажу за період участі тільки в солідарній системі (що мало місце у випадку з позивачем) визначений частиною 1 статті 25 Закону № 1058-IV (в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком).
Враховуючи викладене, порушені права позивача підлягають поновленню у спосіб, передбачений пунктом 2 частини 4 статті 105 КАС України, - шляхом зобов'язання відповідача обчислити, нарахувати та виплатити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,00 % при призначенні 14.12.2017 року пенсії за віком гр. ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити обчислення, нарахування та виплату пенсію за віком гр. ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст. 27, ч. 1, ч. 2 ст.40, п.4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % та з врахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки (3764,40 грн.), з 14 грудня 2017 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.