Рішення від 30.07.2018 по справі 826/1588/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30 липня 2018 року № 826/1588/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доКиївської митниці ДФС

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1, позивач) з позовом до Київської митниці ДФС (далі також - відповідач), в якому просило:

- визнати протиправною бездіяльність Київської митниці ДФС щодо невиконання вимог ст. 301 Митного кодексу України ст. 43 Податкового кодексу України та Порядку, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618, а саме: не підготування висновку про повернення сплачених сум за митне декларування товару Позивачу з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;

- зобов'язати Київську митниці ДФС підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 помилково сплачених грошових коштів за митне декларування товару у сумі 405 600,00 грн. та подати його для виконання до відповідного органу державної казначейської служби накладних податкову накладну №4933 від 13.10.2017, подану на реєстрацію 13.10.2018.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду та вирішення по суті заяви ОСОБА_1 про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у сумі 405 600 грн. (передплата за митне оформлення), надіслану на адресу Київської митниці ДФС поштою 19.12.2017. Позивач також вказує, що попередньо постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 22.09.2017 у справі №359/3090/17 за матеріалами адміністративного правопорушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, було закрито провадження по справі відносно позивача за відсутністю складу адміністративного правопорушення. У зв'язку з цим позивач вважає, що в судовому порядку встановлено відсутність підстави у позивача для сплати митних платежів за ввезений товар, а отже такі митні платежі були сплачені помилково.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.02.2018 відкрито провадження у справі №826/1588/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 та дану справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмовому провадженні).

У встановлений судом строк відповідачем до канцелярії суду поданий відзив на позовну заяву. Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що позивачем було здійснено митне оформлення товару за митною декларацією від 15.03.2017 №UА125100/2017/380002. Сплачені позивачем за цією митною декларацією митні платежі в розмірі 405 570,04 грн. (в т.ч. мито - 143 052,70 грн., ПДВ - 262 517,34 грн.) перераховані до державного бюджету. Зазначена сума митних платежів за даними АСМО «Інспектор» не обліковується як помилково та/або надміру сплачена, а тому відповідно підстави для повернення за заявою позивача відсутні.

При цьому, заперечень проти розгляду вказаної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) від представників сторін до суду не надійшло, з огляду на що, суд вказує про можливість розгляду даної справи за наявними у ній матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як свідчать наявні у справі матеріали, 12.03.2017 відносно громадянина України ОСОБА_1 головним державним інспектором другого відділу оперативного реагування управління протидії митним правопорушенням Київської митниці ДФС Момот С.М. був складений протокол про порушення митних правил за №0138/11А125000/17 за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України («Порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю»). Зокрема, в тексті протоколу зафіксовано обставини ввезення ОСОБА_1 на митну територію України в аеропорту товарів (речей без ознак вжитку) загальною вартістю зі слів останнього 42 550 євро без письмового декларування.

За змістом ст. 417 Митного кодексу України, порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

15.03.2017 до відділу митного оформлення №4 митного поста «Бориспіль-аеропорт» ОСОБА_1 подана митна декларація №UА125100/2017/380002, згідно якої він задекларував зазначені товари в режимі ІМ40АА (випуск для вільного обігу), що були попереднього прийняті на зберігання 12.02.2017. Також ОСОБА_1 були сплачені митні платежі у сумі 405 570,04 грн., що підтверджуються доданими до позову копіями дублікату квитанції №0.0.725673648.1 від 15.03.2017 та довідки ПАТ «Приватбанк» від 13.02.2018 №2018021317575602. Зокрема, за змістом такої довідки, ОСОБА_1 15.03.2017 здійснив платіж з карткового рахунку №4176490000180292 на суму 405 600 грн. за наступними реквізитами: отримувач: Київська митниця ДФС; рахунок отримувача: 37347112520026, МФО 820019, код ЄДРПОУ 39470947; призначення платежу: «передплата за митне декларування, без ПДВ».

В подальшому, постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 22.09.2017 у справі №359/3090/17, відкритою за адміністративним матеріалом (протоколом від 12.03.2017), який надійшов від Київської міської митниці відносно громадянина ОСОБА_1, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, - провадження у такій справі було закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Вилучені у ОСОБА_1 товари за наведеним переліком постановлено повернути останньому.

Дана постанова Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 22.09.2017 набрала законної сили 03.10.2017 про що свідчить відмітка на копії такого рішення суду, що наявна у матеріалах позову.

В грудні 2017 року позивач звернувся до Київської міської митниці із заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (вх. №231828/47 від 27.12.2017), в якій він просив відповідача: підгодовувати висновок про повернення грошових кошті в сумі 405 600 грн. за переплату митного декларування; подати висновок до відповідного органу про повернення грошових коштів в сумі 405 600 грн. за передплату митного декларування; повернути суми в розмірі 405 600 грн. за вказаними у заяві реквізитами.

Листом від 09.01.2018 №188/2/10-70-19-02-47 Київська митниця ДФС відмовила позивачу у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на те, що вказана у заяві сума, за даними АСМО «Інспектор», не обліковується як помилково та/або надміру сплачена.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.115 та 14.1.182 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату, а помилково сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань.

Згідно із ст. 301 Митного кодексу України (надалі - МК України) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Відповідно до ч.5 ст. 301 Митного кодексу України повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо:

1) законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом;

2) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим;

3) відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі;

4) митну декларацію змінено або визнано недійсною;

5) у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом "а" пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу;

6) платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.

Повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

Відповідно до п.п.. 43.1 - 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

При цьому, контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

За змістом п. 1 Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів (далі - Порядок № 643), затвердженого наказом Міністерства фінансів України №643 від 18.07.2017, саме цей Порядок на виконання вимог ст. 43 ПК України визначає процедуру повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів на дату звернення позивача до Київської митниці ДФС з заявою та надання відповідачем відповіді.

Так, відповідно до положень розд. ІІІ Порядку №643, повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 301 Митного кодексу, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

У заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 4) напрям(и) перерахування суми коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; б) для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо повернення сум відповідних митних платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

Після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу.

Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу). А саме, у разі якщо заявником не виконано вимоги пункту 3 цього розділу, надано недостовірні дані та/або за наявності у нього податкового боргу, готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відмова.

Митниця ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за відповідними платежами для виконання вiдповiдному органу Державної казначейської служби України (далі - орган Казначейства).

Взаємовідносини територіальних органів ДФС та органів державної казначейської служби в процесі повернення помилкових та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, регламентувалися Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15.12.2015.

Відповідно до п.п. 5, 7, 8 і 11 Порядку взаємодії № 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових забовязань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку; два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242 (із змінами).

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.

На пiдставi отриманих висновків вiдповiдний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

При цьому в силу приписів п. 9 зазначеного Порядку взаємодії орган ДФС несе вiдповiдальнiсть згiдно iз законом за несвоєчаснiсть передачi висновку органу Казначейства для виконання.

Окрім того, згідно з ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

З урахуванням наведених вище норм права суд вважає, що чинним законодавством відповідно до ст. 301 МК України та ст. 43 ПК України визначений механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках органу ДФС (митниці) чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.

Якщо суд визнає рішення і дії митних органів із зазначених питань протиправними, зобов'яже вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у ст. 301 МК України, ст. 43 ПК України і ст. 45 Бюджетного кодексу України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митним органом, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи. Цей порядок не передбачає повернення помилково та/або надміру сплачених обов'язкових платежів у спосіб судового стягнення безпосередньо (водночас) із здійсненням судового контролю над рішеннями, діями чи бездіяльністю митних органів з питань, пов'язаних з розмитненням і справлянням митних платежів.

Наведена вище правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 12.05.2015, 27.04.2015, від 15.04.2014 № 21-29а14, від 25.11.2014 №, 21-338а14, від 12.11.2014 № 21-491а14, та в силу вимог частини 5 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України має бути врахована судами при постановленні судових рішень для забезпечення єдності судової практики.

Як вбачається з матеріалів справи внаслідок складання працівником митниці протоколу про правопорушення митних правил від 12.03.2017 за №0138/11А125000/17 позивачем були подана митна декларація від 15.03.2017 №UА125100/2017/380002 та сплачені митні платежі у сумі 405 600 грн. згідно квитанції №0.0.725673648.1 від 15.03.2017.

Між тим, в судовому порядку не підтверджено обгрунтованість висновків працівника митниці про ввезення ОСОБА_1 товарів, які підпадають під категорію тих, що підлягають письмовому декларуванню. Таким чином, можна стверджувати, що Бориспільським міськрайонним судом Київської області не підтверджено правомірність рішення (протоколу) митниці, яке зумовило помилкову сплату позивачем митних платежів, а тому сума таких платежів у розмірі 405 600 грн. відповідно до вимог чинного законодавства підлягає поверненню в порядку і на умовах, встановлених у ст. 301 МК України, ст. 43 ПК України та ст. 45 БК України, з дотриманням процедури, врегульованої чинними нормативними актами.

Зокрема, з наявних в справі доказів вбачається, що позивач, з урахуванням вимог ст. 301 Митного кодексу України, звертався до Київської митниці ДФС з відповідною заявою (вх. №231828/47 від 27.12.2017) щодо повернення помилково та/або надміру сплачених митних платежів.

Однак, за результатами розгляду вищеозначеної заяви ОСОБА_1 митним органом був наданий лист-відповідь від 09.01.2018 №188/2/10-70-19-02-47, в якому зазначено про неможливість здійснення таких дій у зв'язку з обліком сплаченої заявником суми митних платежів як такої, що не є помилково та/або надміру сплаченою.

Разом з з тим, п. 11 розд. ІІІ Порядку №643 вбачається, що підставою для відмови митним органом заявнику у поверненні помилково та/або надміру сплачених митних платежів може бути або невідповідність поданих документів вимогам цього порядку, або надання недостовірних даних та/або за наявності у заявника податкового боргу.

Жодна із наведених підстав в тексті листа Київської митниці ДФС від 09.01.2018 №188/2/10-70-19-02-47 не наведена.

Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача відповідачем не вжито дій, визначених Порядком №643 (проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку, встановлення факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою, наявності податкового боргу), а лише складено на адресу ОСОБА_1 лист, у якому відсутнє обґрунтування законодавчо передбачених підстав для відмови у задоволенні заяви позивача.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що сплата позивачем митних платежів у сумі 405 600 грн. відбулась внаслідок помилки митного органу у зв'язку зі складання протоколу за наслідками виявлення правопорушення митних правил, факт скоєння якого в подальшому спростовано відповідними судовими рішеннями, а тому відповідач, відповідно до чинного Порядку №643 має підготувати та подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідний висновок про повернення позивачу з Державного бюджету України помилково зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Однак, в ході розгляду даної справи в суді відповідачем не доведено, що його бездіяльність у зв'язку із розглядом по суті заяви ОСОБА_1 ґрунтується на законі, а отже відповідачем порушено право позивача на повернення з Державного бюджету помилково сплачених коштів у сумі 405 600 грн., що розглядається в контексті практики Європейського суду з прав людини як порушення права позивача на мирне володіння своїм майном (ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих учасниками справи доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанцій від 17.01.2018 №0.0.941635718.1 і №0.0.941639560.1, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 1 409,60 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд вказує про присудження на користь позивача судових витрат у цій сумі повністю.

Керуючись статтями 77, 139, 245, 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (НОМЕР_1, адреса реєстрації: 01001, АДРЕСА_1) до Київської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39470947, місцезнаходження: 08307, Київська область, м. Бориспіль, міжнародний аеропорт «Бориспіль») про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Київської митниці ДФС за заявою ОСОБА_1 (вх. №231828/47 від 27.12.2017) про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Зобов'язати Київську митницю ДФС оформити та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення ОСОБА_1 (НОМЕР_1) помилково та/або надміру сплачених митних платежів у розмірі 405 600 грн.

Присудити здійснені ОСОБА_1 (НОМЕР_1, адреса реєстрації: 01001, АДРЕСА_1) документально підтверджені судові витрати у розмірі 1 409,60 грн. (однієї тисячі чотириста дев'ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39470947, місцезнаходження: 08307, Київська область, м. Бориспіль, міжнародний аеропорт «Бориспіль»).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок