ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 липня 2018 року м. Київ № 826/6114/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Семеняка А.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про закриття провадження у справі
за позовом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці
Крим та м. Севастополь
до Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація"
про стягнення заборгованості у розмірі 975256,50 грн.
за участю представників сторін:
представник позивача: Шаповал Д.В.
представник відповідача: не з'явився
Позивач, в особі Головного управління ДФС у Херсонській області (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація" (надалі - Відповідач), в якому просить суд: стягнути кошти з рахунків боржника ПАТ "Гідромеханізація" (код 01416398) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 975256,50 грн., а саме: 30045,28 грн. по земельному податку з юридичних осіб код платежу 18010500; 945211,22 грн. по орендній платі з юридичних осіб код платежу 18010600.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.05.2017 р. відкрито скорочене провадження.
На адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від Відповідача надійшли заперечення.
У відповідності до п.4 ст. 1832 КАС України (в редакції станом на 01.08.2017 р.), Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва 01.08.2017 р., Судом прийнято рішення про вихід з скороченого провадження та призначити справу до судового розгляду на 17.10.2017 року.
У відповідності до Довідки про не здійснення фіксування судового засідання від 17.10.2017 р. розгляд справи відкладено до 05.02.2018 р. у зв'язку з перебуванням головуючого судді Федорчука А.Б. у відпустці.
Згідно Довідки про не здійснення фіксування судового засідання від 05.02.2018 р. розгляд справи відкладено до 17.04.2018 р. у зв'язку з неявкою представників сторін в судове засідання.
До суду 19.03.2018 р. надійшло клопотання від Позивача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у Херсонському окружному адміністративному суді (73027, м. Херсон, вул. Філатова, 29).
Згідно Довідки про не здійснення фіксування судового засідання від 17.04.2018 р. розгляд справи відкладено до 23.05.2018 р. у зв'язку забезпечення проведення відеоконференції в адміністративній справі №826/6114/17.
У відповідності до Довідки про не здійснення фіксування судового засідання від 23.05.2017 р. розгляд справи відкладено до 03.07.2018 р. у зв'язку з перебуванням головуючого судді Федорчука А.Б. у відпустці.
В судовому засіданні 03.07.2018 р., Судом задоволено клопотання Позивача про заміну Позивача на належного - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополь.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що у Відповідача утворився податковий борг, який виник у зв'язку з несплатою орендної плати за землю з юридичних осіб на загальну суму 975256,50 грн.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Арбітражним керуючим Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація" подано до суду клопотання про закриття провадження у справі, оскільки що вимоги Контролюючого органу являються поточними вимогами в розумінні Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Представник Позивача проти клопотань про закриття провадження у справі заперечує в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується клопотання про закриття провадження, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, що Державна податкова інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві звернулася до Господарського суду м. Києва з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника - Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація" (код ЄДРПОУ 01416398), оскільки останнє має кредиторську заборгованість у сумі 2374404 грн. 04 коп. і неспроможне її погасити.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.01.2015 року порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація", визнано розмір вимог ініціюючого кредитора - Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на суму 1747656 грн. 59 коп., розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Мирутенка М.М.
Судом встановлено, що податковий борг Відповідача виник: по земельному податку з юридичних осіб в сумі 30045,28 грн., який виник 30.01.2015 р. за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно: податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014 рік від 17.02.2014 р. № 1400030304 по строку сплати 30.01.2015 р. за грудень в сумі 9711,08 грн.; податкового повідомлення-рішення (форма "Ш") від 22.01.2016 р. №0000471504 на суму 20334,20 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 23.12.2015 р. №1115/21-03-15-04/01416398 "Про результати перевірки ПАТ "ГІДРОМЕХАНІЗАЦІЯ" код ЄДРПОУ 01416398 з питання своєчасності сплати земельного податку"; по орендній платі з юридичних осіб 945211,22 грн., який виник 30.01.2015 р. за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно: податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014 від 01.07.2014 р. № 1400050275 по строку сплати 30.01.2015 р. за грудень в сумі 28441,17 грн.; податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 від 20.03.2015 р. №1500034891 в сумі 341293,49 грн.; податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2016 від 16.02.2016 р. № 9017530914 в сумі 489073,56 грн.; податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2017 від 16.02.2017 р. № 9021595095 по строкам сплати: 02.03.2017 р. за січень 2017 року в сумі 43201,50 грн.; 30.03.2017 р. за лютий 2017 року в сумі 43201,50 грн. Залишок несплаченого податкового боргу становить 945211,22 грн.
Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону №2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Частиною 5 ст. 19 Закону №2343 визначено, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів. Відповідно до ч. 9 ст. 19 Закону N 2343 активи боржника, що перебувають у податковій заставі, можуть бути звільнені господарським судом з податкової застави, про що виноситься ухвала у судовому засіданні за участю органу доходів і зборів.
У даному випадку стягнення коштів платника податків з метою погашення заборгованості боржника, на яку не розповсюджується дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, здійснено після порушення провадження у справі про банкрутство, після запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів. Згідно з вимогами п. 2 ст. 19 Закону N 2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. На момент порушення справи про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація" строк виконання зобов'язань зі сплати земельного податку не настав, оскільки за даними декларацій та податкового повідомлення рішення, згідно яких виник податковий борг, останні було подано за 2015 р. - 2017 р., тобто після порушення справи про банкрутство.
Відповідно до ст. 1 Закону N 2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Положення ст. 12 Закону N 2343, що встановлює, зокрема, заборону нараховувати протягом дії мораторію неустойку (штраф, пеню), інші фінансові (економічні санкції) за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), стосується вимог, зобов'язань, які підпадають під поняття мораторію. Таким чином, це положення слід застосовувати у контексті ст. 1 цього Закону, де наведене саме визначення мораторію.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 2442 КАС України (в редакції, яка діяла до 15.12.2017 р.) висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України (надалі - ВСУ) має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. У постанові ВСУ від 02.12.2014 р. №21-543а14 зазначено: питання про усунення розбіжностей у застосуванні ст. ст. 1, 12 Закону №2343 вирішено, зокрема у постановах 07.05.2012 р., 11.06.2012 р., 01.10.2012 р. та 26.02.2013 р. (справи №21-289а11, №21-179а12, №21-298а12, №21-34а13 відповідно) та зазначено, що за змістом наведених норм Закону №2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів, уведений у зв'язку з порушенням провадження у справі про банкрутство, не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після його введення, а відтак не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.
Отже, розгляд справи із стягнення податкового боргу, визначеного відповідно до Податкового кодексу України за зверненням контролюючого органу на виконання своїх повноважень, визначених податковим законодавством розглядається поза рамками провадження у справі про банкрутство та у межах юрисдикції та підсудності адміністративного суду.
З огляду на викладене, Суд вважає, що передбачені статтею 238 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка діє з 15.12.2017 р.) підстави для закриття провадження у справі відсутні.
Керуючись статтями 238, 241, 242, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні клопотання представника Публічного акціонерного товариства "Гідромеханізація" (код ЄДРПОУ 01416398) про закриття провадження у справі - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук