ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмов у роз'ясненні судового рішення
20 червня 2018 року м. Київ № 826/545/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Семеняці А.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу та заяву про роз'яснення судового рішення
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної
адміністрації
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув
від відповідача (заявник): ОСОБА_2
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (надалі - Відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною поведінкою відмову Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2017 р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Не погоджуючись з Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2017 р. Відповідачем подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, повернуто скаржнику.
На адресу окружного адміністративного суду міста Києва 16.04.2018 р. надійшла заява від представника Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про роз'яснення виконання рішення суду від 26.12.2017 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.04.2018 р. призначено до розгляду у судовому засіданні на 22 травня 2018 року заяву Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про роз'яснення виконання рішення.
В судове засідання з'явився представник Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та надав пояснення, в яких зазначає, що ОСОБА_1 - помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а отже Відповідач не знає, яким чином виконати п. 3 резолютивної частині Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва щодо зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Розглянувши заяву про роз'яснення ухвали, суд приходить до висновку щодо відмови у її задоволенні з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої - третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Виходячи із системного тлумачення положень вказаної статті, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення.
При цьому, роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 р. №51, встановлено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
У відповідності до пункту 9 Порядку №51 неповнолітнім дітям померлого громадянина, віднесеного до категорії 1, 2, 3, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, видаються довідки встановленого зразка (додаток 2). Дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого видається посвідчення. Дружині (чоловіку) (якщо вони не одружилися вдруге) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, видається посвідчення.
З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що в разі смерті громадянина, віднесеного до категорії 1, 2, 3, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою посвідчення видається неповнолітнім дітям померлого громадянина, дружині (чоловіку) померлого громадянина, опікуну дітей померлого.
Як вбачається з Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2017 р., Судом встановлено, що Відповідачем в порушення вимог законодавства безпідставно відмовлено ОСОБА_1 у наданні статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та виданні посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Суд звертає увагу Відповідача, що законодавством чітко визначено дії суб'єкта владних повноваженню в разі смерті громадянина, який визнано судом потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1, а отже рішення суду є зрозумілим та не підлягає роз'ясненню.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 2, 72-78, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у роз'ясненні Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2017 р.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ч. 5. ст. 254, ст. 293, ст. 294 - 297 КАС України.
Суддя А.Б. Федорчук