31 липня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/279/18-а
Cуддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позов, в якому просить суд : - визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача за 12 минулих місяців з дня подання додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії; - зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області здійснити з 20 липня 2016 року перерахунок пенсії позивача із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, та додатково зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.09.2017 року № 444, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; премій згідно Дисциплінарного статуту; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань; грошової винагороди за безперервну службу, здійснити виплату пенсії в такому розмірі за період з 20.07.2016 року по 19.07.20117 року з урахуванням виплачених сум; - стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області на користь позивача суму сплаченого судового збору за подання позовної заяви в розмірі 704,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 13 листопада 2017 року по справі № 723/2531/17-а, залишеної без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2018 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент її призначення відповідно до ст. 14 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.09.2017 року № 444, а саме: з щомісячної додаткової грошової винагороди; премій згідно Дисциплінарного статуту; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань; грошової винагороди за безперервну службу, здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 20 липня 2017 року. Зазначає, що підставою прийняття судового рішення про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20 липня 2017 року стала встановлена судом обставина подання ним 20 липня 2017 року до пенсійного органу додаткових документів у вигляді уточнюючої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , які дають право на подальше підвищення пенсії. Враховуючи, що ГУПФ в Чернівецькій області у лютому 2018 року здійснило перерахунок та виплату пенсію відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.09.2017 року № 444, в межах минулих 12 місяців з дня подання цієї довідки, а саме з 20 липня 2016 року по 19 липня 2017 року включно.
02.05.2018 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на позов, в якому вказується, що постанову Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 13 листопада 2017 року по справі № 723/2531/17-а виконано в повному обсязі, про що було повідомлено позивача листом № 145/К-11 від 20.02.2018 року. Крім того зазначають, що позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії за період з 20 липня 2016 року по 19 липня 2017 року.
У судове засідання позивач надав клопотання про те, що позов підтримує повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги, а також справу розглядати у порядку письмового провадження.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову, надав пояснення суду по суті спору, а також клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, у разі неявки відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У частині 9 статті 205 КАС України зазначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено.
Згідно матеріалів пенсійної справи позивач перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та з 19.12.2014 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 86% грошового забезпечення.
20.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши оригінал довідки Чернівецького обласного військового комісаріату від 20.07.2017 р. № 427 про додаткові види грошового забезпечення, однак з причин помилки на один місяць - початку обрахунку останніх 24 календарних місяців перед звільненням (січень 2013 р).
Листом від 28.07.2017 року №247/К-11 Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись, що врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії спірних виплат не передбачено ст. 42 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» .
19.09.2017 року позивач повторно звернувся до відповідача з проханням перерахунку пенсії на підставі нової довідки № 444 від 08.09.2017 року з правильним початком обрахунку - місяць грудень 2012 року, проте відповіді так і не отримав.
Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду.
13.11.2017 року постановою Сторожинецького районного суду Чернівецької області по справі № 723/2531/17-а, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент її призначення відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.09.2017 року № 444, а саме: з щомісячної додаткової грошової винагороди; премій згідно Дисциплінарного статуту; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань; грошової винагороди за безперервну службу, здійснити доплату з урахуванням виплачених сум з 20 липня 2017 року (а. с. 10-12).
18.01.2018 року постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду постанову Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 13.11.2017 року залишено без змін. (а. с. 13-14).
20.02.2018 року Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області повідомило позивача листом № 145/К-11 про те, що на виконання постанови Сторожинецького районного суду Чернівецької області по справі № 723/2531/17-а від 13.11.2017 року здійснено перерахунок його пенсії з 20.07.2017 року (а. с. 31).
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд звертає увагу, що постановою Сторожинецького районного суду Чернівецької області по справі № 723/2531/17-а від 13.11.2017 року, яка залишена в силі постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.01.2018 року, визначено право ОСОБА_1 на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент її призначення відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.09.2017 року № 444, а саме: з щомісячної додаткової грошової винагороди; премій згідно Дисциплінарного статуту; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань; грошової винагороди за безперервну службу.
Судом встановлено, що підставою прийняття постанови Сторожинецького районного суду Чернівецької області по справі № 723/2531/17-а від 13.11.2017 року про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20 липня 2017 року стала встановлена судом обставина подання позивачем 20 липня 2017 року до пенсійного органу додаткових документів у вигляді уточнюючої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , які дають право на подальше підвищення пенсії. Враховуючи, що ГУПФ в Чернівецькій області у лютому 2018 року здійснило перерахунок та виплату пенсію відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.09.2017 року № 444, в межах минулих 12 місяців з дня подання цієї довідки, а саме з 20 липня 2016 року по 19 липня 2017 року включно.
Судом встановлено, що на виконання постанови Сторожинецького районного суду Чернівецької області по справі № 723/2531/17-а від 13.11.2017 року здійснено перерахунок позивачу пенсії з 20.07.2017 року.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно ч. 1 ст. 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Судом встановлено, що підставою прийняття постанови Сторожинецького районного суду Чернівецької області по справі № 723/2531/17-а від 13.11.2017 року про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20 липня 2017 року стала встановлена судом обставина подання позивачем 20 липня 2017 року до пенсійного органу додаткових документів у вигляді уточнюючої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , які дають право на подальше підвищення пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 12 минулих місяців з дня подання додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії, тобто з 20.07.2016 року
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 2 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74 -76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 263 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача за 12 минулих місяців з дня подання додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області здійснити з 20 липня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, та додатково зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.09.2017 року № 444, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди; премій згідно Дисциплінарного статуту; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань; грошової винагороди за безперервну службу, здійснити виплату пенсії за період з 20.07.2016 року по 19.07.2017 року з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 704,80 грн., згідно з квитанцією № ПН 1162742 від 22.03.2018 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Судді П.Д. Дембіцький