25 липня 2018 року Чернігів Справа № 825/2314/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Ткаченко О.Є.,
при секретарі Федерок К.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Білоноги О.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (вул. Шевченка, 51-а, м. Чернігів, 14000) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
14.06.2018 ОСОБА_3 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 03.05.2018 № 36 в частині відмови в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання громадянина Республіки Індія ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- зобов'язати прийняти рішення про прийняття та оформлення документів для ретельного дослідження обставин справи стосовно позивача та вирішення питання про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 18.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 06.07.2018 за клопотанням представника відповідача розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 23.07.2018. Розгляд справи відкладено на 25.07.2018 для надання додаткових доказів.
В судовому засіданні представником відповідача надано докази отримання позивачем повідомлення про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту - 14.05.2018.
Судом на обговорення поставлено питання про залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.
Представник позивача заперечувала проти залишення позовної заяви без розгляду та наполягала на поновленні пропущеного строку, оскільки за наданням безоплатної вторинної правової допомоги позивач звернувся 15.05.2018, а для для звернення до суду знадобився значний час.
Представник відповідача не заперечував проти залишення позовної заяви без розгляду.
Дослідивши у судовому засіданні надані до суду докази, що стосуються строку звернення до адміністративного суду, судом встановлено наступне.
Згідно з частиною 16 статті 11 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, надсилає особі, стосовно якої прийнято рішення про втрату або позбавлення її статусу біженця чи додаткового захисту або скасовано рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або видає їй письмове повідомлення із зазначенням причин такого рішення і роз'ясненням порядку його оскарження.
Зазначені вище вимоги відповідачем виконані, що підтверджується наданим до суду представником відповідача листом Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України Державної міграційної служби України від 24.07.2018 № 09-02/1196 з відміткою про те, що позивач зазначене повідомлення отримав власноручно 14.05.2018.
Відповідно до частини 1 та 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом.
Відповідно до частини 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не скористався у встановлені законодавством строки своїм правом на оскарження прийнятого стосовно нього рішення. Так, про порушення своїх прав позивач дізнався 14.05.2018, за наданням безоплатної вторинної правової допомоги звернувся 15.05.2018. Проте, довіреність на ім'я ОСОБА_1 на представництво в суді видана 31.05.2018, а до суду представником позивача подано позов лише 14.06.2018, про що свідчить відбиток штампу на позовній заяві (а.с.4).
Отже, суд доходить до висновку про неповажність підстав пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, вказаних його представником в судовому засіданні.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 123, 243, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду відмовити.
Позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (вул. Шевченка, 51-а, м. Чернігів, 14000) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в строк та порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційному порядку може бути оскаржена ухвала про залишення позову (заяви) без розгляду протягом 15 днів з дня її проголошення у порядку, передбаченому статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено 30.07.2018.
Суддя О.Є. Ткаченко