м. Черкаси
30 липня 2018 року Справа № 2340/2819/18
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гарань С.М., розглянувши заяву представника позивача ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі № 2340/2819/18 за її позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання незаконним та скасування наказу,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 05.07.2016 № 23-6036/14-16-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Сільськогосподарське підприємство "Ягубець".
В подальшому, 27.07.2018 до суду надійшло клопотання представника позивача про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі № 2340/2819/18 шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Черкаській області здійснювати будь-які дії, що спрямовані на виконання наказу від 05.07.2016 № 23-6036/14-16-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Сільськогосподарське підприємство "Ягубець".
У відповідності до ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
З цих підстав суддя вирішив розглянути заяву представника позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 2340/2819/18 без повідомлення сторін, які беруть участь у справі.
Проаналізувавши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, а також розглянувши вищевказану заяву суддя дійшов висновку, що остання не підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені вказаною статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до предявлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності субєкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку (ч.1 ст.151 КАС України).
Заходи забезпечення позову повинні відповідати критеріям обґрунтованості, забезпечення збалансованості інтересів учасників спірних правовідносин, запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів учасників даного судового процесу.
Виходячи із положень ч.1 ст.151 КАС України, суддя дійщов висновку, що підставами вжиття заходів забезпечення позову є:
- очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
- неможливість захисту прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів;
- якщо для відновлення прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат;
- очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 №9 «Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ», розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Позивач в клопотанні просить вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Черкаській області здійснювати будь-які дії, спрямовані на виконання наказу від 05.07.2016 № 23-6036/14-16-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Сільськогосподарське підприємство "Ягубець".
Суд звертає увагу на ту обставину, що предметом розгляду в даній адміністративній справі є саме надання правової оцінки наказу відповідача від 05.07.2016 № 23-6036/14-16-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Сільськогосподарське підприємство "Ягубець".
Згідно п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2, застосування судом таких заходів забезпечення, які за змістом є ухваленням рішення без розгляду справи по суті, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Забезпеченням позову у такий спосіб суди виходять за межі підстав забезпечення позову, що є неприпустимим.
З огляду на викладене, суддя з наявних доказів, що були подані заявником та вимог чинного законодавства не знаходить підстав, що вказували б на існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, неможливість захисту прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів.
Суддя наголошує, що вимоги позовної заяви, а також підстави для забезпечення позову є ідентичними та є такими, що спрямовані на настання одного і того ж наслідку.
Крім того суд зазначає, що у випадку задоволення заяви щодо вжиття заходів забезпечення позову фактично вирішується спір без розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, що протирічить принципам законності, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин справи, та є на думку суду неприпустимим, що, як наслідок, є підставою для відмови в задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 2340/2819/18.
Керуючись ст.ст. 150, 154, 243, 248 КАС України, суд,
Відмовити в задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі № 2340/2819/18 за її позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання незаконним та скасування наказу.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.М. Гарань