12 липня 2018 рокусправа № 212/6048/17(2-а/212/191/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Чабаненко С.В.
судді: Чумак С.Ю., Юрко І.В.,
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного військового комісаріату на рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 21 лютого 2018 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 третя особа - Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправними бездіяльність Дніпропетровського обласного військового комісаріату, яка полягає в не поданні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати йому одноразової грошової допомоги передбаченої Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати висновок (за формою Додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо виплати йому одноразової грошової допомоги передбаченої ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», затверджені постановою Кабінету Міністрів від 28.05.2008 р. № 499. в редакції від 11.08.2011 р. та Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р.
Рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 лютого 2018 року задоволено. Визнано протиправними бездіяльність Дніпропетровського обласного військового комісаріату, яка полягає в не поданні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей». Зобов'язано Дніпропетровський обласний військовий комісаріат подати висновок (за формою Додаток №13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», затверджені постановою Кабінету міністрів оборони України №530 від 14.08.2014р.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, відмовивши у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що відсутні правові підстави для виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», оскільки він не надав повний пакет документів, який визначений п. 11 Порядку та п. 4.7 Наказу № 530.
В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи підтримала доводи апеляційної скарги, представник позивача заперечила проти доводів апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявним в матеріалах справи, ОСОБА_1 проходив строкову службу у складі Збройних Сил СРСР у період бойових дій в республіці Афганістан з 10.05.1987 року по 18.12.1988 року.
Відповідно до виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серії 10 ААГ № 005384, ОСОБА_1 , з 13.01.2015 року має третю групу інвалідності з причини порання, контузії, захворювання, пов'язаного з участю в бойових діях та перебуванням на території іншої держави. Так, МСЕК встановлено діагноз: наслідки отримання осколкового поранення голови, правої голені, ЗЧМТ, конт. г/м в 1988 році в ДРА.
Також, відповідно посвідчення серії НОМЕР_1 , позивач є інвалідом третьої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, інвалідів війни.
Відповідно витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 21.11.2012, протокол № 2284, вогнепальні осколкові поранення голови, ЗЧМТ (контузія головного мозку в 1988 році) ОСОБА_1 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де проводились бойові дії.
29.05.2017 року позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
21.09.2017 року Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом повідомлено позивача про необхідність звернення з відповідною заявою та необхідними документами через районний військовий комісаріат за місцем проживання.
Позивач, вважаючи не направлення відповідачем його документів до Міністерства оборони України для вирішення останнім питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності протиправною бездіяльністю, звернувся до суду і вважав, що обласний військовий комісаріат як уповноважений орган в будь-якому випадку повинен направити такі документи до Міністерства оборони України з висновком щодо виплати такої допомоги.
При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011), який поширюється, зокрема, на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011 в редакції станом на 5 грудня 2016 року одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Як встановлено ч. 6 ст. 16-3 Закону № 2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до частини 9 ст. 16-3 Закону № 2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), пунктом 3 якого визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
За приписами пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, повинен подати уповноваженому органу заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також визначений цим пунктом відповідний перелік документів.
Відповідно до п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
При цьому відповідно до пункту 2.8 розділу ІІ «Органи, які здійснюють роботу із соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей» Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937 (далі - Інструкція № 937) оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, покладається на обласні військові комісаріати.
Відповідно до пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530) документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Таким чином, саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами, на які покладений обов'язок щодо оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідних документів для отримання компенсаційних виплат, а тому позивачем правомірно саме відповідачу подано заяву про здійснення виплати допомоги та відповідний пакет документів.
Посилання відповідача на приписи пункту 2.2 Інструкції № 937 є безпідставними, оскільки цей пункт не містить правила, що документи подаються до обласного військового комісаріату через районний за місцем проживання, як помилково зазначає відповідач.
Вказаним пунктом на районні військкомати лише покладений обов'язок щодо сприяння звільненим з військової служби військовослужбовцям, яким встановлена інвалідність, і членам сімей померлих військовослужбовців в оформленні документів, необхідних для виплати в належних випадках одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності військовослужбовців, що апелянтом помилково тлумачиться як обов'язок військовослужбовця подавати документи через районний військкомат.
При цьому Порядок № 975 не передбачає іншого рішення керівника уповноваженого органу (в даному випадку обласного військкомату) ніж подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з додаванням відповідного пакету документів, отриманого від заявника.
Пунктом 4.7 Положення № 530 передбачено, що зазначений висновок складається у відповідності з Додатком № 13 цього Положення, за змістом якого військовий комісар повинен зазначити має чи не має права військовослужбовець на отримання одноразової грошової допомоги.
Таким чином, передбачений пунктом 13 Порядку № 975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовим комісаром складається як при наявності, так і при відсутності у військовослужбовця права на отримання такої допомоги, після чого з відповідним пакетом поданих військовослужбовцем документів надсилається до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття останнім рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
З огляду на вказане колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачу чинним законодавством не надано права не складати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та не направляти його до Міністерства оборони України, а тому бездіяльність відповідача з цього питання є протиправною.
Колегія суддів критично розцінює посилання апелянта на пункт 4.8 Положення № 530, з огляду на те, що цим пунктом на уповноважений орган лише покладається обов'язок повідомити заявника про ненадання (відсутність) певних документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, а також в разі необхідності надати допомогу в їх оформленні, що не є тотожним поверненню цих документів для дооформлення, як ці положення помилково тлумачить апелянт.
Таким чином, у випадку недостатності на думку військкомату документів він повинен лише повідомити про це заявника і надати допомогу у їх оформленні, а не повертати документи для їх подання через районний військкомат. При цьому зазначені дії не звільняють керівника військового комісаріату від складання у 15-денний строк висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги навіть у випадку неподання чи недостатності на його думку у заявника певних документів.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів зазначає про те, що рішення суду прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, проте судом помилково зобов'язано відповідача подати висновок розпоряднику бюджетних коштів щодо безпосередньо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, а не можливості такої виплати, оскільки питання визначення у висновку можливості проведення такої виплати належить до дискреційних повноважень відповідача.
Тому, з урахуванням наведеного та приписів ч. 4 ст. 317 КАС України колегія суддів вважає за необхідне змінити резолютивну частину рішення, зазначивши про надання висновку щодо можливості виплати з урахуванням поданих позивачем документів.
Керуючись ст.ст. 243, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного військового комісаріату - залишити без задоволення.
Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 21 лютого 2018 р. по справі № 212/6048/17(2-а/212/191/17)- змінити, викласти абзац другий та третій резолютивної частини рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 21 лютого 2018 року у наступній редакції:
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у неподанні у п'ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».
Зобов'язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат подати висновок за формою додатку 13 Наказу Міністерства оборони України № 530 «Про затвердження положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб звільнених з військової служби у Збройних Силах України та членів їх сімей» та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб».
В іншій частині рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: І.В. Юрко